Zsidvei borokat kóstolunk. Az első egy fehérleányka az Owner’s Choice kategóriából. Az eddigi fehérleánykákhoz képest szokatlan. Illata erős, nagyon pregnáns. Inkább királyleánykára elmékeztet. Az aromák nem egymás után, hanem tömegesen lepik meg érzékszerveinket. Gyöngyvirág, akác, barackvirág, érett alma, körte, és lehet sorolni tovább. Mindez a bor ízében is részben megtalálható, de sajnos nem tipikus, ami kicsit elgondolkodtat. Eddig minden fehérleányka, amit erdélyi pincészetektől kóstoltam, kevésbé gyümölcsös, virágos. Teste is kövérebb a szokottnál.
Több ezer hektáron terem a Jidvei borokban kiforrt szőlő.
fotó: Ozsváth Kinga
Szürkebarát a következő ugyanabból a kategóriából, az üvegen pinot gris-ként van feltüntetve. Olyan, amilyennek lennie kell. Öblös, nyári alma, barack, érett citrom, méz aromáját árasztja. Ennek örülök.
Sok mindent hall az ember a zsidvei pincészetről. Jót is, de több rosszat. Nem is csoda, az embereket sok minden hajtja, jó is és rossz is. Az igazság az, hogy nagy pincészeteknél mindig felmerül a kérdés, hogy nem sínyli-e meg a mennyiség a minőséget. Hiszen itt Románia legnagyobb – és Európa szintjén sem elhanyagolható nagyságú – pincészetéről beszélünk.
Pezsgő és a hasznot hajtó Gama tradițional
A zsidvei pincék, mert több is van, összességében 2500 hektár szőlőt dolgoznak fel négy, a mai Fehér megyében található pincészetben: Zsidve (Jidvei), Hosszúpatak (Tăuni), Balázsfalva (Blaj), Bolkács (Bălcaciu).
A távolban a zsidvei borüzem.
Nagyon sok romániai pincészethez képest évtizedek óta készítik a bort, hiszen már az első világháború után elkezdték a bethlenszentmiklósi kastélyban, ami most már ugyancsak a zsidvei pincészet tulajdona, pezsgőt készíteni. 1949-ben államosították a pincészetet, majd 50 év után megvette a Necșulescu család. Ezalatt az idő alatt folyton bővítették nemcsak szőlőtermelő területüket, de pincészeteiket is.
Ma több kategóriában is árulják boraikat. Egy pár borkategóriát megtartottak. Ezek közé tartozik a pezsgő, amit már 1974 óta hagyományos módszerrel készítenek, tehát a második érlelés, aminek egyik kellemes mellékeredménye a gyöngyözés, az üvegben történik. Így készítik a francia pezsgőt is. A másik pedig a hasznot hajtó Gama tradițional, amit már a kommunizmusban is élvezhetett egy pár válogatott legény.
Festő a kastélynál
A magánosítás után bevezettek néhány új kategóriát is. Ezek a Castel, Tezaur, Grigorescu – itt a félédes és édesebb borokat szentelik a híres román festőnek. Továbbá a Nec Plus Ultra! (innen nincs tovább, vagy felülmúlhatatlant jelent), ami a híres római mondás szerint a minőség tetőfokát jelentené.
A szerzőről
Ozsváth Kinga sommelier Németországban végezte a borpincér iskolát ahol az IHK Akadémián szerzett oklevelet és rendelkezik a WSET harmadik fokozatával is. A külföldön élő sommelier egy évet tartózkodik itthon 2020 májusától, ezalatt a Villa Vinea pincészetben dolgozik, és céljául tűzte ki az erdélyi pincészetek feltérképezését, leírását. A vele készült interjút és az előző írásait itt olvashatod:
» KINGA, ISZOL TE RENDESEN?
» TOSZKÁNA A KÜKÜLLŐ MENTÉN
» LILIAC: A BOR, AMITŐL FORR A VÉRED
» JÓ BOR CSAK AZ ÉDES?
» HA MÁR A KEZDETEKTŐL ÖSSZEÉR A SZŐLŐ
» SZERELEMFÉLTÉSBŐL SZÜLETETT A PLÉBÁNOS
» SÓBÓL BOR?
» A REJTÉLYES VÖLGY TITKA
» A BORBAN KIFIZETETT FRESKÓ TÖRTÉNETE
» ZAIG: A HAGYOMÁNY, A MODERNITÁS ÉS AZ ERDÉLYISÉG MEGTESTESÍTŐJE
» OLASZ ERŐ ÉS SZENVEDÉLY EGY POHÁRBAN
De a zsidvei pincészet tovább megy és bevezeti a Mysteriumot és az Owner’s Choice-ot is! Ezek jelzik a minőség csúcsát.
Végül, de nem utolsó sorban, ott van a borpárlatuk is, amit két kategóriában készítenek: VSOP (Very Superior Old Pale) és a VS (Very Special). Ezzel a Cogniac kategorizálására utalnak. De vigyázat, Cognac-nak csak azokat a borpárlatokat lehet nevezni, amit a francia Cognac régióból származnak! Ez a kategorizálás előírja, hogy a VSOP párlatok házasításában (mert majdnem mindig azok) a legfiatalabb párlat minimum 4 év hordóban való érlelésre kell visszatekintsen. A VS házasításában viszont a legfiatalabb párlat minimum 2 évet kell, hogy a hordóban töltsön.
A 15 féle szőlőfajtából legitim ez a nagyméretű bor-, pezsgő-, borpárlat választék. Nagyrészt őshonos szőlőfajtákat termesztenek (fehér-, fekete- és királyleánykát, muskotályt, neuburgert), de felkészültek a klímaváltozás okozta felmelegedésre is, így termelnek cabernet sauvignon-t, meg syrah-t is, de van rajnai rizling, sauvignon blanc, chardonnay és pinot noir is.
Ha valaki úgy dönt, hogy meglátogatja a Crama Jidvei-t,
kezdje a borüzem tulajdonában levő küküllővári kastéllyal. Nagyon szépen, az eredetihez hűen van felújítva, és az idegenvezető hitelesen mutatja be a kastély történetét is. A borkóstolást viszont nem ajánlom. Az ár-érték arány nem stimmel, habár saját készítésű juhsajttal és zakuszkával is kínálnak. Mégis jobban megéri megvenni egy pár üveg bort, és otthon vagy barátokkal kényelmesen elszopogatni. Nem követelnek nagy szaktudást.
A küküllővári kastélyt érdemes meglátogatni
Mindenesetre igyekeznek a jók közé kerülni, és sikereik is vannak, mint ahogy a díjazások mutatják. Mi több, karitatív projektjük is van: ők főznek a környék óvodáinak. És mégis, elég sok „mysterium” merül fel a zsidvei borok kóstolása során. Úgy tűnik, hogy minden kastély rejt egy titkot.
Székhely: Zsidve
Borvidék: Erdély-Hegyalja DOC Târnave – Jidvei
Alapítva: 1949, 1999-től Necșulescu tulajdonában
Hektár: 2500
Szőlőfajták: királyleányka, sauvignon blanc, muskotály, olaszrizling, tramini, szürkebarát, fehérleányka, chardonnay, rajnai rizling, neuburger, pinot noir, cabernet sauvignon, syrah, feketeleányka, merlot
Talaj: agyag, homokkő
Magasság: 300-360 m
Borász: Ioan Buia
Weboldal: www.jidvei.ro
Telefonszám: +40 740 116 133