Alexandru Rafila egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott kedden, hogy „komplikált” egyezkedések folynak az Európai Bizottság képviselőivel és a Covid-19-vakcinák gyártóival annak érdekében, hogy Romániának kevesebb oltóanyagot kelljen átvennie, mint amennyiről eredetileg megállapodtak, írják az Agerpresen.
Rafila reményét fejezte ki, hogy az EB képviselőivel és a gyártókkal folytatott egyeztetések sikerrel zárulnak, ugyanis többszáz millió euróról van szó. Az egyik, messenger-RNS alapú oltás gyártójával kötött eredeti megállapodás 11,2 millió dózisról szól erre az évre. „Nagyon kevéssé valószínű, hogy felhasználunk ekkora mennyiséget” – fogalmazott az egészségügyi miniszter. Egy másik gyártótól még a tavalyra szóló szerződésben szereplő 4,5 millió adagot sem vették át. Meg kell találni a jogi utat az eredeti megállapodásokban szereplő adagok csökkentésére – tette hozzá Rafila.
Azt is elmondta, miután ezt sikerül dűlőre vinni, szeretné, ha a lehető legrövidebb időn belül Romániába érkeznének a koronavírus új törzsei ellen kifejlesztett vakcinák. „Azt akarom, hogy ezek mielőbb érkezzenek meg, ne kelljen várnunk januárig vagy februárig. Minél hamarabb” – nyomatékosította az egészségügyi miniszter. Ezt egyébként még augusztusban október végére ígérték.
Mennyi az annyi?
Korábban a Covid-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közölte naponta, hogy mennyi adag oltást használtak fel Romániában, azonban négy hónapja, június végén megszűnt a bizottság, azóta az egészségügyi minisztérium oldalán közlik hetente az oltással kapcsolatos adatkat. Az utolsó jelentés szerint október 17. és 23. között országszerte 988 koronavírus elleni oltást adtak be. Az oltáskampány kezdete, 2020 decembere óta 16.898.284 oltást adtak be, 6.109.635 személy kapott két oltást, 2.018.049-et a Johnson vakcináival immunizáltak, 2.628.456-ot az emlékeztető, 21.183-at pedig a negyedik oltással is beoltottak.
Még augusztusban Rafila azt nyilatkozta, hogy nyolcmillió adag koronavírus elleni vakcina van raktáron, amelyekre nincs igény, nemcsak itthon, más országok sem kérik, még adományként, ingyen sem. Ha lejár a szavatossági idejük, az szintén plusz kiadást jelent majd az országnak, mert meg kell semmisíteni őket.
A PSD-s miniszter szerint az odafigyelés és a szakmaiság hiánya vezethetett oda, hogy Románia – vagyis a korábbi kormány – 39 millió adag oltóanyag beszerzéséről szóló megállapodást írt alá tavaly májusban a 2022-es és 2023-as évre.