Tudod, mi a közös Mihály Hannában, Toró Dávidban és Nagy Elemérben? Hogy bár mindhárman más-más sportágat űznek, és mindhárman más-más korosztályban teszik ezt, mindhárman messzire – Franciaországig, Svédországig és Kínáig – vitték Székelyudvarhely hírét a sportéletben augusztusban.
Elemér
„Annyian és annyira kívántatok nekem a világbajnokságra sok sikert az utóbbi két napban, hogy a tegnap este, életem egyik legjobb versenyzésével világbajnoki tizedik helyet szereztem, amit legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna” – osztotta meg gondolatait Elemér, a Székelyszentkirályi Általános Iskola testnevelő tanára a svéd Göteborgban rendezett masztersz atlétikai világbajnokságon. Az augusztus 13. és 20. között, 4 helyszínen rendezett versenyen 109 ország 8.000 veterán versenyzője vett részt a különböző korosztályokban, így Elemér is, aki a 3.000 méteres akadályfutásban volt érdekelt.
Nagy Elemér, fotó: az atléta személyes archívuma
„Amikor befutottam és az órámra néztem, nem jött, hogy elhiggyem: 11:16,33 perc. Ez 36 másodperccel jobb idő, mint a 2 éve, a finnországi világbajnokságon futott időm” – mondta el portálunknak Elemér, aki tizedik helyen végzett a versenyszámban.
Dávid
A reális cél, ott lenni az első tizenhat között. Onnan már minden siker jó eredménynek számít, amit a kisebb korosztály Európa-bajnokságának is neveznek – nyilatkozta még a 2024-es Euro Mini Champ’s előtt György István, a román korosztályos asztalitenisz válogatott edzője. Csapatában érdekelt székelyudvarhelyi tanítványa, Toró Dávid is, az U13-as torna küzdelmeiben.
A 18-ik kiírásához érkezett háromnapos viadal Európa legjobbjait vonultatja fel, Dávid korábban egy ötödik, illetve egy tizenhetedik helyet szerzett a több mint 400 résztvevőt számláló mezőnyben. Idén, augusztus 23. és 25. között a francia Schiltigheimben próbálta ezeket az eredményeket túlteljesíteni.
Toró Dávid, fotó: Ligue du Grand Est de Tennis de Table
– számolt be edzője, majd azt is elmondta, hogy főtáblán a kieséses szakaszban Dávid előbb egy franciát, majd a svédek legjobbját felülmúlva jutott a negyeddöntőbe, ráadásul úgy, hogy még szettet sem veszített.
A legjobb nyolc között már jöttek a keményebb falatok. A negyeddöntőben Dávid újabb komoly skalpot zsebelt be, a francia Sasha Quentin ellen elment az első szett, de Dávid fejben nagyon hamar összekapta magát és ráerőltette játékát az ellenfélre, 3-1-es győzelemmel jutva az elődöntőbe, ahol mondhatni lemásolta az előző mérkőzés menetét. Az azeri Onur ellen – aki a világranglista helyezések alapján a torna második kiemeltje volt – ugyancsak elveszítette az első szettet, de a Sportiskola asztaliteniszezőjének sikerült fordítania, és a végén bármennyire is kapaszkodott az ellenfél, a kritikus pontokban Dávid volt a helyzet magaslatán.
Végül a döntőben meg is koronázta három napos teljesítményét az udvarhelyi asztaliteniszező, amikor a franciák legjobbját is legyőzte és felállhatott a dobogó legmagasabb fokára.
Hanna
Időközben még a franciáktól és a svédektől is távolabb, a kínai Chuzhouban rendezték meg a 18 évek alatti lányok kézilabda világbajnokságát augusztus 14. és 25. között. A magyar válogatott utazó keretében egy ismerősen csengő név is feltűnt, a NEKA székelyudvarhelyi balszélsője, Mihály Hanna is ott volt.
A magyarok jól indították a tornát, az első csoportmeccsen 31–18-ra verték Argentínát, Hanna mindkét lehetőségét gólra váltotta, két találattal járult hozzá a nemzeti együttes sikeréhez, és ugyanígy Kazahsztán ellen, amely mérkőzésen valóságos erődemonstrációt tartottak. A norvégok ellen ugyan szoros meccsen, de sikerült nyerniük, majd a főtáblán is kettőből kettőt húztak be a lányok csoportjukban, így tökéletes mérleggel várhatták az egyenes kieséses szakaszt.
Mihály Anna jobbról a második, négyes számú mezben, fotó: Sasa Pahic Szabo/kolektiff
Mihály Hanna a szerbek elleni negyeddöntőben ismét két góllal segítette csapatát a győzelemhez, ami sajnos a spanyolok ellen nem jött össze, a bronzért játszhattak a torna utolsó napján és meg is szerezték azt a franciák ellen.
Összegzésképpen
egy vébé tizedik, egy vébé harmadik és egy Európa-bajnoki arany a székelyudvarhelyi sportolók mérlege az augusztusi világversenyeken. Mit mondhatnánk? Amellett, hogy gratulálunk és köszönjük, talán azt is, hogy sose rosszabbat.