Nyolcvanezer euróra saccolják a kárt, tíz év munkája veszett oda.
Fotó: GÁL ELŐD
Máréfalva önkormányzatának közösségi oldala számolt be arról elsőként március 2-án, hogy nagy kárt okozott az első márciusi vihar. Hétfő délután villám csapott egy istállóba, ahol tűzbe veszett a helyi gazdák összes ott tartott állata, és hamuvá vált az épület maga is.
A tragédia a település elzárt részén történt, nem lehetett autóval megközelíteni, így az oltás is nehézségekbe ütközött. Egész éjszaka égett a gazdaság, a hőség miatt sem tudtak beavatkozni, közelebb kerülni.
– Fél négykor dörrent meg az ég, vihar készülődött.
Ahogy máskor is teszem, szóltam az önkénteseknek, hogy álljanak készenlétben, ha baj történne – ismertette a helyzetet Balázs Szabolcs, a község alpolgármestere, az önkéntes tűzoltók tagja.
Pár perccel később már hívta az egyik károsult gazda felesége, hogy villám csapott az istállóba, ég minden, szóljanak az embereknek, hogy jöjjenek oltani. Kovács Imre polgármester segítséget kért az egységes segélyhívón keresztül, de tűzoltókat nem tudtak a terepviszonyok miatt kiküldeni. Közel száz helybéli villával, lapáttal igyekezett a helyszínre, így sikerült megmenteni a tanyán található házat és néhány szénabálát.
Ástak egy nagy gödröt, hogy vizet foghassanak, feltöltöttek egy ezerliteres tartályt arra az esetre, ha a tűz továbbterjedne, őrt állítottak az épület mellé, hogy figyelni tudják az égő-parázsló istállót.
Messziről látszik a füst, amikor március 3-án reggel a helyszínre tartunk a Telekság utcában. Csizmát húzva gyalogolunk ki a helyszínre, hogy beszéljünk az érintett gazdákkal. Éppen arról folyik a társalgás, hogy miként tudják eltakarítani a romokat.
Péter Dénes és Péter Ervin közel tíz éve foglalkoznak állattartással,
akkor vásárolták meg a telket a Tusnád oldala nevű dűlőben, ahova később istállót és egy kisebb házat építettek. A beton alappal rendelkező épület fából épült, fémlemezzel van befedve. A villám a gazdasági épület ház felőli részébe csapott bele, oda, ahol a hat ló tartózkodott. Elpusztult hat juh, huszonkilenc szarvasmarha, amiből huszonegy törzskönyvezett Charolais fajta, a többi pirostarka.
Annak ellenére, hogy sikerült megmenteni néhány szénabálát, több száz darab ebből is a hiány.
A pályázati támogatásból vásárolt fajállatok ára tizenkétezer lej, a becsült kár értéke pedig megközelíti a nyolcvanezer eurót az alpolgármester és a helyszínen tartózkodó emberek szerint.
– Nem tudom, mint mondjak. Tíz évi munkánk van benne – mondja könnyes szemmel Péter Dénes, amikor érdeklődöm tőle arról, hogy mire lenne leginkább szükségük.
Ott áll mellettünk az a remegő szájú ember is, aki az állatokat gondozta, a villámcsapáskor a pajta másik végében tartózkodott. Megijedt a dörrenéstől, s mire kiszaladt az épületből, már nem tudott visszamenni az ajtón kicsapó lángok miatt, hogy az állatokat mentse.
– Percek kérdése volt az egész, kevés idő alatt már nem lehetett közel menni az épülethez, hatalmas lángokkal égett minden – teszi hozzá Péter Dénes.
Felismerhetetlenségig összeégtek az állatok,
csak egy-egy gerinc vagy szarv árulkodik róluk. Kutyák csipegetik az égett húst a pajta elejében. Azok a kutyák, akik megmaradtak. Az egyik tegnap meggyúlva szaladt el a szénabálák mellől, de azóta sem tért vissza.
Folyamatosan érkeznek emberek a helyszínre, zajlik a romok eltakarítása. Kesztyűvel szedegetik össze a fémlemezeket, amiket egymásra pakolnak. Hamarosan gödröt ásnak a szinte teljesen elégett állattetemeknek, hogy eltemessék őket. Nem szeretnék, ha csaliként szolgálnának a medvéknek, kóbor kutyáknak.
Péter Ervinnek, a gazdaság fiatalabb tulajdonosának szándékában áll újrakezdeni a vállalkozást, újraépíteni az istállót. A helyiek már adománygyűjtésbe kezdtek, az önkormányzati képviselők és egyháztanácsosok körbejárják a települést, hogy támogathassák a helyiek a károsult falubelieket.
Pénzbeli adományokat a hivatalban, Gábor Krisztinánál vagy Botond Doki állatorvosi rendelőjében, a Bethlen Gábor utca 96. szám lehet felajánlani. Péter Ervin banszámlaszáma: RO63RNCB0156087900140001.
Cikkünket frissítjük!