Végéhez közeledik az egyetemekre való nyári felvételi időszak, jelenleg a helyek visszaigazolása zajlik. A portálunkhoz eljuttatott sajtóközlemények szerint mind a Sapienta, mind a BBTE esetében váratlanul nagy számú diák jelentkezett az intézmények által felkínált tandíjmentes helyekre.
Több szak esetében is túljelentkezés volt a Sapientián,
mint például a kommunikáció és közkapcsolatok, jog vagy épp az informatika szakokon, de többek között a marketing, számítástechnika és az automatika és alkalmazott informatika is nagy érdeklődésnek örvendett, áll az egyetem közleményében. Mint írják, a tavaly indított, sepsiszentgyörgyi sport és edzőképző szakra az idei évben is túljelentkezés volt.
„Az idei évben örömmel tapasztaltuk, hogy megnőtt a népszerűsége a mesterképzéseinknek is, egyre többen választják a továbbtanulást, a szakmai tudásuk mélyítését” – összegezte Tonk Márton rektor, aki azt is kiemelte, örömmel észlelik, hogy az alapképzés iránt sem lankadt a tavalyi évhez képest az érdeklődés. A rektor ugyanakkor kiemelte, az idei felvételi jelentkezési összlétszámok azt mutatják, hogy a Sapientiát választók köre az idén is stabil (mintegy 800 jelentkező iratkozott be), úgy tűnik tehát, hogy az erdélyi fiatalok egyetem iránti bizalma továbbra is töretlen.
Az egyetem vezetősége arra biztat minden érdeklődőt, hogy akik lemaradtak a nyári iratkozásról, augusztus folyamán keressék fel az egyetem honlapját, hiszen itt lesznek elérhetők a visszaigazolás után megmaradó helyek, melyekre ősszel lehet iratkozni, valamint az idén Csíkszeredában új szakként induló testnevelő tanárképző alapképzés részleteit is itt találják, melyre csak ősszel hirdet helyeket az intézmény.
A BBTE-re már felvételi időszak felénél meghaladták a tavaly számokat,
az alapképzésre beiratkozottak száma máris 755-tel meghaladta a tavalyi össz-beiratkozószámot: eddig 14.614-en nyújtották be iratcsomójukat a kolozsvári székhelyű intézmény alapképzéseire. 2500-an jelentkeztek távoktatásra, ez 403-mal több, mint tavaly a teljes beiratkozási időszak alatt. A mesteri képzéseken is hasonló a helyzet: 5238-an jelentkeztek eddig, ez 550-nel több, mint tavaly a teljes beiratkozási időszak alatt, áll az egyetem közleményében.
A legnépszerűbb szakok az idén a következők: Informatika/Mesterséges intelligencia, Pszichológia/Kognitív tudományok, Gazdasági informatika, Digitális média, Jog stb. Magiszteri szinten a legvonzóbb szakok: Szoftvermérnöki, Klinikai pszichológia, pszichológiai tanácsadás és pszichoterápia, Reklám, Közkapcsolatok, Nemzetközi kapcsolatok, külpolitika és válságmenedzsment.
A Magyar Tagozatos szakok iránt is
jelentősen megnőtt az érdeklődés a tavalyi évhez képest. Mint írják, az alapképzésen 2921 helyet hirdetett a BBTE, ebből 1117 volt tandíjmentes. Magiszteri képzéseken 1305 helyre várták a jelentkezőket, amiből 523 volt tandíjmentes. A legnagyobb érdeklődést kiváltó, alapképzéses szakok a magyar diákok körében a következők: Filmművészet, fotóművészet és média, Menedzsment, Pszichológia, Óvodai és elemi oktatás pedagógiája, a Testnevelés és Sport Kar szakjai, Régészet, Gazdasági Informatika, Művészettörténet, valamint a Jog volt. A távoktatásos kínálatból a Pszichológia és a Szociális munka szakok vonzották a legtöbb jelentkezőt. A magiszteri képzések közül az Informatikai didaktika, a Klinikai pszichológia, a Pszichológiai tanácsadás és beavatkozás, a Kultúra és társadalom – hagyomány és modernitás között, a Tanácsadás a szociális szolgáltatások területén szakokra volt túljelentkezés.
Dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora kifejtette: „Várható volt a nagy érdeklődés a BBTE iránt, hiszen ez már évek óta így van, a BBTE lévén az ország legrégebbi egyeteme, amely a legjobban szerepel a nemzetköz rangsorokban. Az egyetemünk ugyanakkor egy állami intézmény, amely az inkluzív kiválóság jegyében tevékenykedik. Így lehettünk 2024-ben az ország legnagyobb akadémiai közössége, s hozzájárultunk ahhoz, hogy a városunk az ország legjobb egyetemi városa legyen (a QS 2024 szerint).”