Újdonságok az országos és a kisebbségi oktatásban

Az oktatási rendszerre, ezen belül a kisebbségi oktatásra vonatkozó jogszabálycsomagot fogadott el hétfőn döntő házként a szenátus – írja az Agerpres, az RMDSZ hétfői közleménye alapján. A tervezetbe foglalt összes rendelkezés az állami, a felekezeti és az akkreditált magánoktatásra is vonatkozik.

Az óvodai oktatásban

a dadát ezentúl elismerik kisegítő személyzetként, és az ezzel kapcsolatos költségeket beleszámolhatják az óvoda költségvetésébe, megoldva ezzel a dadák fizetésének gondját.

Megoldást nyújtanak a szülők számára is, akik visszatérnének dolgozni a két éves gyermeknevelési szabadságról, az elfogadott javaslat szerint különleges esetekben már kétéves kortól óvodába írathatják gyermekeiket. A gyermekeiket egyedül nevelő szülők, és a szociálisan hátrányos helyzetű családok előnyben részesülhetnek a bölcsődei beiratkozáskor, amennyiben a helyi önkormányzat is bevezeti ezt a kritériumrendszerébe.

Az iskolákban

csökkentik a minimális és a maximális osztálylétszámot. Szórványvidéken és a vidéki iskolákban már tíz diákkal is indulhat magyar osztály, eddig ehhez legkevesebb tizenkét diákra volt szükség. Az új előírások szerint elemiben a diákok száma nem haladhatja meg a 22-t, gimnáziumban pedig a 26-ot.

Az eddigi 50 százalékos kedvezményhez képest az iskolások ezután ingyenesen utazhatnak a településen belüli tömegközlekedésben, illetve a megyén belül és a megyék között szállító, államilag működtetett autóbuszokon és vonatokon. Az ingázó tanulóknak évi 52 menettérti utazásra biztosít finanszírozást a szaktárca, amennyiben bentlakásban, vagy albérletben laknak.

Ugyanakkor ingyenes múzeumi, színház- és operabelépőket, kulturális rendezvényekhez való ingyenes hozzáférést biztosít az elfogadott törvénymódosítás.

Az új törvény előírja még,

hogy 2030-ig az afterschool (délutáni foglalkozás) programot és a melegétel programot kötelezően ki kell terjeszteni minden iskolára, és az eddigi 800 diák helyett már minden 500 diák után alkalmaznak egy iskolapszichológust.

A szülők egyesületeket hozhatnak létre, amelyek délutáni oktatást bonyolítanak le, és más tanintézményekből érkező tanárok is taníthatnak majd ezeken a foglalkozásokon.

A jogszabály előírásai az államelnöki kihirdetést követően léphetnek érvénybe.