Új, fedett sportpályán tartják a tornaórát a Mórában

Fotó: GÁL ELŐD

Szűk 25 évvel azután, hogy felavatták a Móra Ferenc Általános Iskola épületét, elkészült az iskola udvara is – mondja Jakab Attila városmenedzser az iskola udvarán helyet kapó fedett sportpálya átadóján. Hogy a Székelyföldi Kézilabda Akadémiának a sportcsarnok felújítása után, miért pont a Móra következett, Gálfi Árpád polgármester azzal indokolja, hogy évtizedek óta zajlik az iskolában az utánpótlásképzés, hozzáteszi, hogy délelőtt az iskolás gyerekek, délután a sportolók használhatják majd a pályát.

Egyelőre a korlátozások miatt nincsenek, csupán labda nélküli, erőnléti edzések, tudjuk meg Győri Istvántól, a projekt lebonyolítását menedzselő Szejke Sport Klub elnökétől, aki szerint a pálya hosszú távon is hozzájárulhat a sport népszerűsítéséhez. Mielőtt átad egy kézilabdát az iskola igazgatójának, Tifán Irénnek, elmondja azt is, hogy a pályaborítás kézilabda mellet labdarúgásra, kosárlabdára és tenisz számára is használható, noha ezekhez palánkokra és kapukra lesz szükség. Ezeket a sportszereket az iskola vásárolja majd meg, a város az ehhez kellő összeget már év elején belefoglalta a költségvetésbe – jegyzi meg Jakab Attila.

A projekt összköltsége 1.850.000 lej, és százszázalékban a magyarországi kormánytámogatásból valósult meg, illetve abból a 441 millió magyar forintból, amelyet a székelyudvarhelyi kézilabda-akadémia létrehozására szánt a magyar kormány. Ennek kedvezményezettje a 2018-ban elhunyt Verestóy Attila, RMDSZ-es szenátor által elnökölt Székelyudvarhelyi KC volt, ám a klub tartozásai miatt nem kaphatta meg a támogatást.

A nyár folyamán a magyar kormány finanszírozásából létrejövő pályát és az iskola udvarán helyet kapó további elemet Csáki Gergely urbanisztikai szakértő, a városháza fejlesztési osztályának munkatársa mutatja be. Leszögezi, hogy ez egy felújítási projekt volt. „A törvény lehetőséget ad arra, hogy már létező sportpályákat le lehet fedni elbontható, könnyű szerkezetes sátorral anélkül, hogy kelljen erre külön engedélyt kiváltani. Konzultálva a kivitelező céggel, az Ing Service Kft.-vel annak ellenére, hogy nem volt szükséges az építkezési engedély kiváltása, készült egy szakcég által, és egy tervellenőr által ellenőrzött dokumentáció a sátorra, amely elbontható, amennyiben erre megteremtődik az igény bármilyen okból kifolyóan” – mondja. 

A beruházás fő pontja, az immár lefedett 20×40 méter játékfelületű sportpálya, ahol már zajlanak a kicsik tornaórái, azonban kérdés, hogy meddig engedik ezt az időjárási viszonyok. „A világítási rendszer beépítésre került, fűtésrendszer egyelőre nem lesz, túl megterhelő lenne egy ekkora térfogatú helyet kifűteni. Téliesíthető a dolog, rossz idő esetén a sátor oldalát le lehet engedni és szélmentessé lehet tenni a teret, hőbefúvókkal lehet egy bizonyos idegig tartani a szükséges meleget, de maximum koratélig” – mondja el kérdésünkre Csáki Gergely. 

Az iskolaudvar dombos részén egy öntött gumiborítást kapott az az újraszegélyezett futórész, ami eddig is létezett, a gumiborításnak megvan a kellő tapadása, és nem károsítja az ízületeket. Van egy homokos ugrógödör, amelynek nekifutója ugyanabban a felépítésben készült el, mint a fentebb említett futósáv, illetve melléjük egy saját testsúlyos edzésekre alkalmas berendezést építettek be. Ezt is ugyanolyan gumiborítással, hiszen az esés sem jár ezen akkora sérülésekkel. „Felületi felújítások is történtek, mivel károsodott a lépcső, azt a kivitelező javaslatára az eredeti tervhez képest, nem javították, hanem kicserélték, a lelátó kapott egy hőkezelt faborítást, illetve a vízelvezetést is újraépítette a kivitelező cég, nem volt már funkcionális. Ezen kívül frissítették a zöldövezeteket, gyeptéglás megoldást használtak, és fákat is ültettek” – mutatják be végül az udvart.