A Bákói TáblabÃróság csütörtökön jogerÅ‘sen érvénytelenÃtette Dormánfalva (DărmăneÈ™ti) városi tanácsának az úzvölgyi katonatemetÅ‘t közvagyonná nyilvánÃtó 2019. márciusi határozatát – adta hÃrül a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, amely CsÃkszentmárton önkormányzatát képviselte a perben.
A táblabÃróság közölte: megalapozatlannak tartotta és elutasÃtotta Dormánfalva városának fellebbezését az önkormányzati határozatot érvénytelenÃtÅ‘ elsÅ‘ fokú Ãtélet ellen, melyet májusban hozott a Bákói Törvényszék. Ennek értelmében a moldvai fél törvénytelenül vette birtokba a magyar katonatemetÅ‘t, amire aztán román parcellát épÃtett.
Az ügynek ezzel még nincs vége, várhatóan folytatódik az a per, amelyet a román parcella épÃtési engedélyének megsemmisÃtésére és a katonatemetÅ‘ eredeti állapotának visszaállÃtása érdekében indÃtottak. Ennek tárgyalását ugyanis a fennebb emlÃtett, közvagyoni döntésig felfüggesztették.
Egyébként Dormánfalva is indÃtott egy pert CsÃkszentmárton ellen, annak az önkormányzati határozatnak az érvénytelenÃtését kérve, amelyben a Hargita megyei község nyilvánÃtotta közvagyonává a katonatemetÅ‘t. Ezt a pert már tavaly októberben jogerÅ‘sen elveszÃtette a moldvai önkormányzat.
Mi is történt az Úzvölgyében?
2019 júniusában a CsÃkszentmártonhoz tartozó magyar katonatemetÅ‘ben a szomszédos, bákói Dormánfalva betonkereszteket és emlékművet öntött az állÃtólag itt elhantolt román katonák emlékére. Tiltakozásképp elÅ‘bb ismeretlen tettesek szemeteszsákokkal takarták le ezeket, majd az átadás napján, június 6-án élÅ‘láncot alkottak a magyarok a temetÅ‘ kapujánál. A felhergelt román tömeget azonban sem Å‘k, sem a csendÅ‘rség nem tudta meggátolni, hátulról beszivárogtak, majd letörték a kaput, a magyar sorfalra törve, a magyar katonasÃrokat meggyalázva.
Az események éppen az europarlamenti választások küszöbén történtek, az RMDSZ azonnal kilépett a kormányból, s kérte, hogy állÃtsák vissza az eredeti állapotot, indÃtsanak eljárást a dormánfalvi polgármester és mindazok ellen, akik feszültségeket keltettek. A magyar civilek és elöljárók több tüntetést szerveztek, és perek sorát indÃtottak a törvénytelen területfoglalás és épÃtkezés, illetve a rongálások és a gyűlöletkeltés miatt.