Világhírű, de csak Székelyföldön

A székelyföldi turizmus tényleg létezik? Applikáció mindenesetre már van rá.
Fotók: Simó Veronika

Nem kell már többé az internet különböző sarkaiban keresni a Hargita megyei látnivalókat és szálláshelyeket, mert egy alkalmazásba tömörítettek minden tudnivalót, ami a turisták számára érdekes lehet.

Egy év kemény munkájának eredményét láthatjuk ma itt – mondta az applikáció bemutatására szervezett konferencián Szabó Károly, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója.

Az eseményre összegyűltek a megyei tanács vezetői és turisztikai szakemberei, illetve a szomszédos megyéből érkezett meghívottak szerda délután Hargita Business Center előadótermében. Az egész projektet ugyanis a megyei tanács egy 26 ezer euró értékű uniós pályázatából bonyolították le – derült ki.

Mielőtt a lényegre tértek volna,

többen is kifejtették, hogy mennyire fontos a helyi turizmusra figyelni, és hogy mennyi lehetőség rejlik benne.

Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke szerint például a turizmus nagy kihívás a megye számára, annak ellenére, hogy ilyen szempontból jó helyzetben vagyunk.

„Rengeteg értéket tudunk felmutatni, kérdés, hogy képesek vagyunk-e ezeket a mai kommunikációs zajban úgy közölni, hogy máshoz is eljusson” – mondta.

Időközben megérkezett Borboly Csaba megyeelnök is, aki a saját bevallása szerint (ismét) a medveproblémák miatt késett kicsit, de mentségére elmondta, hogy a medvekérdés komoly turisztikai vonzerővel fog bírni a jövőben.

Borboly szerint a Hargita megyei turisztikai fejlesztéseket a nyugodt erő jellemzi, az Insight projekt – amelynek keretében az applikáció is létrejött – csak egyike a megye turisztikai fejlesztésre irányuló tevékenységeinek. Hálózatban gondolkodnak, amely a szomszédos Maros és Kovászna megyékkel is szoros együttműködést jelent.

Mit eszünk?

Ezt támasztotta alá Sándor Barna is, aki a székelyföldi vendéglátóhelyeket felsorakoztató Gasztrotérképet mutatta be.

„A székelyföldi gasztronómia olyan, mint a magyar bor: világhírű, de csak Magyarországon. A mi gasztronómiánk is világhírű, de csak Székelyföldön, vagy még itt sem. Ezen kellene változtani.”

A gasztrotérkép nem csak az ide látogató turistáknak jelenthet segítséget, hanem azoknak a turisztikai szakembereknek is, akikhez a turisták segítségért fordulnak. A térképre a három megyéből összesen 150 vendéglátóhely kerül fel, amelyek elkötelezettek a gasztronómia iránt, minőséget kínálnak, egy kis pluszt adnak – fogalmazott az ötletgazda, aki egyébként évek óta gasztroblogot is vezet.

A térképet évente frissítik, jövő év januárjában nyomtatják ki az első verziót, kezdetben 15 ezer példányban, de az év folyamán ez a szám 50 ezerre gyarapodik. A térkép hátoldalán az éttermek elérhetőségei, leírása és nyitvatartási programja lesz megtalálható.

A kétnyelvű, román és magyar térképet egy weboldal, a gasztroterkep.ro is kiegészíti, és nem maradhat el az azonos nevű applikáció fejlesztése sem.

Jánó Szabolcs, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület igazgatója azt mutatta be, hogyan dolgoznak a szomszédban. Egy lépéssel előttünk járnak, Kovászna megyének ugyanis már tavaly óta van kiépített turisztikai arculata, és annak megfelelő információs anyagai, illetve rendezvényei. Ezeknek köszönhetően az utóbbi két évben 10-15%-kal növelték az oda látogató vendégek számát.

Most már nekünk is van

Végül Bíró Barna Botond is szóhoz jutott, ő mutatta be részleteiben a Visit Harghita nevű, ingyenesen letölthető applikációt.

Kicsit meleg van, megpróbálok egy légkondit bekapcsolni – mondta, és elindította a varázspropellert, ami háromdimenziós hologramként vetítette ki az applikáció logóját a fejünk fölé.

Az alkalmazás színvilágában hasonlít a Kovászna megyeihez, ez nem véletlen, hiszen ugyanaz a cég készítette őket, (a szebeni Eventya) és a jövőben lehetőség lesz ezeket a felületeket összekapcsolni, az információáramlás könnyebb lesz, és valószínűleg a turisták is átvándorolnak egyik megyéből a másikba, ha már erre járnak.

Az applikáció mellé természetesen nálunk is jár egy többnyelvű weboldal, a visitharghita.com. Erre azért is van szükség, mert a szakemberek szerint, akik még csak tervezik az ide látogatást, azok számítógépen böngésznek és tervezik útvonalukat. Viszont amikor már itt vannak, fontos, hogy mobilon elérhető és releváns információkat találjanak – fejtette ki Bíró Barna Botond.

Az alkalmazás megalkotásakor az volt a cél, hogy a megye lehető legtöbb turisztikai kínálatát egy platformra helyezzék el, olyan módon rendszerezve, hogy választ adjon az ide látogatók legfontosabb kérdéseire: hol lehet megszállni, mit lehet enni, mit érdemes megnézni, és milyen tevékenységeket lehet kipróbálni. Az alkalmazás egy top 25-ös listát is kínál a felsorolt kategóriákban.

Nem csak mutat, mesél is

Ezeken kívül egy hangos útikönyv is elérhető az alkalmazáson belül, és a Székelyföldi Legendáriumnak köszönhetően külön menüpontot kaptak a helyi legendák helyszínei. Kapva az alkalmon, Bíró Barna Botond azt a Bakancslista nevű, „analóg” kiadványt is előkapta, amelyet szintén a Legendáriummal közösen dolgoztak ki.

A cipőtalp alakú kis füzet a környék legendáinak helyszínére kalauzolja el a látogatókat. Hamarosan minden turisztikai információs irodába juttatnak belőle.

Visszatérve a mobilapplikációra, a megyei tanács alelnöke még elmondta, hogy Hargita megye egyedi értékei a Kincseink menüpont alatt sorakoznak. Olyan célpontok kerültek ide be, mint például a parajdi sóbánya, a székelyderzsi erődtemplom, a Mohos tőzegláp vagy a medvék.

„Mi nem tudunk sem a svájci Alpokkal, sem Franciaországgal versenyezni, ami a turisztikai élményeket illeti. De megtanulhatjuk tőlük azt a technikát, ahogyan ők felépítik ezeknek a desztinációknak a népszerűsítését. Ezért hoztuk létre a Kincseink menüpontot, hogy kiemeljük, miben vagyunk egyediek.  Például abban, hogy nálunk is vannak húsevő növények, vagy itt van Kelet-Európa legmagasabb Jézus szobra, és Európa legnagyobb sótartaléka. Nem akarom azt mondani, hogy az ország legkisebb megyeközpontja, de az is igaz” – fejtegette Bíró.

Arra is odafigyeltek, hogy a képernyőn megjelenjenek a segélyhívó számok, a hegyimentő szolgálat elérhetősége, a megye térképe, illetve a turisztikai szervezetek elérhetősége.

Az alkalmazás már elérhető, de még fejlesztés alatt áll, éppen ezért a visszajelzéseket nagyon várják a visitharghita@judetulharghita.ro emailcímre. A végleges, teljes verzió jövő év májusára kell elkészüljön, utána a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás veszi át az applikáció és a weboldal működtetését.