Május elsejétől 28 innovatív szer kerül a krónikus betegségek kezelésére szolgáló kompenzált és ingyenes gyógyszerek közé, ezekből 22 idáig egyáltalán nem volt a listán, 6 pedig – az Isavuconazole, Adalimumab, Dapagliflozinum, Rituximabum, Upadacitinibum és Apremilastum – más indikációkra szolgált eddig.
A következő betegségekben szenvedők vehetik igénybe kedvezményesen az új gyógyszereket:
- vírusos B, C és D etiológiájú krónikus hepatitisz
- májzsugorodás
- Parkinson-kór és más neurológiai rendellenességek
- főbb kollagenózisok (szisztémás lupus erythematosus, szkleroderma, poly/dermatomyositis, szisztémás vaszkulitisz),
- sokízületi gyulladás, psoriaticus arthropathia, súlyos krónikus pikkelysömör és fiatalkori ízületi gyulladás
- endokrin és anyagcsere betegségek
- krónikus vesebetegség – predialízis fázis
- degeneratív szembetegségek (glaukóma és makula betegségek)
- krónikus gyulladásos bélbetegség és rövidbél-szindróma
- rheumatoid polyarthritis
- psoriaticus arthropathia
- axiális spondyloarthritis
- súlyos krónikus pikkelysömör
Ezenkívül hat, a legmodernebb orvosságok között számon tartott molekula szerepel a Nemzeti Onkológiai Programban: Lipegfilgrastimum DCI, Tucatinibum DCI, Sacituzumab Govitecan DCI, Asciminibum DCI, Immunoglobulin anti-lymphocytes DCI és Mosunetuzumab DCI.
„Az elmúlt két évben az Egészségügyi Minisztérium állandó gondja volt, hogy a betegek hozzáférjenek az innovatív életmentő gyógyszerekhez. A 2022-2023-as időszakban a kompenzált és ingyenes gyógyszerek listáján újonnan bevezetett molekulák nagy száma a legjobb bizonyíték a betegek iránti felelősségvállalásra. A CNAS-szal és a betegszervezetekkel való jó együttműködés lehetővé teszi ezeket az előrelépéseket, amelyekhez a Pénzügyminisztérium támogatására van szükség. Az onkológiai, neurológiai és krónikus hepatitisben szenvedő betegek új molekulákhoz jutnak, és ezt úgy kell elérni, hogy ez ne befolyásolja a generikus gyógyszerekhez való hozzáférést, amelyek a román betegek 80%-ának terápiás erőforrást jelentenek. Az embereknek figyelemre és empátiára van szükségük az orvosoktól és a hatóságoktól egyaránt. Együtt dolgozunk ezért!” – jelentette ki Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.