Van egy 10 milliós hitelünk, de legalább a miénk a könyvtár

Fotó: GÁL ELŐD

Megvolt az új önkormányzat első rendes havi tanácsülése, nem kisebb dolgokról döntöttek, mint egy 10 millió lejes hitelfelvétel és a városi könyvtár épületének megvásárlása. 

De kezdjük az elején

Háromnegyed kilenckor értünk a városházára, ahol már újdonsággal szembesültünk: az ülés a Szent István terem helyett az Orbán Balázs terembe költözött. Bent már szinte mindenki helyét elfoglalva várta a kezdést. Szakács-Paál István polgármester és Dávid Endre alpolgármester az egyik asztalfőn foglalt helyet, velük szemben a főjegyző, Venczel Attila és az ülésvezető elnök, Derzsi László, körülöttük pedig három személy híján a teljes testület – Jakab Zoltán, Berde Zoltán és Hajdó Csaba indokoltan hiányoztak a jegyző szerint. 

Bár már a hitelfelvétel részleteire fentük fogunkat, előbb teljessé kellett tenni az önkormányzatot, még hiányzott egy tanácsos eskütétele. Györgydeák Etelka Laura, a Székelyudvarhelyért Párt tagja tett 19. képviselőként esküt ugyanúgy, mint előtte a többiek: külön asztalnál, kezét a Bibliára téve, ugyanazt az esküszöveget mondva, amit már lassan mi is kívülről tudunk. 

A fontos és az izgi, na meg a rutinszerű

A napirendek előtt a polgármester kért és kapott szót. Szakács-Paál István miután köszöntött mindenkit, gratulált Györgydeáknak és abbéli örömét fejezte ki, hogy teljes lett a testület. Elmondta, hogy 26 napirendi ponttal hívták össze a mai ülést, melyek között nagyon sok a „rutinszerű”. Mielőtt kitért volna részletezésükre, a polgármester bejelentette, hogy a tanácsülések vissza fognak költözni az Orbán Balázs terembe, hiszen ott is bőven elfér mindenki, és sikerült olyan vitás pontokon is túllendülni, hogy ki hova üljön. 

– A legtöbben az egyes napirendi pontot várják, hiszen ez szorul némi magyarázatra – folytatta a polgármester. Kiderült, hogy minél hamarabb jóvá kell hagyják a tervezet és el kell készüljön a hitel dokumentáció, mert a hitelnyújtási kérelmet 12 óráig el kell juttatni Csíkszeredába. Kitért arra, hogy a pénz elmaradt számlákra kell, szám szerint négy projektben: 2 millió lej a csillagvizsgáló projektre, ami „az utóbbi években már-már az egók kérdésévé vált”. A polgármester külön kérte a városlakókat, hogy amíg nincs átvéve a munka, ne használják, de nemsokára erre is sor kerül. 

Szükség van még 2 millió lejre a Székelytámadt vár felújításához, 1,5 millió a nagy mobilitási projekthez és 4,5 millió a Tompa László iskola felújításához.

„Ezeket ki kell, hogy fizessük, hiszen vállalkozóbarát városként határoztuk meg magunkat, ráadásul a kivitelezők – és ez most nem feltétlen számít, de nekünk erkölcsileg mindenképpen – nagy része székelyföldi vállalkozó és eléggé nagy problémába kerülnének, ha ezeket a pénzeket nem kapnák meg.” 

Szakács-Paál elmondta még, hogy az Államkincstártól veszik fel a hitelt, három hónapos ROBOR + 1,5 százalék kamattal, „ez szerintem nem egy annyira rossz forgatókönyv”, tette hozzá. A hátránya a hitelnek az, hogy a kamatot a teljes összegre kell fizetni. 

– Költségvetés-módosításokról van még szó, zárszámadásról, az adók és illetékek aktualizálásáról, ami előreláthatólag a következő tanácsülésen ismét téma lesz, a többieket pedig majd bemutatják a kollégák, fontosak, de nem túl izgalmasak. Örülök, hogy együtt vagyunk – zárta napirend előtti felszólalását a polgármester. 

A jegyző még gyorsan hozzáteszi, hogy van egy kiegészítés, most, hogy teljes a testület, az október 29-én létrehozott szakbizottságok összetételét és létszámát véglegesíteni kell. 

Kezdődjék hát a bólogatás

Előbb elfogadják a napirendeket, majd a hitelfelvételt is. Utóbbi esetében az előterjesztés is kimarad, mondván, a polgármester mindent elmondott, a szakbizottsági ülésen áttárgyalták és pozitívan véleményezték a kérdést. Mindenki bólogat, akarom mondani kezet emel a határozat-tervezet jóváhagyása mellett. 

A költségvetés-kiegészítésnél sincsenek aggályok, itt viszont kapunk előterjesztést. Az ÁFA-visszaosztásból kapott a város 286 ezer lejt, ez a közszállításra (1 millió 798 ezer lej) és a szociális gondozók fizetésének és illetékének a kiadására fog menni (1 millió 8 ezer lej). Jött még 3 ezer lej a felekezeti napközik számára, 3 ezer lej szociális jegyekre a napközik számára, és 213 ezer lej a speciális tanítást igénylő gyerekek iskolái számára.

Az alintézmények közül a VSK 765 ezer lejt igényelt a kézilabda támogatására, az Eötvös József Szakközépiskola pedig 66 ezer lejt felújítási munkálatok befejezésére – ezeket a költségvetésben saját fejezeten belül tudták átcsoportosítani, újságolják a polgármesteri hivatal munkatársai.

– Illetve a Haáz Rezső Múzeum költségvetés-növelést kért a vissza nem térítendő alapok költségvetésénél, 227 ezer lej értékben sikerült pénzt szereznie – folytatódik a tervezet bemutatása.

A beruházási listán belül, a helyi költségvetésből megvalósuló beruházásoknál történtek átcsoportosítások. Egy 1 ezer lejes új pozíciót vettek fel a listára, mint digitális szolgáltatások fejlesztése a polgármesteri hivatalon belül, itt pályázat leadási szándékuk van, ahol a leadási határidő november 20. A szejkefürdői víz- és szennyvízhálózat rehabilitációjánál 232 ezer lejes növelés történt, a Marin Preda Elméleti Líceum energetikai felújítását célzó tételnél 50 ezer lejes. A környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett, finanszírozott kiírásra szeretnének pályázni, itt 34 ezer lejes emelkedés lett, illetve a Vásárhelyi Gergely és a Tulipán utcai ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítésénél 15 ezer lej. Összesen 332 ezer lejes növekedést jelent ez.

Költségvetés-csökkentés is volt, összesen 1 millió 220 ezer lej értékben, itt 870 ezer lejt átcsoportosítanának a működési oldalra. Olyan helyekről vesznek el pénzt, ahol megmaradt pénzügyi keretből a kiszerződött dokumentációk átvételezése, jóváhagyása vagy a munkálatok befejezése után.

Elvettek a Kós Károly utcai játszótér felújításától 59 ezer, a Móra Ferenc iskola energetikai felújításától 30 ezer és a fogászati rendelők energetikai felújításától 32 ezer lejt. A sportbázis modernizálásától 90 ezer, az úszoda építésétől 80 ezer, játékelem vásárlástól 119 ezer, a Mikes Kelemen utca közvilágításának bővítésétől 47 ezer, az energetikai fejlesztési stratégiától 35 ezer, a Bethlenfalvi és a Fások utcai kereszteződés rendezésétől 120 ezer, az Ugron Gábor utca második szakaszának felújításától 190 ezer és a Rét utca felújításától 49 ezer lejt. A Fenyéddel partnerségben vásárolt autóbuszoktól 100 ezer lejt vettek el, a buszmegállók kialakításától 15 ezeret.

Kérdések nincsenek, felszólalások sem, Derzsi László RMDSZ-es képviselő, illetve egyúttal ülésvezető elnök szerint már a szakbizottsági ülésen részletesen áttárgyalták a dolgokat. Így nem is lep meg bennünket a pozitív szakbizottsági véleményezés és a jóváhagyás sem.

 

Mint már a szerdai beharangozónkban is írtuk, a zárszámadás elfogadtatása nem szokott egyszerű buli lenni, most sem ment át. A szakbizottságok negatívan véleményezték, a teljes testület tartózkodott. 

Innen mondhatni futószalagon fogadták el a határozat-tervezeteket

Aktualizálták az inflációs rátával a helyi adókat és illetékeket, a Szépkorúak házában megállapították a napi kapacitást 50 főre, egy jogszabály-módosítás értelmében partnerségi szerződéseket kötöttek három szociális szervezettel, amelyek az idősekkel foglalkoznak: a Caritas-szal, a Református Öregotthon Székelyudvarhely Alapítvánnyal és a Szamaritánus Egyesület Pastor Bonus Öregotthonnal. 

Létrejött a bizottság a szociális lakások kiosztására – ilyen már volt korábban is, csak új lett a testület és az illetékes osztályon személyzeti változások is voltak. Az önkormányzati testületből Dávid Endre alpolgármester, mint elnök került bele a bizottságba, tagokként pedig Simon Mária Tímea és Jakab Zoltán. Póttagként Kakassy Norbertet és Tornai Szilárdot nevezték meg. 

Meglett a fa-anyag kiindulási ára, a Villanytelep utca 15 szám alatti épületet felértékelték – kárpótlásul kapja majd meg egy magánszemély saját területéért cserébe.

Egy pillanatra lassítottak csak le

Hiszen sikerült a városnak megvásárolnia a könyvtár épületének másik felét is 564 ezer euróért. A polgármester szót is kért, gratulált mindenkinek, aki közreműködött abban, hogy az épület végre teljes egészében a város tulajdona legyen. 

Vissza a gyorsított megoldáshoz

Kettesével, hármasával, sőt hatosával terjesztik elő a határozattervezeteket, és fogadnak el mindent, zajlik a kézemelgetés – végigfut az agyamon, hogy ha nem lassítanak, izomláz lesz holnapra a dologból. Mindenesetre megelevenedett az a kép, amit a június 9-i választások eredményekor vizionalizáltunk magunk előtt, hogy a szinte teljesen tulipán testület mindenre bólogatni fog a tanácsüléseken.

Az előterjesztések is rövidek: technikai paramétereket fogadtattak el a Rákóczi Ferenc utca 132 szám alatti szennyvíztározónál, a Nicolae Bălcescu utcai víztárazónál és a Szentjános utca 60 szám alatti víztisztítónál. 

A Marin Preda és a Bányai János iskola is bérbe adhatja a helyiségeit, területeit.

A Borvíz oldalban három, a Széldomb zónában kettő, a Telekpatak és a Gyerkes Mihály utcákban egy területből lesz utca. 

Megkapták a használati jogot és szolgalmat az illetékes vállalatok a Templom utca zónájában közérdekű gázvezeték bővítésére, a Hunyadi János utca zónájában pedig közérdekű elektromos vezetékekkel fognak dolgozni.

A város még korábban nyert egy PNRR-es pályázatot víz- és szennyvízhálózat bővítésre, a pályázható összeg 5 millió 954 ezer 531,73 lej volt áfával.

 – 2024 májusában kaptuk az értesítést, hogy a pályázatunk finanszírozást nyert, illetve azon dokumentációk listáját, amelyek a finanszírozási szerződés aláírásához szükségesek. Elkészített, átvételezett, elfogadott megvalósíthatósági tanulmányunk a Vásárhelyi Gergely és a Tulipán utca víz és szennyvízhálózat bővítésére készült, amely a Csillagvizsgáló és a tervezett csereháti bölcsőde közművesítését hivatott megoldani. Az értesítésben foglalt határidőre nem lett volna lehetősége a polgármesteri hivatalnak új tanulmányok elkészítésére, emiatt csak ezen utcák dokumentációját tudták lerakni finanszírozásra. Emiatt a 2022-ben lerakott pályázati költségvetést módosítani szükséges 2 millió 555 ezer 19 lejre áfástól. Ebből 789 ezer 766 lej el nem számolható költség, ennek az áfája 149 ezer 222 lej, ez sem elszámolható. Ha megvalósul a beruházás, 941 folyóméter szennyvíz és 488 folyóméter ivóvízhálózat épül ki – tudjuk meg az előterjesztésből. A határozattervezetet elfogadták. 

A szakbizottságoknál szinte minden maradt a régi. Györgydeák Etelka Laurát a gazdasági-, illetve a jogi szakbizottságba tették be, az előbbi esetben Bálint Csongor Attila, utóbbiban Élthes Előd Etele párttársai helyére. Erre azért volt szükség, mert minden képviselő legalább egy, legfeljebb három bizottság tagja kell legyen, és mivel csak most tett esküt Györgydeák, most tudták szakbizottságokba osztani. 

Ugyanakkor az urbanisztikai szakbizottság Bálint Attilával és László Zsolttal, a jogi pedig Dávid Endrével és Kakassy Norberttel bővült ki. Az első ülések után kiderült, hogy nagyobb bizottságokra lesz szükség – magyarázta a jegyző. 

Derzsi berekesztette a formális ülést. A polgármester viszont még gyorsan elmondta, hogy köszöni mindenkinek a gyors és gördülékeny első tanácsülést, a pontos és precíz munkát – s még mielőtt azt hinnéd, ez egy happy end sztori – még hozzátette, reméli, hogy a jövőben azért lesznek feszültséggel fűszerezett ülések, hogy a sajtó képviselői ne tántorodjanak el a jelenléttől. 

Kenyeret és cirkuszt a népnek!