Új szakkal bővül a BBTE kínálata

fotó: BBTE Újságírás Facebook-oldala

Új szakot indít a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi kara. A korábban csak román nyelven elérhető digitális média szak az idei tanévtől magyar variánst is kap, ami szorosan összefűződik majd a szintén a karon működő újságírás szakkal. A szerdán bejelentett újdonságról Győrffy Gábor egyetemi docenst, az Újságírás és a Digitális Média Intézet magyar tagozatának vezetőjét kérdeztük. 

2016 óta létezik a digitális média román nyelvű oktatása a karon, rendkívül népszerű, gyakori a szakra való túljelentkezés, akik között nagyon sok a magyar fiatal, magyarázta a tagozat vezetője, miért indítják el a szakot, hozzáfűzte, a munkaerőpiaci folyamatok is arra mutattak, hogy szükség van rá. „Nekünk, mint bármelyik egyetemi szaknak, az a célunk, hogy olyan végzetteket képezzünk, akik el tudnak helyezkedni. Manapság erre van igény, erre halad a nyilvánosság, a kommunikáció, a piac. Emiatt is indítjuk el a szakot, hogy a munkaerőpiaci trendeket kövessük.”

Az új szak tanterve, tanmenete a románét fogja követni, de lesznek benne sajátos elemek is, tudtuk meg, leginkább annak függvényében, hogy milyen tanárok fognak majd oktatni az újságírás szak tanárain kívül. Az új oktatók kilétét nem sikerült megtudni Győrffi Gábortól, de azt elárulta, rendelkeznek majd olyan technikai tudással, mint a webtartalom-menedzsment, webszerkesztés, különböző informatikai ismeretek. „Ugyanakkor, fiatal doktoranduszokra is támaszkodunk, akik kezdetben szemináriumokat tartanak és később esetleg át is vehetik a tárgyakat.”

Hogy mire lehet számítani a szakon?

Az újonnan induló digitális média már követhető Facebookon és Instagramon. Az ott közzétett posztjaik szerint hallgatóik tanulnak majd vállalkozói digitális médiát, újmédia elméletet, videógyártást mobil eszközön, digitális adatelemzést, interaktív digitális médiumokat, fotós- és videós ismereteket, webszerkesztést, animációt, webtartalom-menedzsmentet, közösségi média menedzsmentet, digitális adatgyűjtési technikákat, digitális médiaismereteket, kreatív írást, mobilkommunikációt. 

„Az újdonság tulajdonképpen ebben a digitális média szakban az, hogy nem csak tartalmat tanulnak meg gyártani a hallgatók – írott szöveget, hanganyagot, fotót, videót –, hanem megtanulják kezelni azokat a webes felületeket is, amelyekre ezek a tartalmak majd kikerülnek” – magyarázta Győrffy Gábor. 

Kézenfogva az újságírókkal

A számos specifikus tanóra mellet az új szak hallgatóinak közös óráik lesznek az újságírás szakosokkal, hiszen szoros kapcsolat lesz majd köztük. Együtt tanulnak például tömeg és vizuális kommunikációt, jogot és etikát. A szakok között lesz némi átjárás, a kari szabályok értelmében lehet majd átíratkozni vagy áthallgatni egyik szakról a másikra. Opcionális óraként hivatalosan is fel lehet venni a másik szak tantárgyait. „Azon is gondolkodunk, hogy egy kettős szakot, egy digitális média és újságírás szakot indítsunk be, de erre még nincs jogi háttér,” mesélt a jövőbeli tervekről a tagozat vezetője. 

Arról is megkérdeztük, nem aggódnak-e amiatt, hogy az újságírás szak utóbbi évekre jellemző népszerűtlensége hatni fog az új szakra vagy épp ellenkezőleg, az új szak miatt még kevesebben jelentkeznek majd újságírást tanulni. A válasz az volt, hogy ettől abszolút nem tartanak, sőt abban bíznak, hogy a digitális média vonz néhány diákot az újságírásra is. „Tulajdonképpen a fluktuáció mindig megvolt az újságírás szakon, voltak csúcspontok és mélypontok. A digitális média szak elindíthat egy olyan folyamatot, amelynek során többen fognak megismerkedni ezzel a kommunikációtudományi területtel és lehet, hogy így be fognak jönni olyan hallgatók, akiknek különben nem jutott volna eszükbe, hogy újságírás szakra jöjjenek.”

Már csak az van hátra, hogy megjelenjen a magyar nyelvű digitális média a felsőoktatási szakok jegyzékében, ami alapján eldől majd, hogy júliusban vagy szeptemberben lesz-e megszervezhető a felvételi. Akik az új szakra jelentkeznek, egy motivációs levelet kell, hogy írjanak majd, valamint a bejutásnál az érettségi vizsgák átlagát is számításba veszik. 10 ingyenes helyre lehet majd számítani az új szakon, 15-re az újságíráson, ami összesen 25 ingyenes hely. Az ingyenes helyek mellett még összesen 20 fizetéses helyet is fognak biztosítani a két szakon – az összevonás senkit ne tévesszen meg, Győrffy Gábor a Maszolnak azt nyilatkozta, hogy aki újságíró szeretne lenni, az továbbra is az újságírás szakra jelentkezzen, mivel ott sajátíthatja el a szakmához szükséges tudást. 

A kiemelt kép illusztráció/forrás: BBTE Újságírás Facebook-oldala.