Unod már a szilveszteri virslit? Így nem fogod!

Hogy álltok a karácsonyi menü elfogyasztásával? Nálunk még van vagy tíz töltelék a káposztából és a sütemények sem teljesen fogytak el, de már ezerrel agyalunk a szilveszteri koszton. Lehet vitatni, hogy milyen állat húsa milyen szerencsét hoz, kapar, túr ki, vagy a pikkelytől sok lesz-e az ember pénze, egy biztos, a legtöbb család asztalán a virsli valamilyen formában meg szokott jelenni az év utolsó napján. 

Fotó: HODGYAI-LŐRINCZ ESZTER

Ha az a helyzet állna fent nálatok is – mint nálunk –, hogy unjátok a sima főtt opciót és nincs ötletetek rá, hogy mit kezdjetek vele, mégis jó lenne becsempészni a menübe a virslit, akkor jó helyen jártok, megkísérlek néhány szilveszteri ötlettel segíteni. 

Meglepetés

– így hívta a húgom kicsiként a virslis fánkot, mert nem számított rá, hogy mit rejt az aranybarnára sült, jóillatú tészta. Az elkészítésére anyukám nagyon bevált receptjét tudom ajánlani. A virslis fánkból szinte sosem marad meg és ha mégis, másnap hidegen is nagyon finom. 

Tegyünk fel főni héjában 4-5 darab közepes krumplit. Amikor megfőttek, hámozzuk meg és még melegen törjük vagy reszeljük le őket. Amíg teljesen kihűlnek, fél deci langyos tejben kavarjunk el egy kávés kanálnyi cukrot és lisztet, majd morzsoljunk bele körülbelül 15 gramm élesztőt – aki élte az előző rendszert, annak anyukám üzeni, hogy „élesztőt 5 banira”. Ha kihűlt a krumpli, felfutott az élesztő, akkor keverjük össze őket, adjunk hozzá még egy bő kávéskanál sót, egy egész tojást, egy evőkanál sertészsírt és annyi lisztet, ami könnyű, ragacsos tésztát eredményez, majd hagyjuk egy órán át kelni. 

Ezalatt fél kilogramm nyers virslit, mérettől és ízléstől függően,vágjunk 2, 3 vagy 4 darabra. A kelt tésztát osszuk többfelé, mert nehéz a nagy tömeggel dolgozni. Jól meglisztezett felületen, lisztes kézzel és sodrófával nyújtsuk körülbelül fél centi vastagságúra a tésztát és vágjunk belőle akkora téglalapokat, amelyekbe be tudjuk úgy bugyolálni a virsliket, hogy ne bújjanak ki, de ne is legyen vastag rajtuk a burkolat – ez olyan, mint az ajándékcsomagolás, a dobozra minden oldalról érjen fel a papír, de ne legyen túl sok maradék. Forró olajban süssük őket aranybarnára, sülés közben érdemes figyelni rájuk és forgatni őket, mert hajlamosak elégni az egyik oldalon, a másikon pedig nyersen maradni. 

A kész fánkokat fokhagymás muzsdéval, kecsappal, mustárral ajánlom fogyasztani, a sör pedig egész jó italpárosítás hozzá. 

TIPP:

Ha nincs időd, vagy nem akarsz a tésztagyártással babrálni, vegyél a boltban fagyasztott leveles tésztát, ha kiolvadt, lisztes deszkán nyújtsd körülbelül fél centi vastagságúra és vágj belőle ízlésed szerint hosszú csíkokat, amiket a feldarabolt virslikre rá tudsz tekerni. 

Az így kapott kis múmiákat – ne túl közel egymáshoz, mert összeragadnak – sütőpapírral bélelt tepsibe tedd, verj fel egy tojást és kend le vele őket, a tetejükre szórhatsz reszelt sajtot, vagy szezámmagot. A mindmegette.hu szerint 200 fokon 15-20 perc alatt szép pirosra sülnek. 

Kísérőként mehetnek ugyanazok, mint a virslis fánkhoz, remek nassolnivaló lehet a maratoni társasjáték partikhoz. 

Ha kihagynád a tésztát,

számodra anyukám időrágta, megsárgult lapú receptes füzetében találtam egy szilveszteri saláta receptet. Ennek hozzávalói: 1 fej saláta, 2 deciliter majonéz, 1 főtt sárgarépa, 1-2 cikk fokhagyma, pörkölt dió, piros kápiapaprika, kockára vágott sajt, 2 főtt tojás és karikára vágott virsli. 

A felsorolt alapanyagokat tetszés szerint reszeljük, aprítsuk, daraboljuk, tépkedjük össze, majd egy tálban „mutassuk be őket egymásnak”. 

Azt azért még eszedbe juttatom,

hogy a virsli egészen jól működik különböző tésztaszószokban, levesekben, rakott ételekben, főzelékekkel, sőt, még pizzafeltétként is. Ha esetleg megmarad a szilveszteri menüből, rengeteg módon újra fel tudod használni őket. 

Jó, de honnan?

Ha kedvet kaptál valamelyik recepthez, de nem tudod honnan szerezd be hozzá a virslit, ajánljuk figyelmedbe a Farmer Hús-Hentes Szaküzlet kínálatát. Boltjaik megtalálhatóak Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Küküllőkeményfalván, Felsőboldogfalván, Kápolnásfaluban, Segesváron, Parajdon és Csíkszeredában is. Pultjaikban találsz csirke és sertés húsból készült virsliket, az előbbinek 43,9 lejbe kerül kilogrammja, az utóbbinak 39,9-be.

Jó főzőcskézést, majd étvágyat! És búék!