Közös tervet dolgoztak ki a román emlékmű felavatása ellen az osztrák-magyar katonai temetőben.
fotók: Nemes Hajnal
Kedd délután Csíkszentmártonban egyeztettek az érdekelt és érintett felek az úzvölgyi temető ügyében. Civilek, önkormányzatok és az erdélyi magyar politikai pártok képviselői dolgoztak ki közös akciótervet a következő 9 napra – tudtuk meg Jakab Kevendtől, a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület elnökétől.
– Ahhoz képest, hogy mindenki feszülten érkezett a helyszínre, jó hangulatú gyűlésen vagyunk túl. Az RMDSZ, az Erdélyi Magyar Néppárt és Magyar Polgári Párt képviselői együttműködtek a megoldások keresésében. Sikerült közös nevezőre jutni, közös fellépést tervezni – számolt be a civil szervezet elnöke.
Erre égető szükség van, hiszen május 17-ig, a dormánfalvi önkormányzat avatóünnepségéig már csak 9 nap van hátra. A helyszíni demonstráció elengedhetetlen.
Nagyszabású megmozdulással tiltakoznak
a temető elvétele ellen. Május 12-én, vasárnap 15 órától a helyszínen ökumenikus istentisztelettel kezdődik a program, majd megfogalmazzák a követeléseiket a jelenlévők.
– A legfontosabb, hogy ne tartsanak avatóünnepséget május 17-én. Állítsák vissza a temetőt beavatkozás előtti állapotába, a temető területe kerüljön jogos tulajdonosához, Hargita megyéhez, a törvényes keretek közé. Szűnjön meg a jogtiprás! – sorolja a követelések listáját Jakab Kevend.
Csíkszentmártonból autóval hozzávetőleg 50 percbe telik kijutni a helyszínre, az út járható, az esemény idejéig a megyei tanács további javításokat fog végezni az említett útszakaszon. A szervezők a mikrobusszal való közlekedést tartják optimálisnak, ezek a járművek több személyt, biztonságban juttathatnak ki a helyszínre.
Az akcióterv szerint
naponta végeznek tevékenységeket a temető körül.
– Minden napra beütemeztünk valamit: felújítjuk a saját keresztjeinket, lekaszáljuk a füvet a temetőben, a sírhantjainkról elhordott földre kicsi kereszteket teszünk, kicseréljük a kereszteken a nemzeti színű szalagokat. Az érintett önkormányzatok, Csíkszentmárton és a Hargita megyei tanács kihelyezett tanácsüléseket tartanak a helyszínen – részletezi a találkozón elfogadott terveket Jakab Kevend.
Aki szeretne bekapcsolódni ebbe a munkába, csatlakozhat a Facebook-on található Úz-völgye csoporthoz, ahol folyamatosan kommunikálnak a tervekről.
A román közösség felé is nyitni szeretnének.
– Erkölcsileg és jogilag is igazunk van, el akarjuk nekik mondani. Meg kell érteniük, hogy ez egy emberi történet, nem interetnikus balhé. Minden nemzet katonájának joga van a nyugalomhoz, a miénkeknek miért nem jár? Tudják meg azt, hogy a dormánfalvi polgármester körültekintés nélkül, törvénytelen módon járt el – indokolja meg a többség felé való kommunikáció szükségességét Jakab Kevend.
Alapvetően helyi ügyként kezelik az úzvölgyi katonatemető ügyét a találkozó résztvevői. Hisznek abban, hogy nem lesz 17-én semmi a temetőnél. Tudnak arról, hogy dolgozik a magyar diplomácia és az erdélyi magyar politikai képviselet.
A sajtóban megjelent információk szerint tárgyalt az ügyről a két ország külügyminisztere, tájékozódik Románia miniszterlelnöke a fejleményekről, meghallgatásra hívták a román védelmi minisztert, Călin Popescu Tăriceanu szerint is van megoldás.