fotó: Pál Edit Éva
Péntek délután 15 órától újabb rendkívüli tanácsülést tartott a székelyudvarhelyi önkormányzat, miután csütörtök reggel halasztani kellett kvórumhiány miatt, ami pedig az éves költségvetés elnapolásával magyarázható.
Ezúttal szinte mind megjelentek a képviselők, 16-an voltak jelen, csak hárman hiányoztak: Benedek Árpád Csaba, Szakács Tibor az RMDSZ-től és Biró Jolán a POL soraiból. Új ülésvezetőt választottak 3 hónapra Péter Balázs POL-os képviselő személyében.
A „szokatlan időpontra” összehívott pénteki ülés azért is volt fontos, mert kitelt a 45. nap, amelyen a költségvetésről dönteni kellene, még ha ez a határidő értelmezhető is Venczel Attila jegyző szerint. A csütörtöki tanácsülésen ugyanis elmondta: szerinte a helyi önkormányzatra vonatkozó határidő nem az országos költségvetés elfogadásától, hanem a megyei pénzügyi hatóság átiratától számítandó.
Mivel azonban a kormánytól visszaosztandó összegekről nem kaptak értesítést, meg se jelent a Hivatalos Közlönyben az országos döntés, így a megyei pénzügyi hivataltól sem küldhették át a sarokszámokat. Mindezért nem képezheti a napirend tárgyát, ezért a polgármester visszavonta, a tanács pedig ezt elfogadta.
Elsőként így a távhő árának kiigazításáról döntöttek. Január elsejétől az energia ára megemelkedett, ezzel számoltak az Urbanánál. Az új gigakalóriaár 1006,70 lej lesz, erre megkapták az országos szakhatóság jóváhagyását is. A decemberben megszavazott lakossági árat változatlanul 390 lejen tartanák, január elsejétől kérték az alkalmazását. A főjegyző Berde Zoltán kérdésére tisztázta, hogy ez esetben visszamenőleg is lehetséges az elfogadása.
A tanácsülésen több projekt mutatóinak elfogadása/frissítése is szükséges volt: a Bányai szakközépiskola épületének, a Bethlen iskola sporttermének és melléképületének felújításának, az új inkubátorház megépítése, a Cserehát zóna területrendezése, ami valójában a Csillagvizsgáló épületének és környezetének felújításáról szóló pályázatot jelenti.
Az RMDSZ-frakció is támogatta a határozattervezeteket, de Berde Zoltán frakcióvezető a szavazás előtt megjegyezte: nem látja jónak, hogy „így működik a hivatal”, vagyis hiába van szakosztály, nincsenek betöltve a posztok, és külső segítséget akarnak szerződni. Szerintük ezt nem gyakorlatként kellene alkalmazniuk, illetve azt sem helyeslik, hogy a szerződéskötés óta jelentősen nőtt a pályázatok önrészének értéke is.
A POL-frakció részéről Péter Balázs válaszolt azzal, hogy a piacon nem egyszerű munkaerőt találni, ezért is kell külső segítséget kérni, és sajnálatos az is, hogy az építkezési árak és bérek jelentősen megnőttek az elmúlt években. A hiba ott volt, szólt hozzá Albert Sándor városmenedzser, hogy „nem úgy fogott neki a hivatal 2018-ban”, hanem utólag kellett pótolni a költségeket, mert ha annak idején már olyan árakat fogadtak volna el, amik tartalmazzák ezeket, „már zárásokról beszélhetnénk”, nem itt tartanánk.
A különféléknél Berde Zoltán lakossági panasszal érkezett, a Tomcsa Sándor negyedi filagória problémáját hozta fel. A lakosok nem látnak előrelépést, pedig a múltkor ígéret született, hogy köztéri kamerát fognak szerelni a „duhajkodás” megállítására. Fenntartják, hogy a filagóriát el kell onnan költöztetni.
– Tényleg zavaró, hogy ilyen hosszú ideig nincs megoldás, nem lehet elbontani vagy elhelyezni, polgármester úr? – csatlakozott hozzá Péter Balázs. – Erről beszélgettünk a műszaki osztályon, voltak ellenőrzések is, felmerült a lebontás is, de törvényesen épült, ráadásul pályázatból – válaszolt a polgármester, megállapítva a nyilvánvalót: megoldás kell.