Üzletben is van barátság

Még egy éves sincs a Csíkszereda központjában működő Amigo Penge bolt, de máris belopta magát a helyiek szívébe.

Fotók: DÁVID ANNA JÚLIA

Az üzlet megálmodásakor fontos szempont volt, hogy valami olyat hozzanak létre, ami letisztult, innovatív, ugyanakkor képes arra, hogy még inkább lehetővé tegyen egy olyan közös tiszteleten alapuló baráti kapcsolatot a vásárlóval, amit az Amigo alapértékként magának kitűzött. Ezt tükrözi a névválasztás is: a csíkiak által csak Pengének nevezett, keskeny magas tömbházról nevezték el.

A Penge nem csak egy üzlet, hanem egyben bisztró is, ahova bevásárlás előtt vagy után beülhetsz elfogyasztani egy friss alapanyagokból előállított szendvicset, amely az üzletben is megvásárolható helyi termékek felhasználásával készült.

A cikk a Szépvízi, Kézdi, Keresztúri szövetkezetek által kiadott Tarka magazin húsvéti számában jelenik meg.

A Bisztró gyorsan be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, és elkezdett olyan közösségi helyként működni, ahova nem csak bevásárlás előtt vagy után térnek be az emberek egy gyors kávéra, hanem magáért a hangulatért és a kínálatért.

Az Amigo Penge kísérleti üzletként indult, ahol valami olyat próbálnak megvalósítani, amit talán nagyanyáink mindig is tudtak. Ahhoz, hogy mélyebb kapcsolatot tudj kiépíteni a vásárlókkal, kell egy hely, ahol ez megtörténhet, és le kell lassítani az időt is, hogy a kapcsolat létrejöhessen.

A Pengében a vásárló nem csupán egy két lábon járó pénztárca, akit végignoszogatnak egy értékesítési folyosón, ahogy a rideg bevásárlóláncokban szokás, hanem vendég, akinek örülnek, akit megkínálnak, akire időt szakítanak.

Miklós Hajnalka tizenegy éve dolgozik az Amigonál, és nyolc hónapja vezeti a Pengét. Azelőtt két évig volt már üzletvezető egy másik Amigo üzletben, de a tizenegy év alatt végigjárta a ranglétrát, volt pénztáros, polcfeltöltő és helyettesítő is.

László Tünde három éve dolgozik a cégnél, és már szinte a kezdetektől szakmán belül dolgozott, igaz, az elején inkább adatkezelőként, mint marketingesként, de mára már az ideje nagy részét a marketinges feladatok elvégzésével tölti.
Arról, hogy mi az, ami miatt a Penge ilyen gyorsan elkezdett közösségi térként, találkozási pontként is működni, velük beszélgettünk.

Egy üzletláncon belül a marketingesnek milyen feladatai vannak? Hogyan néz ki a napi munka?

Tünde: Eléggé összetett. Sokan azt gondolják, hogy a marketinges feladata egy üzletláncon belül abból áll, hogy a polcon hogyan legyenek kihelyezve a termékek. De az igazság az, hogy ezt az üzletvezetők különösebb koordináció nélkül meg tudják oldani.

Az én munkám inkább az, hogy a vásárló és az üzletlánc között egy baráti, emberi kapcsolatot hozzak létre, hogy az Amigora ne egy rideg, lelketlen szupermarketként gondoljanak, hanem egy helyi, közösségi üzletlánc ként, egy olyan találkozási helyként, ahol a terméket beszállító helyi termelők és az azt fogyasztó vásárlók egymásra találhatnak. Ennek a baráti, emberi kapcsolatnak a létrehozásáért és fenntartásáért felelek.

A Penge üzlet még nagyon fiatal. Mennyiben más egy ennyire új helyet vezetni?

Hajnalka: A Kalász negyedi egy kisebb üzlet volt, és nem járt hozzá bónuszként bisztró, ezért jóval kisebb volt a személyzet. Minél nagyobb egy üzlet, annál nagyobb a személyzet, és annál nehezebb az irányítás, hiszen kevesebb energia és idő jut egy-egy munkatársra.

Ugyanakkor ez egy újabb, szebb hely, amit az is izgalmassá tesz, hogy mellette és vele szerves egységben működik a bisztró is. Mindenképp egy kihívás ezt irányítani.

Egy új üzlet esetében hogyan áll össze a csapat, hogyan történik a betanítás?

A csapat tagjait nagyjából az üzlet nyitása előtt egy hónappal már alkalmaztuk, és a többi, már működő üzletben történt a betanításuk. Szerencsére vannak köztük olyanok is, akik régi alkalmazottaink, és más üzletekből jöttek át ide. Az ők tapasztalatuk hatalmas segítség, hiszen ők folyamatosan tudnak figyelni az újakra, és segíteni, ha szükséges. Mostanra már elég jól összekovácsolódott a csapat.

Ha egy hamarosan nyíló Amigo üzletvezetőjét küldenék ide betanulni, akkor mi lenne az, amit mindenképp megtanítana neki?

A legfontosabb talán az, hogy megtaláld a közös hangot a kollégákkal. Ha ez nincs meg, akkor nagyon nehéz együtt dolgozni, és nagyon nehéz a csapatot irányítani.

Ez elméletileg könnyűnek tűnik. De a gyakorlatban hogyan kell a közös hangot megtalálni?

Igyekszem mindenkit meghallgatni. Mindenkinek lehet időnként problémája, rossz napja, és sokszor elég, ha a kolléga elmondja valakinek. Van, amikor csak egy kicsit kell változtatni, és mindenki sokkal elégedettebb.

Ha van bizalom és kommunikáció az emberek között a csapaton belül, akkor szinte minden megoldható, szinte minden problémás helyzet átvészelhető. Ha tudjuk, hogy számíthatunk egymásra és összehangoltan tudunk dolgozni, az mindenen meglátszik. Persze a másik oldalon az is, ha nem.

Volt-e már olyan, hogy nem sikerült a közös hangot megtalálni?

Volt ilyen is, hiszen nem mindenkiből lesz jó eladó. Vannak, akik idővel sem képesek felzárkózni, a kedvesség és a segítőkészség nem az erősségük. Általában ők szoktak kiesni.

Míg vannak olyanok, akik egy hónap alatt betanulnak, másoknak egy félév is kell ahhoz, hogy felzárkózzanak. De látod, hogy akarnak, és előbb-utóbb beérnek.

Azt már tudjuk, hogy a jó eladó kedves és segítőkész. De üzletvezetői szempontból milyen a jó ügynök?

Aki el tud csábítani. Aki úgy tudja ajánlani az áruját, hogy közben nem tukmál, nem erőszakos. Az sem jó, ha nekem kell kitalálni, hogy ő mit árul. De az sem jó, ha túl rámenős, az mindig előhozza belőlem azt a reakciót, hogy azért sem. Ha valaki nagyon erőszakos, nálam sok sikerre nem számíthat.

És mi a véleménye a Szépvíziről? Ha kikérnék a véleményét, akkor mit javasolna, mit csináljanak másképp?

Én semmi olyat nem látok, amit ők másképp kellene csináljanak.

Tehát akkor a Szépvízi semmit sem tehet, hogy az Amigoban javuljon az eladása?

Ha mi fejlődünk, akkor a Szépvízi is fejlődik. Együtt tudunk erősek lenni. Helyi termelők, és a vásárlók nagyon szeretik a termékeiket. Ez egy jó alap. A többihez kitartás és alázat kell.

Megmaradva az együtt tudunk erősebbek lenni gondolatnál egy gyár marketinges csapata hogyan tud egy értékesítési lánc marketinges csapatával együttműködni? Hogyan tud segíteni az üzletláncnak abban, hogy könnyebben értékesítse a gyártó termékeit?

Tünde: Már a termék bevezetésénél sokat segít, ha a gyártó részéről minden termékkel kapcsolatban kapunk egy pontos és részletes termékleírást, termékbemutatást.

A forgalmazott termékek egy részéről az üzletvezetők szabadon dönthetnek, de a nagy része központilag dől el, és nem árt, ha a gyártó a termékbemutató során gondol arra is, hogy annak a terméknek a forgalmazása miért fogja megérni az adott üzletláncnak, vagy az adott üzletlánc vásárlóinak. Ez persze egy kicsit több munkába kerül, mint elküldeni a termék nevét és vonalkódját, de a végén a hozadéka is több lehet.

A másik két dolog, ami egy üzletlánc számára fontos, az a rendszeresség a mennyiségben, és az állandóság a minőségben. Azt egyik üzletlánc sem veszi jó néven, ha a megbeszélt mennyiséget a gyártó nem képes rendszeresen szállítani. Egyik héten megtalálható a polcon a termék, de a másik héten már nem, és nem is tudjuk, hogy mikor lesz legközelebb. Vagy ha a termék íze, minősége változik, és nekünk kell magyarázkodnunk a vásárlóknak a gyártó helyett.

A rendszeresség és a stabilitás egy üzletlánc esetében alapfeltétel, hiszen ha a vásárlók megszoknak, megszeretnek egy terméket, és az egy időre eltűnik a polcokról, vagy a minőség megváltozik, akkor az elsősorban az üzlet számára jelent problémát, hiszen az üzlet veszíthet vásárlókat, akik valószínű, nem csak a problémás beszállító termékét vásárolták. És az egymást tisztelő partnerekre nem az jellemző, hogy problémákat okoznának egymásnak. Inkább a hosszú távú, stabil, közös megoldásokban érdekeltek.

Ha egy gyártó ezzel tisztában van, akkor mi is tudunk lojális és stabil partnerei lenni.

Az Amigo közösségben gondolkozik, és felelősséget érzünk a közösségünk, illetve a vásárlóink iránt. Ezért igyekszünk minél több helyi termelővel együtt dolgozni, hiszen így a közösségünket is erősítjük, és a vásárlóinknak is jobb minőségű helyi termékeket tudunk kínálni. És amennyiben van rá igény, nyitottak vagyunk arra is, hogy közös marketing kampányokat építsünk ki, főleg ha a kampányok során sikerül valami olyasmit létrehozni, ami a közösség számára is hasznos.