6 fiatal, 2 dal és a Siculus-nagydíj

A győztes pillanat. Fotó: a Siculus fesztivál Facebook-oldala

A 6 Chapter nyerte az idei Siculus fesztivál nagydíját. Dunkler Krisztián, a zenekar dobosa nyilatkozott élményeiről, céljairól és a zenekarról.

Krisztián portálunk Lógj velünk! nevezetű médiakurzusának résztvevője volt 2021-ben. Ő és két társa harmadik díjat nyertek a Tapsvihar és fehérnemű dobálás a színpadon című, az olvasót a színházi kulisszák mögé kalauzoló cikkükkel.

Krisztián és a zene közös története hetedikes korában indult. Ekkora volt, amikor megnézte, ahogy édesapja, Dunkler Róbert színész az Actor’s Jam Session színházi zenekarral próbált. Meglátta, ahogy Esti Norbert – vagy ahogy sokan ismerik, Potter – dobol, és megtetszett neki. Szederjessi Dávid dobtanárhoz járt két-három évig, majd saját erőből, Potter támogatásával tanult tovább – mesélte.

Az együttes 2019-ben startolt, ekkor dobta fel Krisztián Péter Zalánnak az ötletet, hogy alapíthatnának egy bandát. Iskolatársakat toboroztak, elosztották a szerepeket, majd augusztusban megalakult a 6 Chapter.

Több tagcserén ment át azóta a zenekar, az interjú során Szűcs-Olcsváry Zámor került szóba, ő volt az énekesük, azonban hat hónapja Zilincki Nóra Hanna váltotta. Krisztián elmondása szerint hálásak Zámornak, sok saját alkotásuk az ő közreműködésével jött létre.

A 6 Chapter zenei próbája. Fotó: Dunkler Krisztián saját fotóalbuma

A jelenlegi formációban tehát basszusgitározik Sima Örs, énekel Zilincki Nóra Hanna, gitározik Péter Zalán és Simó Dániel, a billentyűknél Böjthe Vince, a doboknál pedig Dunkler Krisztián – sorolta a neveket. Frontembert nem nevezett meg, szerinte az egy olyan ember, aki „húzza” a zenekart, azonban ez náluk megoszlik. „Főhőst” tudott mondani: Nórát, az énekest.

Első fellépésük a Dráma fesztiválon volt, Krisztián édesapjának fellépésekor ők voltak az előzenekar. Ezután zenéltek Diáknapokon, Szenes Napokon, a lengyelfalvi Őszköszöntő Napokon, a Zetevár-napokon, UFF-rendezvényen, a Peron Music tehetségkutatóban, valamint Udvarhely Napokon.

Fotó: a Székelyudvarhelyi Diáknapok Facebook-oldala / Hidi Hunor

Ezek közül a legemlékezetesebbnek az idei Diáknapok gitárestjét tartja. Ekkor nem is 6 Chapterként játszottak, inkább arra törekedtek, hogy fiatalok által ismert zenék feldolgozásait adják elő.

Rockzenét játszanak, azonban dallamaikban „funky” elemek is megtalálhatók. Jelenleg négy saját daluk van, felhozatalukat bővítenék, kiiktatnák a feldolgozásokat a koncertrepertoárból. Ez sikerülhet az elkövetkezendő időszakban a Siculus-on nyert ezer eurónak köszönhetően, amit stúdiófelvételekre költhetnek.

Nehéz év előtt állnak, az énekesük Budapesten folytatja tanulmányait, Krisztián pedig tizenkettedik osztályt kezd szeptemberben, azonban bízik a zenekarban, hogy össze tudják egyeztetni programjaikat.

Fotó: a Siculus fesztivál Facebook-oldala

A kötelező LGT-feldolgozáson kívül a Milyen kár és az Elengednélek című számaikkal neveztek be a fesztiválra, majd nyerték meg a fődíjat. Indoklása szerint ezek a dalok „értek meg” a legjobban, az Elengednélek dalukra szakemberek, ismerősök is azt mondták, hogy slágergyanús.

A Siculus-fellépők közül a DissOrdert emelte ki. Ők nyerték az egyik Siculus-díjat, valamint a legjobb LGT-feldolgozásért járót is. Krisztián nem volt ott, amikor a banda fellépett a fesztiválon, azonban videón látta a produkciót, emellett korábbi koncerteken jelen volt, így ítélte meg őket a legemlékezetesebbnek.

A 6 Chapternek egyébként ez az első díja, azonban a csapat – Nórát leszámítva – más formációban már győzedelmeskedett. A banda tagjai, Krisztián és az osztálya, akik egyébként kórusként szerepeltek, Stereo Face Music Project néven két díjat is nyertek egy, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont által szervezett versenyen.

Példaképként a bandatagok elsősorban a szüleikre néznek fel. Zenéhez közel álló emberek ők, tőlük kapják a legtöbb támogatást. Inspirálja őket az egykori Hobo Blues Band munkássága, Földes László alapítótaggal találkozniuk is sikerült. Említette még Szakadáti Mátyást, a Kőbányai Zenei Stúdió tanszékvezetőjét, a Siculus által szervezett Hangfogó táborban zenegyakorlatuk volt vele.

És hogyan tovább?

Megkérdeztem, mivel foglalkozna a későbbiekben, válasza meglepett. A zene számára hobbi, nem zenészként folytatná. Ha kapnak finanszírozást és lehetőséget, hogy fellépjenek, akkor örül neki, azonban ő fénytechnikus szeretne lenni. Gergely Róbertnek köszönhetően ki is próbálhatta, milyen a szakmában dolgozni.

Fotó: a Székelyudvarhelyi Diáknapok Facebook-oldala / Hidi Hunor

A zenélés mellett „mindennel is” foglalkozik, többek között a hangmesterséget is kipróbálta. András Gellért zenetanárral dolgozott együtt, neki és csapatának úgy érzi, sokat köszönhet. Amit ott megtanult, az mindig az övé lesz – mondta hálásan.