Visszaszámlálás indul: jövő héttől átveheti a stafétát az új polgármester

Elkezdődött a visszaszámlálás, Gálfi Árpád nemsokára átadja a stafétát Székelyudvarhely következő polgármesterének, Szakács-Paál Istvánnak, illetve az önkormányzati tanácsosok helyeire is új arcok kerülnek. 

Venczel Attila főjegyzővel beszélgettünk arról, hogy mi a váltás hivatalos menete. 

Időszámításunk, szeptember 27.

Bár az idei önkormányzati választások június 9-én jártak le, a 2020-ban elnyert mandátumok szeptember 27-ig tartottak, ez a referencia-időpont, amitől a váltással járó határidőket, időpontokat számolták – magyarázta kérdésünkre a jegyző. 

A polgármester és az önkormányzat mandátumának érvényesítését a bíróság végzi. Ez röviden annyit tesz, hogy megnézik, hogy a mandátumokat nyert személyek teljesítik-e a szükséges feltételeket. A polgármesterével már végeztek is, így amint Szakács-Paál István leteszi az esküt, megkezdődik a polgármesteri mandátuma, illetve lejár Gálfi Árpádé. 

Az önkormányzati képviselők esete már kicsit kacifántosabb

A megválasztott képviselőknek október 11-ig kellett eljuttatniuk a főjegyzőhöz azokat a dokumentumokat, amelyek alapján a bíróság dönt. Például kellett igazolják, hogy mandátumot nyertek, tagjai annak a pártnak, amelynek a színeiben nyertek, hogy nincs büntetett előéletük, amely a választásokkal vagy a mandátum gyakorlással kapcsolatban összeférhetetlen lenne, és elszámoltak a választási költségekkel – sorolta Venczel. 

A bíróság a képviselők esetében október 17-én, csütörtökön hoz döntést, utána a prefektusnak öt napon belül össze kell hívnia a mandátumérvényesítéssel rendelkező megválasztott képviselőket alakuló ülésre. A jegyző szerint ez feltehetően jövő héten lesz, de ennek feltétele, hogy október 17-én döntsön a bíróság, és ne legyen halasztás. 

Hangsúlyozta, hogy első körben csak azoknak a képviselőknek az ügyét vizsgálják, akik választáskor az iktatott listákról bejutottak. Egy későbbi eljárás alkalmával töltik fel pótlistáról a visszalépések miatt megüresedett helyeket. 

Lesznek ugyanis kiesők, hiszen Szakács-Paál István az RMDSZ-es lista első helyén állt, de mivel ő polgármester, így nem töltheti be a képviselői tisztséget. Aztán, mint a jegyzőtől megtudtuk, Geréb László lemondott a helyéről, ő valószínűleg amiatt, hogy Hargita Megye Tanácsában is mandátumot nyert. Tehát jövő héten az RMDSZ-ből 14-en tesznek le esküt.

Az RMDSZ-listán a két következő bejutó Jakab Zoltán és Boros Viktória.

Az RMDSZ-es lista első 16 helyezettje:

  1. Szakács-Paál István 
  2. Dr. Geréb László 
  3. Arros Orsolya
  4. Ilyés Szabolcs-György
  5. Derzsi László
  6. Kakassy Norbert
  7. Hajdó Csaba-István
  8. Berde Zoltán
  9. Tornai Szilárd
  10. Dr. Tubák Nimród
  11. László Zsolt
  12. Dávid Endre
  13. Dr. Simon Károly
  14. Dr. Simon Mária-Tímea
  15. Pál Boglárka
  16. Bálint Attila

A Székelyudvarhelyért Párt részéről szintén két lemondó van, az egyik Gálfi Árpád – a közéletből való visszalépéséről Székelyudvarhely polgármestereként tartott utolsó sajtótájékoztatóján is beszélt, amelyről portálunkon is olvashatsz. A másik Bíró Jolán, akiről a múlt havi rendes tanácsülésen kiderült, hogy nem lesz képviselő, sem visszalépési szándékát nem jelezte hivatalosan, sem a szükséges dokumentációt nem adta le határidőre. Így a Székelyudvarhelyért Párt részéről első körben fogadalmat csak Bálint Csongor Attila, a párt ügyvezetője fog tenni. Utánuk Élthes Előd Etele és Réthi Enikő Kinga neve szerepel, kérdés, hogy ők elfogadják-e a mandátumot.

Miután a tanácsosok leteszik az esküt, egy következő tanácsülésen megalakulnak a szakbizottságok, azok nélkül nem lehet elkezdeni az önkormányzati munkát, nem lehet megtartani az első tanácsülést – ami hagyományosan a hónap utolsó csütörtökén, ebben az esetben október 31-én esedékes. 

Mikor választanak alpolgármestert?

A négy évvel ezelőtti eljárásrendhez képest most a Közigazgatási Minisztériumnak az az álláspontja, hogy az eskütétel után meg lehet választani az alpolgármestert. A jegyző szerint azonban ebben a kérdésben megoszlanak a szakvélemények, vannak, akik úgy látják helyesnek, hogy előbb fel kell tölteni az önkormányzati helyeket, „hiszen az alpolgármestert úgy választják, hogy a személyére javaslatot tehet a polgármester, illetve az önkormányzati képviselők. Tehát legyen mindenkinek joga javaslatot tenni, illetve adott esetben legyen lehetősége is, hogy jelölt legyen.”

Összeférhetetlen kérdések

A másik kérdés, hogy mi lesz azokkal, akik jelenleg is köztisztséget töltenek be, nem lesz-e ez összeférhetetlen a képviselőséggel. A jegyző szerint az egyedi esetek majd a vagyon- és érdeknyilatkozatok letétele után fognak napvilágra kerülni. Amennyiben összeférhetetlenség áll fenn valakinél, az illető választhat, hogy melyik tisztségével él.

Egyedül a Művelődési Ház igazgatójának, Simon Mária-Tímeának a helyzetét vizsgálta meg jegyző, az ő esetében nincs összeférhetetlenség, mivel olyan alintézmény vezetője, amelynek külön jogi személyisége van. A törvény úgy rendelkezik, hogy a helyi önkormányzati képviselő nem lehet alkalmazottja vagy köztisztviselője a polgármesteri hivatalnak, a Művelődési Ház viszont külön intézmény. Hozzátette, az ilyen esetekben az a fontos, hogy minden olyan döntésnél tartózkodni kell majd, ahol esetleg érintettség jelenik meg.