Kicsit mocsárszerű jelenleg a közélet Székelyudvarhelyen. Tények nincsenek, pletykák vannak. Udvarhely a székely fővárosból a pletykák fővárosa lett.
Fotók: Tóth Helga / Transtelex
Ha összevonják az európai parlamenti és a helyhatósági választásokat, akkor az Gálfi Árpád regnáló polgármesternek kedvez – hangzott el a múlt héten Kolozsváron a Transtelex által szervezett Dialógon – , mert a hatalomban lévő vezető mindig előnyben van, mindig sokkal jobbak az esélyei.
Ma már tudjuk, hogy összevonják.
Gálfi esélyeit az is növeli – mondta Pál Edit Éva, az uh.ro főszerkesztője –, hogy ő egy jól definiált politikusi identitással rendelkezik. Azonnal felismerik az emberek, tudják, hogy ki ő, mit akar, milyen értékei vannak. És mindez nem mondható el az egyelőre csak lebegő ellenjelöltjeiről.
Ami viszont csökkenti a Gálfi esélyeit az az, hogy nincs mögötte csapat. Sikerült neki felszámolni szinte az összes támogatójával a kapcsolatot, és a politikai palettán jelenleg több az ellensége, mint a barátja. Ráadásul politikai karanténban is van, mind Budapest, mind Bukarest ghostolja.
De láttuk már hasonló helyzetből felállni.
Csoma Botond – az RMDSZ szóvivője, Kolozs megyei képviselő – a beszélgetésen megerősítette, hogy Udvarhely az RMDSZ-nek kemény dió, és itt nemcsak komplex, hanem komplikált is a helyzet. És minél kevesebb az idő arra, hogy egy jelöltet felépítsenek, annál kedvezőbb helyzetben van a regnáló polgármester.
Csoma Botond abban is egyetértett Pál Edit Évával, hogy nagy kihívás az RMDSZ-nek olyan hiteles jelöltet állítani, aki ismert is és elfogadott is, és aki képes lenne megnyerni a választást.
Pál Edit Éva szerint vannak arra vonatkozó jelek, hogy valami készülődik Udvarhelyen az RMDSZ házatáján, de egyelőre borzasztóan kezdetlegesnek tűnik az egész.
Jelölt nincs.
Az RMDSZ-nek nincsenek olyan fajsúlyos személyiségei, akik ismertek és szimpatikusak is lennének egyben a választók számára. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nincsenek fajsúlyos személyiségek, csak ők nem annyira szimpatikusak.
És vannak szimpatikus, de egyelőre csak lebegő jelöltek, akikről rebesgetik, hogy esetleg elindulnának, ha egyértelműen pozitív visszajelzést kapnának az indulásukkal kapcsolatban. De ha nem, akkor még könnyen meggondolják magukat, mert annyira mégsem gondolták komolyan, hogy akár a széllel szembe is pisiljenek, ha kell.
A két legismertebb személy Antal Lóránt szenátor és Bíró Barna Botond udvarhelyszéki elnök, de legalábbis azokból a visszajelzésekből, amelyek az uh.ro-val szimpatizáló emberektől érkezik, nem az derül ki, hogy ők olyan szörnyen szimpatikusak lennének. Sőt.
Bár jelöltek nincsenek, a kampány és a sárdobálás már elkezdődött. És mivel jelöltek hiányában nincs akire a sárt dobni, ezért főleg a sajtót – konkrétabban az uh.ro-t – érik a támadások. Ami már csak azért is nehezen értelmezhető, mert az uh.ro nem indul a helyhatósági választásokon. Legalábbis mi nem tudunk róla.
Verestóy Attila árnyéka
Pál Edit Éva megjegyezte, hogy az RMDSZ-es kommunikáció egyelőre kimerül a Gálfi Árpád negatívumainak a felnagyításában. De nincs egy konkrét terv, nincs egy mobilizáló vízió. És arról is beszélni kell az udvarhelyi RMDSZ kapcsán, hogy a Verestóy Attila árnyéka még mindig erősen rávetül a közösségre. Azt az árnyékot még mindig nem beszélte ki és nem dolgozta fel Udvarhely.
Ugyanakkor Verestóy Attila halálával eltűntek a látványos erővonalak a városból, eltűnt a Szász Jenő–Verestóy Attila tengely által létrehozott erőtér, és jelenleg nehéz beazonosítani az erős szereplőket.
Pál Edit Éva úgy látja jelenleg kicsit mocsárszerű közélet jellemző Udvarhelyre. Tények nincsenek. Csak pletykák vannak. Úgy tűnik, hogy székely fővárosból Udvarhely a pletykák fővárosa lett.
Vig Emese – a Transtelex főszerkesztője és a Dialóg moderátora – felvetette, hogy a Gimi bentlakás kapcsán történt tragédia, és annak a kampányban való megjátszása esetleg gyengítheti Gálfi pozícióját. De Pál Edit Éva szerint nem valószínű, hogy ez a választásokra hatással lesz, majd hozzátette, hogy
Udvarhelyen halottal még nem sikerült választást nyerni.
Ez a bravúr még Szász Jenőnek sem sikerült, holott 2012-ben még ezt is megpróbálta a Nyirő József újratemetésével.
Pál Edit Éva szerint nagyon nehéz egy ilyen tragédia kapcsán úgy kommunikálni, hogy pozitívan jöjjön ki belőle az ember, akármelyik oldalon is álljon. Akit ez a történet negatív megvilágításba helyezhet, az nem Gálfi, hanem sokkal inkább Szász Jenő. Akiről egyelőre nem lehet tudni, hogy indul-e vagy sem. Ő is a lehetséges jelöltek között van, egyelőre lebegő jelöltként.
Azért inkább őt gyengíti ez a tragédia, mert jelenleg úgy néz ki, hogy ahhoz van köze a bentlakás leomlásának, hogy valamilyen pénzügyi nyomás hatására rossz döntéseket hoztak. De ameddig nincs ítélet ez csak feltételezés.
Pál Edit Éva azt is megjegyezte, hogy tudomása szerint azért sincsenek még hivatalos jelöltek – legalábbis az RMDSZ háza táján –, mert csak az európai parlamenti választások utánra tervezték az előválasztások megszervezését, és addig nem akarták leamortizálni a lehetséges jelölteket.
Csoma Botond hozzáfűzte, hogy ezt nem az udvarhelyi RMDSZ döntötte el, hanem ez a döntés az SZKT-n született, azért, mert egy előválasztás mindig törésvonalakat hoz létre a szövetségen belül, és ők azt szerették volna, hogy az európai parlamenti választások előtt ne alakuljanak ki, illetve ne mélyüljenek el a már meglévő törésvonalak. De azt Csoma is belátta, hogy lehet, hogy Udvarhely esetében – ami egy kemény dió, és komplikált a helyzet – tehettek volna kivételt.
A Dialóg nézői között ülve, Csoma Botondot hallgatva azon csodálkoztam, hogy az az RMDSZ, aki jelenleg a Fidesz kottájából játszik, aki még mindig a Finkelstein kottájából játszik – legalábbis kampányban –, miért épp Udvarhely esetében rúgja fel a jól bejáratott szcenáriókat.
Finkelstein legnagyobb érdemének a Fideszben a professzionalizált kampányokat tartják. Egyetlen nyilvános előadásában a kampányguru arról is beszélt, hogy a legfontosabb egy kampány esetében az idő. Sosincs túl korán elkezdeni.
„Az idő a legfontosabb és a leginkább alábecsült erőforrás a politikában” – mondta, mert nagyon sok időbe telhet előteremteni a kampány anyagi erőforrásait, kiépíteni a közvetlen választói kapcsolatokat, és megformálni a megfelelő imázst.
Lehet azért játszik most más kottából az RMDSZ, mert Kolozsvárról nézve úgy tűnhet, hogy Udvarhelyen lassabban telik az idő. Vagy mert Vincze Lóránt és Winkler Gyula jóléte fontosabb az országos RMDSZ számára, mint az udvarhelyiek jóléte? Félek, hogy sosem fogjuk megtudni.
Eddig voltak a tények. Nagyjából.
Most jöjjön a pletyka!
Arról, hogy mi lesz, ha Szász Jenő kiegyezik Antal Lóránttal. Ki lesz az UTCA jelöltje most, hogy Matyó visszavonult. És igaz-e, hogy ha minden kötél szakad, akkor Antal Lóránt polgármester jelöltje Bíró Barna Botond lesz. És ha igen, akkor miért.