A szerző illusztrációja
Az ördög mindig a részletekben van, és ha a háborúra röptetett drónok és a felsorakoztatott tankok alatt megnézzük a talajt, vagy legalább a bányászati ipart bemutató hivatalos ukrán weboldalt, érdekes dolgokat találhatunk. Mert egy dolog a társadalmi rend, az igazságosság és az egyes vezetÅ‘k birodalmi aspirációját pódiumokról hallgatni, bólogatva, hogy tamponzóna és ütközőállamok, és másik dolog, hogy aki egy társadalmat irányÃt, bábállamként, banánköztársaságként vagy anexált területként, az
a területtel együtt mit irányÃt még,
és épp mire van kereslet a nagyvilágban.
Sok szó esik manapság a félvezetÅ‘-iparról: amiben ma nincs áramkör, az talán nem is létezik. Ez az ipar évek óta válságban van, az okok bonyolultak, az ellátó lánc sérülékeny volt eleve, meghatározzák a nemzetközi vámok és adók illetve kedvezmények, a járvány rátett egy lapáttal, az eredmény pedig az, hogy nem ritkán egyéves várakozásra számÃt, aki lead egy rendelést, mire a gyártó le is szállÃtja a kért alkatrészeket, mikroáramkört, ha egyáltalán leszállÃtja és további késés nélkül; vagy a konkurensnek számÃtó, és fontos megjegyzés, baráti vagy nem-baráti ország kÃnálatából választunk alkatrészt, amely viszont (véletlen?) elérhetÅ‘ tÃzezerszámra készleten. Az autóipar ropog a nyomás alatt, a kütyüiparban meg saját házi megoldásokon, kutatási részlegekben és gyártósorokon gondolkodnak mind a nagy cégek, mind a politikai nagyhatalmak, az egymástól függés csökkentése végett.
Aki ellátogat az ukrán bányaipart bemutató weboldalra, azt találja, hogy Ukrajna, KÃna után világszinten a második a gallium-kitermelést tekintve. Ötödik a germániumét tekintve KÃna, Oroszország, Amerika és Japán után. A globális össztermelés 3, illetve 1 százalékával – és mindkét nyersanyag fontos alapanyaga a félvezetÅ‘-iparnak. A bolygón bányászott urániumnak másfél százaléka kerül a felszÃnre Ukrajnában, apropó klÃma-védelem.
Amerika, akivel ugye a NATO révén Románia szövetséges, Ukrajnából szerzi be a félvezető ipara számára a szükséges neon 90 százalékát, a palládium-igényének egyharmadát pedig Oroszországból fedezi – a Fehér Ház vészharangot is kongatott, hogy az ellátás az ukrán helyzet alakulása függvényében veszélyben van.
A kérdés elsősorban nem az,
hogy ezekhez a nyersanyagokhoz ki jut vagy nem jut majd hozzá, attól függÅ‘en, hogy az ukrán helyzet merrefelé alakul. Hanem, hogy ha hozzá kÃván jutni, ki fizet majd mennyit, és a pénzt ki teszi zsebre. A 2014-es krÃmi elcsatolást követÅ‘en a neon ára például meghatszorozódott.
Biztosan van még bÅ‘ven szempont, ami mentén Ukrajna az Ãzlésünkhöz képest talán túl érdekes fejezete kortárs és poszt-szovjet történelmünknek, de egy misét mindenképp megér, hogy meglehet, a most felsorakozott tankoktól lesz olcsóbb vagy drágább a következÅ‘ kütyü vagy a jövÅ‘bÅ‘l érkezÅ‘ elektromos autó, amit ma-holnap megvásárolunk.