Torkán akad a román a székelynek?

Miért kudarcos a román nyelv oktatása az iskolában? Miért tanul meg hamarabb angolul, mint románul egy székely iskolás? Velünk született ellenérzés, genetikai hajlam a román nyelv elutasítása vagy csak a megfelelő módszerek, tananyag, hozzáállás hiánya? 

Kinek a kudarca ez?

A szülőké, a gyerekeké, a rendszeré vagy a tanáré? Mit tehetünk, hogy ne így legyen és ne rontsuk a saját esélyeinket a szülőföldünkön román nyelvtudás hiányában?

Ma már számtalan technikai lehetőség segíthetné a román nyelv elsajátítását, ami más nyelveken elérhető: nyelvtanfolyamok, telefonos alkalmazások, YouTube- és TikTok-csatornák, online egyetemi képzések állnak rendelkezésre, de a román nyelv továbbra is az iskola legrettegettebb mumusa sok magyar diák és felnőtt számára. 

A kisebbségeknek szánt román tanterv néhány éve megváltozott, a magyar nyolcadikosok képességvizsga eredményei azonban nem lettek számottevően jobbak. Sőt, talán picit rosszabbak az átlagok, mint korábban. 

fotó: Márton Attila

Alibi nevű eseménysorozatunk első kiadásán Egyed Gergellyel, a Vitamag nyelvtanfolyamok romántanárával beszélgetünk arról, hogy mit kellene tennünk ahhoz, hogy magyarként használható román nyelvtudásunk legyen. 

Erre az eseményre a jegyek elfogytak. Ha a következőről nem szeretnél lemaradni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre itt, és mindenről időben értesülni fogsz.

De ki az az Egyed Gergely?

Román többségű környezetben született és nőtt fel Gyulafehérváron. A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban angol-francia szakon tanult, majd 1997-ben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán végzett. Székelyudvarhelyen 2003 óta él, angol, német, finn és román tolmácsként dolgozott 2021-ig. Ezzel párhuzamosan 2015 óta a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ Vitamag nevű nyelvtanfolyamjain román csoportokat vezet. Az első év nagyon nehéz volt, „fejjel mentem a falnak”, ez késztette arra, hogy behatóbban tanulmányozza a nyelvtanulás működését és a hatékony nyelvelsajátítási módszereket. Noam Chomsky nyelvész-filozófussal vallja, hogy a nyelvtanár nem tanítja, hanem a nyelvelsajátításban, velük született képességeik kibontakoztatásában és a nyelvi struktúrák tartalommal feltöltésében segíti a diákokat.

Legnagyobb – számszerűleg mérhető – sikere, hogy az idei érettségin egy diákja, Feleki Hanna a legjobb román jegyet érte el a megyében, és annyira megkedvelte a román nyelvet, hogy román nyelven tanul tovább egy olyan szakon az egyetemen, mely magyarul is elérhető lenne. 

A nyelvtan legyen jövő idő, feltételes mód

Egyed Gergely elutasítja a nyelvtannak a nyelvtanulásban való szerepét, szerinte a nyelvtan nemhogy könnyítené, csak nehezíti a nyelvelsajátítást. A kisgyerek saját anyanyelvét minden nyelvtani előképzettség nélkül és a nyelvtani fogalmak hányában tanulja meg használni alig néhány év alatt, – érvel – az idegen nyelvek elsajátítása is hasonló elveken működhet a leghatékonyabban a nyelvtanár szerint, és elég lenne akkor a nyelvtanra figyelmet fordítani, amikor már az egyén annyira ismeri a nyelvet, hogy reflektálni is tud rá. 

A nyelvtanárnak a grammatikai szabályok sulykolása helyett olyan feltételeket kell teremtenie, amelyben ez a tudatalatti elsajátítása a nyelvnek megtörténhet. 

Mikor? 

  1. november 27-én, hétfőn 18 órától.

Hol?

A Zseb kávézóban, Székelyudvarhelyen a Kossuth Lajos utca 33. szám alatt.

Belépő:

35 lej, előfizetőknek 15 lej. Jegyet vásárolni itt tudsz a cikk alján, előfizetni pedig itt.

Az ár tartalmaz teát és egy kis harapnivalót is. Rendelésed kérünk, add le 18 óra előtt vagy az esemény után, hogy a beszélgetést ne zavarja a kávégép, gyümölcscentrifuga, konyhai tevékenységek hangja.

Erre az eseményre a jegyek elfogytak. Ha a következőről nem szeretnél lemaradni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre itt, és mindenről időben értesülni fogsz.