Timi rosszul, Előd jól tüsszent. Légy olyan, mint Előd!
A szerző fotója
Egy héten belül megduplázódott az influenzás halálesetek száma Romániában, január 27-e és február 2-a között járványszerűen terjedt a vÃrus. Tizennyolc haláleset kötÅ‘dik a betegséghez – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet keretében működÅ‘ FertÅ‘zÅ‘ Betegségeket EllenÅ‘rzÅ‘ és FelügyelÅ‘ Országos Központ.
Dr. LÅ‘rinczi Csaba, a városi kórház orvosigazgatója telefonon azt mondta, kedd óta látogatási tilalom van érvényben az udvarhelyi kórházban. Ez csupán megelÅ‘zÅ‘ intézkedés, jegyezte meg, hiszen már a megyében is volt két influenzához köthetÅ‘ haláleset, mindkettÅ‘ CsÃkszeredában. Egy tömeges látogatás, ami idÅ‘nként elÅ‘fordul, nagy fertÅ‘zésveszéllyel járhat azokra nézve, akik egyéb betegség miatt le vannak gyengülve.
Udvarhelyen egyelÅ‘re nem volt igazolt influenzás megbetegedés. Egyetlen haláleset volt a héten, ahol a klinikai lefolyás felvetette a gyanúját annak, hogy esetleg influenzafertÅ‘zés is közrejátszott. KeddrÅ‘l szerdára súlyosbodott az idÅ‘s beteg állapota, szerda éjjel elhunyt. A laborvizsgálat eredménye azonban, amely csütörtök este érkezett meg, negatÃv volt – részletezte az orvosigazgató, és arról is tájékoztatott, hogy az a H1N1-es vÃrus terjed most is, amelyik 2009-ben országos járványt okozott.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az egyik fontos tünete a hirtelen hÅ‘emelkedés, idÅ‘sebbeknél 38°C feletti láz adhat okot aggodalomra, középkorúaknál, fiataloknál a 39°C feletti. A kötelezÅ‘en jelentkezÅ‘ láz mellett a szokásos náthás tünetekkel jár, amelyek fokozottabban és hirtelen jelentkeznek: erÅ‘s Ãzületi fájdalom, fejfájás, nagyfokú elesettség, száraz köhögés, légszomj, esetleg hányás – sorolta dr. LÅ‘rinczi Csaba.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Kerüljük azokat az utazásokat, ahol összezárva vagyunk egy térben több emberrel (autóbuszon, vonaton, repülőn). Amennyiben ilyenre kerül sor, jót tesz a védőmaszk használata is. Emellett figyeljünk a szokásos fertőzést megelőző intézkedésekre, mint a kézmosás, szellőztetés. Érdemes sok folyadékot és citrusfélét fogyasztani (narancs, citrom, grapefruit, mandarin).
Szokás a tenyerünkbe prüszkölni, köhögni. Ez nagyon rossz szokás – fogalmaz az orvosigazgató –, mert könyökhajlatba kell tüsszenteni. ElÅ‘bbi esetében egy kézfogással, kilinccsel már tovább is adtuk, vagy bármivel, amihez hozzáértünk. Jó, ha mindenki tart magánál papÃrzsebkendÅ‘t, abba tüsszent, köhög és el is dobja.
Oltással a vÃrus ellen
Az egészségügyi minisztérium ugyanakkor óva int az önkezeléstől, és azt javasolja, hogy megbetegedés esetén forduljunk a háziorvoshoz. Az influenza megelőzésének legjobb módja az oltás – olvasható az Agerpresen.
Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetÅ‘je egy hete úgy nyilatkozott: jó volt idén az átoltottsági arány (1,5 millió személyt oltottak be), az ingyenes oltóanyag mind elfogyott. A minisztérium Ãgérte: pénteken elkezdik annak az újabb, 35.000 dózisból álló influenza elleni vakcina-szállÃtmánynak a szétosztását, amelyet a fokozottan veszélyeztetett személyeknek kell megkapniuk.
Fokozottan veszélyeztetett személyeknek számÃtanak a krónikus betegségekben szenvedÅ‘k (daganatos betegségek, cukorbetegek, idült szÃv- és légzÅ‘szervi betegségben szenvedÅ‘k), ezek mind rontják az ellenállóképességét a szervezetnek, illetve hajlamossá teszik az ilyen fertÅ‘zésekre. Fokozottan veszélyeztetett az egészségügyi személyzet is.