Rendkívüli ülésszakban fogadta el a képviselőház döntéshozó fórumként az RMDSZ törvénykezdeményezését, amely szakemberek által elkészített tanulmány alapján vezetné be a medvepopuláció szabályozását Romániában – írja honlapján a szövetség. Eszerint azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére, és a szaktanulmányok alapján meghatározott éves megelőzési kvótákat vezetnek be.
„A szaktanulmányok azt mutatják évek óta, hogy a barnamedve populáció elszaporodott és egyre több a medvetámadás is. Az a feladatunk, hogy hosszútávon biztos alapokra helyezzük a medvepopuláció kezelését. A ma elfogadott törvény egy lépést tesz ez irányba. De tovább kell folytatni a munkát: nagyon fontosak a tájékoztató kampányok is, hiszen a lakosság, a turisták, de a gazdák is jól informáltak kell legyenek, hogy tudják, hogyan előzhetik meg a támadásokat, hogyan kezeljék a kritikus helyzeteket” – fogalmazott Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a plénumi vitán.
Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora, volt környezetvédelmi miniszter a törvénytervezet kidolgozója a szavazást követően rámutatott, „a vadászat visszavezetése mellett folytatni kell az azonnali beavatkozásokat és biztosítani kell ehhez a finanszírozást az önkormányzatoknak, folytatni kell a villanypásztorok támogatására kiírt programot, a lakossági tájékoztatást, és tanulmányokkal kell mérni az intézkedések hatékonyságát. Hossz távon csak így lehet kezelni a medvepopulációt, csökkenteni a medve-ember konfliktusokat, és megelőzni az újabb tragédiát”.
A törvénytervezet előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére. A 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási kvótákat 2025-ben is alkalmazni kell, 2026-tól pedig miniszteri rendeletben kell új kvótákat előírni.
Az RMDSZ által kidolgozott törvény az államelnöki kihirdetést követően lép érvénybe és ezt követően gyakorlatba kell ültetni.