Kétségtelenül izgalmasnak ígérkezik 2024 utolsó soros havi tanácsülése, amit csütörtökön, december 19-én reggel 9 órától tartanak a városháza Orbán Balázs termében. A meghívó 26 napirendi pontról ír, amelyek között szerepel hiteligénylés, ügyvédfogadás helyi rendőrök számára, előkerül a Szejke-ügy, sőt a polgármester és az alpolgármester szabadnapjairól is dönteni fognak.
Nem is olyan régen, október végén arról számoltunk be, hogy az új városvezetés már az első rendes havi tanácsülésén 10 millió lej értékben vett fel hitelt, amit olyan futó projektekre készült fordítani, mint a csillagvizsgálóra és a nagy mobilitási beruházás, a Székelytámadt vár, valamint a Székelyudvarhely lakosságának életszínvonalát javító projekt. Ez utóbbi több beruházást is magában foglal, kész van belőle a sétatéri játszótér és a minifocipálya, hátra van a Tompa László Általános iskola felújítása.
A decemberi tanácsülés napirendjében újabb hitelkérelemről írnak, ezúttal 5.650.000 lej értékben. A csatolt dokumentumok szerint ebből a pénzből 750 ezer lejt ismét a csillagvizsgálóra, 900 ezret a Székelytámadt várra, 4 millió lejt pedig a Székelyudvarhely lakosságának életszínvonalát javító projektre költenének.
Nocsak, nocsak. Mi folyik itt?
Vagy inkább nem folyik? Hát a víz- és a szennyvíz a Szejkén, ami a székelyudvarhelyi közélet utóbbi éveinek egyik vitatott – ha nem a legvitatottabb – témája volt. Gálfi Árpád polgármester és az előző önkormányzat legutolsó, szeptemberi tanácsülésén is téma volt még a Szejke-ügy, de nem született előrelépés. Tudomásunk szerint a beruházás készen van, átvételezni és kifizetni kellene azt, amit még ki kell, és használatba adni a szolgáltatónak.
Az eheti csütörtöki napirenden két pontban is szerepel a Szejke, az első a beruházási tételek végső technikai mutatóinak elfogadásáról szóló határozattervezet. A másik a hálózat bővítését érintő beruházás városi köztulajdonba vételét célozza.
Nem tudjuk. mi történt és mi nem, vagy mi fog, de az utóbbi előterjesztésben ugyanazok a dokumentumok szerepelnek, mint a szeptemberi tanácsülésen, még az előző városvezetés idején. Sőt, a dokumentum alján Gálfi Árpád neve és aláírása szerepel.
Képernyőfelvétel
Szeptemberben az akkori RMDSZ-frakció nemhogy nem szavazta meg ezt a tervezetet, még a szavazásban sem akart részt venni. Most mégis ez lett előterjesztve. Akkor ez most sakk-matt?
Van itt még érdekesség. Folytassam?
Bár épp az előző tanácsülésen döntöttek arról, hogy a tanácsosok közül ki kerüljön be a városi kórház vezetőtanácsába, most ismét napirenden a tervezet. Az akkor elfogadott tagok közül csak Zsombori Csongor szerepel a tervezetben, és helyetteseként Arros Orsolya. Legutóbb tagként elfogadott Tubák Nimród és Derzsi László, illetve a póttagok nevei sem szerepelnek a tervezetben. Vajon a városi kórházban lévő bonyodalmak indokolják az új tervezetet? Vagy a legutóbbi tanácsülésen vitatott új kórházi beruházás? Megkérdeznénk, ha megtartanák azt a sajtótájékoztatót, amit a városi kórházban kialakult konfliktushelyzet kapcsán beígért a polgármester.
Ha már alintézményekről beszélünk, akkor a helyi rendőrség két rendőrének jogi szolgáltatásra van szüksége, mert azzal vádolják őket, hogy jogellenesen megfosztottak valakit a szabadságától.
A következő napirendben szintén a helyi rendőrség a főszereplő: létre akarnak hozni egy különleges bizottságot, ami elemzi és ellenőrzi a helyi rendőrség tevékenységének végrehajtási módját.
Van itt még más is
Szakács-Paál István polgármester 5, Dávid Endre alpolgármester pedig 4 szabadnapot nem vett ki 2024-ben – egyébként évi 25 jár nekik –, amennyiben a helyi tanács jóváhagyja 2025-re átvihetik ezeket a napokat.
Két korábbi tanácsüléseken készült jegyzőkönyv, a IV. negyedévi zárszámadás is elfogadásra vár, ahogyan az is, hogy 2025-re hány gondozót hagynak jóvá a fogyatékkal élő személyek mellé – a csatolt dokumentumok szerint 140-et. A Tábor utca 3A és 3B szám alatti szociális lakások bérleti jogának odaítélésének alapjául szolgáló feltételekről fognak még dönteni.
A múltkor lekerültek, most ismét napirenden az Udvarhely Néptáncműhely és a VSK szolgáltatásaiért fizetendő díjak. És át kellene alakítani egy megüresedett állást is a városházán.
Több tömbházat is leszigetelnének a 1918. december 1. és a Forrás utcában. A Sziget utcában egy családorvosi rendelő koncesszióba adásáról döntenek. Egy magánszemély építkezne, ezzel kapcsolatban jóváhagyásra vár egy, a Köveshágó részterületét érintő zonális városrendezési terv.
A Fernengelnél, azaz a Nicolae Bălcescu, a Wesselényi Miklós és az Orbán Balázs utcák kereszteződésénél a város köztulajdonában lévő terület használati jogát és szolgalmát oda akarják ítélni a kivitelezőnek, aki ott az elektromos hálózat bővítésén dolgozik. Szintén hálózatot bővítenének a Bethlen utca zónájában.
Behatárolási tanulmány vár elfogadásra a városi övezetekről. Új szerződést kötnek a város köz- és magánvagyonban lévő erdők ügykezeléséről. Kiegészül a városi magánvagyoni leltárja és közös megegyezés alapján felbontanák a finanszírozási szerződést az nZEB plus lakások építésére.
Már alig várjuk a csütörtököt!
2024. december 18-án a főoldalon található cikkeink fekete-fehérre váltanak. Így emlékezünk a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlásának egyéves évfordulóján a tragédia áldozataira és a közösségünket ért veszteségre.