Csalók vannak az OLX-en, hÃvják fel a figyelmet a helyi rendÅ‘rség munkatársai a Facebook-oldalukon.
Ismeretlenek egy csomag érkezésével kecsegtetnek üzenetben, amelyet az SMS-ben csatolt linkre való kattintással követhetünk. Azonban, ha rákattintunk, egy hamis weboldalra lépünk tovább, amely egy telefonos applikáció letöltését kéri. Az applikáció telepÃtésével olyan kártevÅ‘ szoftverek kerülhetnek telefonunkra, amelyek akár jelszavakat, kártyaadatokat, vagy egyéb személyes információkat lophatnak el. A helyi rendÅ‘rség információi szerint Hargita megyei, sÅ‘t, székelyudvarhelyi áldozata is van a csalóknak.
Annak érdekében, hogy az ehhez hasonló és más online csalásokat megfékezzük, fontos, hogy figyeljünk a következőkre:
- Semmiképp ne adjuk meg kártyánk adatait, az egyéni azonosÃtó kódunkat és a 3D secure ellenÅ‘rzÅ‘ kódot, fÅ‘ként akkor, ha mi kÃnálunk valamit eladásra.
- Amennyiben az OLX oldalán adunk el valamit, a potenciális vásárlókkal kizárólag az oldal felületén kommunikáljunk – az OLX munkatársai ezt azzal indokolják, hogy más felületeken már nem rendelkeznek irányÃtással, és nem tudják megvédeni a felhasználókat, azt is hozzáteszik, ha a vevÅ‘ azt Ãrja, kifizette az árut, és arra kér, hogy kattintsunk az általa küldött linkre, hogy errÅ‘l megbizonyosodjunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy átverésrÅ‘l van szó.
- Biztonsági okokból válasszuk mindig az utánvételes fizetési módot.
- Soha ne kattintsunk az ismeretlenektől érkező e-mailen, WhatsApp-on, Facebook-on, SMS-ben, vagy máshol küldött linkekre.
- Ha egy eladó túl sok személyes információt kér tőlünk, tekintsük azonnali intő jelnek.
Forrás: OLX
A bejegyzés alatt többen is egy, szintén az OLX-en elÅ‘forduló csalási kÃsérletrÅ‘l számoltak be. A jelenségrÅ‘l az OLX-weboldalán is Ãrnak, ami nem más, mint a Livrare prin OLX (OLX-szel történÅ‘ szállÃtás). A csalók egy linket generálnak, ahol megkapják az eladók kártyadatait, a számlaegyenleget és a CVV/CVC kódot azzal az ürüggyel, hogy Ãgy tudnak fizetni Å‘k az árult termékért. Az OLX munkatársai azonban felhÃvják a figyelmet, hogy nincs olyan rendszerük, ahol a vásárlók online fizethetnek a termékért. Az OLX-en eladott és futárral szállÃtott termékekért a pénzt vagy a Fan Courier vagy pedig a Román Posta munkatársai gyűjtik be. Kizárólag csak akkor kérnek kártyaadatokat, ha valaki OLX-szolgáltatásokat vásárol például hirdetések közzétételéhez vagy népszerűsÃtéséhez.
Illetve arra is kitérnek, hogy vigyázzunk az úgynevezett klónoldalakkal, amelyek linkje elsÅ‘ ránézésre egy ismertebb weboldal nevét tartalmazza, mint például a FAN Courier, de valami mégsem stimmel vele, mondjuk az a betű helyett u szerepel vagy olx.ro helyett olx-ro.online, olx-payments.online meg hasonló cÃmek állnak.