Székelyudvarhely főjegyzője, Venczel Attila már több mint hat éve dolgozik azért, hogy városunk ügyei a törvényesség keretei között menjenek, ezáltal megkerülhetetlen szereplője a közigazgatásnak.
Fotó: GÁL ELŐD
De vajon milyen elvek mentén végzi a munkáját? Akart-e valaha a tűzhöz még közelebb menni és politikusnak állni? Mit gondol arról, hogy egyesek szerint nagy hatással volt a korábbi polgármester, Gálfi Árpád döntéseire?
Megérett az idő, hogy interjút készítsünk vele, amelyben számos témát érintettünk, szó volt:
- Népszerűtlen, de törvényes döntésekről
- Függetlenséghez szükséges eszközről
- Kínai utakról, illetve kapcsolatokról
- Udvarhely előző és jelenlegi vezetőiről
- A polgármesteri hivatal hatékonyabb működéséről
- Politikai szerepvállalásról
Népszerűtlen, de legalább törvényes
Hogy bírod azokat helyzeteket, amikor a törvény betartása miatt kénytelen vagy népszerűtlen döntéseket hozni?
Sokszor az ember azt látja, ha kérjük a törvénynek a betartását, akkor az kellemetlen annak a személynek, akitől kérjük. De az a meggyőződésem, hogy azáltal, hogy betartjuk a törvényt, pont ezeknek az embereknek teszünk jót. Ez valahol megnyugtat és felül tudok emelkedni ezeken a személyeskedéseken, hogyha léteznek ilyenek, de egyre ritkábbak.
Melyik fontosabb, hogy kedveljenek vagy, hogy hatékony legyél?
Emberként mind a kettő fontos, hazudnék, ha azt mondanám, hogy kellemes az, amikor az embert nem kedvelik, vagy haragszanak rá.
A hatékonyság fontos, mert a saját nyugalmamat is biztosítja. Nekem is származhat problémám belőle, ha nem megfelelően végzem el azt a feladatomat, ami a törvényességnek a biztosítása.
A munkád kapcsán, hogyan tudod a konfliktusokat kezelni?
A választott vezetők célja, hogy betartsák a kampányígéreteiket és minél több fejlesztést, a lehető legtökéletesebben megvalósítsanak a közösség érdekében. Persze sokak számára a törvényesség betartása, vagy a törvényes eljárásoknak a végigkövetése lassítja ezt a folyamatot, és a legtöbbször terheli őket abban, hogy az ígéreteiket minél hamarább megvalósítsák.
Van, hogy egy picit érthetetlen számukra, hogy miért ilyen nehéz ez a folyamat, miért nem lehet ezeket a dolgokat gyorsabban megcsinálni.
Azt tapasztaltam, hogy mindenki, akivel dolgoztam, meg akarta valósítani a választási kampányban tett ígéreteket. Mindenki arra törekszik, hogy minél több beruházás valósuljon meg a városban, és minél több eredményt lehessen felmutatni a közösség előtt.
Mindannyian tudjuk, hogy a közösség is óriási nyomást gyakorol a helyi döntéshozókra. Ezt látjuk az internetes oldalakon, az online felületeken, a különböző kommentekből a választott képviselőknek az oldalain. Lehet, hogy egy kívülálló számára úgy tűnik sokszor, hogy beírok valahova, elmondom valahova a véleményemet, és ezt nem hallgatja meg senki, én pont az ellenkezőjét tapasztalom.
Minden kritikát meghallgatnak, és általában próbálják azokat úgy csinálni, hogy ilyen kritikából, negatív kritikából minél kevesebb legyen.
Úgy érzem, és Udvarhelyen ezt tapasztaltam most már több mint hat éve, hogy érett, felnőtt, értelmes emberekkel van az embernek dolga. Persze sok minden múlik a kommunikáción, hogy hogyan beszéljük meg ezeket a dolgokat.
Nem mondhatom azt, hogy konfliktusaink voltak, vagy vannak, és adott esetben olyan jellegűek, amelyek személyeskedésbe mennének át. Inkább azt mondanám, hogy vitázunk, megoldásokat próbálunk találni, és a felhozott érveinket mindig bemutatjuk, és alátámasztjuk törvénnyel, amit általában megértenek.