‘22 legjobbjai: háború, buli, macska

Bár titkon azt reméltük, hogy 2022 nyugodtabb lesz, mint az előző kettő, tavaly sem unatkoztunk. Igaz, hogy a kovid kevesebb fejfájást okozott, de jött helyébe háború, menekülthullám, rekord infláció, nagyot álmodó kisvárosunkban pedig csak mélyült a politikai válság, miközben „pápaválasztás” volt a városi RMDSZ-nél, majd élve eltemettük az erdélyi magyar nyomtatott sajtót.

Szóval volt bőven miről írni meg olvasni is, de sokszor mi is alig győztük követni az eseményeket, így nem csoda, ha néhány cikk elkerülte a figyelmed. Gondoltuk, kár volna, ha végleg lemaradnál róluk, vagy lehet, hogy most szívesen visszanéznéd őket, mielőtt magával sodorna az új év. Érdekel? Kattints a pirosbetűkre, és odarepítünk.

Veled vagyunk, Paddington! »

Egy év távlatából is hasznos olvasmány Buzás Ernő sorozata, amely az ukrán-orosz háború okait, eseményeit, következményeit boncolgatja. Túl a geopolitikai fejtegetéseken a legerősebb üzenete számomra az, hogy az idő teltével arra emlékeztet: az erőszak erőszak és pont – lehet magyarázni, de felmenteni nem szabad. Mert ha ma ők, holnap mi következhetünk.

Ha nem jöttek volna el, már nem lennének »

Azt, hogy a háború nem egy távoli valami, és nem csak a katonákat érinti, a legerősebben Edit riportja érzékelteti. Az ukrán menekültek Székelyföldet sem kerülték el, többen a Hargita lábainál, a baptista táborban húzták meg magukat ideiglenesen. Editnek a nyelvi korlátok ellenére is sikerült elmesélnie, hogy mi mindenen mentek keresztül és hogyan próbálják újrakezdeni életüket szomszédaink, embertársaink.

Lesz-e Tavasz a somlyói tűz után? »

Edit Csíksomlyóra is ellátogatott Timivel, egy évvel a romatelepi tűzvész után, hadd lássuk, mi történt azokkal, akiknek nincs is hova menniük, visszatérniük. Az ő szavaikkal és Eszter képeivel mesélik el, hogyan állandósult az ideiglenesnek szánt állapot, milyen lehet egy sportcsarnokban élni, játszani, tanulni, dolgozni, és a reménytelenségben is remélni, hogy jobbra fordul sorsuk. S hátha tanulunk belőle, hogy ez máshol ne történhessen meg.

Szólíthatlak-e tesónak? »

Tágabb keretbe helyezi az erdélyi, magyar anyanyelvű cigányság helyzetét az a kerekasztal, amelyre Timi utazott ki egy szelterszfürdői táborba. Mit gondolunk róluk, hogyan befolyásolja ez az ő identitásukat, mentalitásukat, és miképp lehetne kitörni a sztereotípiák csapdájából – többek között ezeket firtatja a beszélgetésről készült beszámoló.

Nem baj, majd a következő? »

Tükröt állít székely világunknak Eszter írása is, melyben saját tapasztalaiból szűrődik át az a sokszor elviccelt sztereotípia, hogy nem baj, ha lányod születik, majd a következő hátha gyermek (értsd: fiú) lesz. Avagy bebizonyosodik, hogy ennek a viccnek is csak a fele tréfa. 

Voltak azért jó dolgok:

2022 egyúttal a felszabadulás éve volt, nők napjára egy csapásra eltűntek a kovidkorlátozások, és egymást érték az elmaradt lagzik, rendezvények, sőt, újak is születtek a nagy lendületben.

Ha nem tetszik, írják oda, hogy … »

Az udvarhelyi, pontosabban a szejkei zenei szcénát felrobbantotta a szabadszájú magyarországi rapper, Krúbi, akit Előd el is csípett egy villáminterjúra a koncert után. Többek között arra kérdezett rá, nem okoz-e neki morális dilemmát, hogy káromkodik, pláne tinik előtt. Köntörfalazás nélkül válaszolt a Fonogram-díjas előadó.

Milyen az a falunap, ami igazából fesztivál? »

Az újraindult nyári rendezvények között újdonságnak számított egy magyar zenei fesztivál, a Weekend Lake, amit meglepetésünkre egy csíki falu határában szerveztek meg. Zalánnal és Emőkével kicsit nehezen találtuk meg a helyszínt Csíkszenttamás határában, a tavat hiába is kerestük, cserébe találtunk egy ikonikus csonka tornyot. Azóta sem értjük, miért nem arról nevezték el a fesztivált, ami leginkább egy modern falunaphoz hasonlított.

Öveket becsatolni, irány a szejkei piramis! »

Az újszülöttnek minden új alapon régebbi dolgokat is felfedeztünk és bemutattunk az uh.ro-n. Bettivel például a 2021-ben megnyitott kis szejkei piramishoz jutottunk el, amelyet az Orbán Balázs emlékházban őriznek. A gyerekekkel közös vonatozást és a közel-keleti idegenvezetést mi is nagyon élveztük.

Ha valami jót hozott a háború, akkor ez volt az »

Egy másik időutazásunkat Szász Hunor történész – ugyancsak 2021-ben megjelent – vezette a képeslapos könyvével, melynek apropóján a képeslap divatjáról, illetve a száz éve letűnő és megújuló Udvarhelyről beszélgettünk.

Mindeközben faltam

Timi utcavideóit, Eszter kézműveseit, Betti aktuálisait, Előd képes sportkommentárjait, Edit kacsáit. Még egy kacsacsőrű emlős is összejött, amikor Győzött a papírforma, nyert a Bíró.

Ifjú padawanjaink miatt sem kellett szégyenkeznünk: a legtöbbet velünk lógó középiskolás, Zalán videóinterjújából kiderül, hogyan is lát minket, a várost egy Amerikából hazatérő lány; a 2022-es szilveszteri videót pedig a Lógj velünk 3.0-ás csapatomnak köszönhetjük, ők egy tévéparódiában mesélték el Bella cica küzdelmét az inflációval.

Olvasnál még?

Betti válogatását, az óvóhelytől az ölelésig, itt találod.

Timi kedvenceit, a mélypontoktól a csúcsig, pedig itt.