Többe kerül, hogy elvigyék a szemetünk, de van egy Pitypang nevű utcánk

Megnőtt a köztisztasági közszolgáltatás díja, jóváhagyták a hulladékudvar létesítését érintő projekt gazdasági mutatóit, és egy utcát is elneveztek a július 30-i, kedd reggeli rendkívüli tanácsülésen. 

Fotó: LUKÁTS-MENYHÁRT BORÓKA

Ahogy korábban beszámoltunk róla, alig járt le a rendes havi tanácsülés, máris rendkívülire érkezett a meghívó, három napirendi ponttal. Online ülés lévén, amint lejárt a „kinek a mikrofonja legyen ki- vagy bekapcsolva” kör, kvórum is lett, és az is kiderült, hogy milyen szakbizottsági ülésre lenne tulajdonképpen szükség, majd bemutatták a határozat-tervezeteket. 

Míg nem fizetnek, mi fizetünk

– Június elejétől a hulladékot, ami a városban összegyűl, a Cekend-tetői hulladéklerakó helyett a gyergyóremeteibe kell szállítani. Ahhoz, hogy ezt le tudják bonyolítani, a város több ízben indított közbeszerzési eljárást, a procedúra július végére fejeződött be, a tervezet ezeknek a díját tárgyalja. Külön van benne tárgyalva a szelektíven gyűjtött hulladék és külön a háztartási hulladék tonnánkénti ára. Amennyiben elfogadja a képviselőtestület a határozatot, a megnövekedett díjak a fizikai és a jogi személyekre terhelődnek – hangzott el az első előterjesztés. 

A jogi személyeknél a háztartási hulladék költségei 150-ről 180-ra, a szelektívnél 110-ről 242 lejre nőnek a tervezet szerint. Szakács Tibor RMDSZ-es önkormányzati képviselőt az érdekelte, hogy miért nő ekkorát ez az összeg és miért ekkora a különbség. 

Megtudtuk, közrejátszik az, hogy most már messzebb kell szállítani a hulladékot, sőt még az is, hogy az 50 banis visszaváltó rendszerrel a minőségi szelektíven gyűjtött hulladékot már nem tudják értékesíteni a lerakók és a szolgáltatók. De a legfőbb ok, hogy a remetei lerakó még nem indította el az általa szelektíven gyűjtött hulladék értékesítési folyamatát, és amíg ez meg nem történik, nem lehet tudni, hogy mekkora százalékot vonhatnak majd le a szolgáltatás végösszegéből. Ha ez megtörténik, csökkenni fog a szolgáltatás ára, addig viszont mondhatni, teljes árral dolgoznak.  

A tanácsülésen az RDE Harghita is képviseltette magát, Jakab Levente ügyvezető kapott szót. Elmondta, hogy elkerülhetetlen volt a díjnövekedés, hiszen még nem kaptak az értékesített anyagokra kedvezményt, mínusz árbevételt. Remélik, hogy nemsokára ez megtörténik, számításaik szerint szeptember után, és akkor csökkenhet majd a köztisztasági közszolgáltatás díja. Hozzátette, egy ideig az RDE fizette ezt a különbözetet, hogy ne a városlakókat és a jogi személyeket terheljék, azonban ezt tovább nem tudják vállalni, ezért van szükség a díjemelésre. „Mi is továbbvisszük azokat a költségtételeket, amiket kapunk a remetei hulladékkezelőtől.”

Jakab megjegyezte még, hogy a többlet „utólag és visszamenőleg vissza lesz fordítva, meg lesz térítve a lakosságnak és a jogi személyeknek is”, amint a remeteieknél rendeződnek a dolgok.

Még több szemét téma

Az urbanisztikai szakbizottság pozitívan véleményezte a határozat-tervezetet, később pedig a tanácsülésen is elfogadták. 

A második napirendi pont az országos helyreállítási programból (PNRR) finanszírozott szelektív hulladékudvar létesítéséről szóló pályázat gazdasági-technikai mutatóinak aktualizálásáról szólt. Eszerint a kivitelezési munkálatok folynak, a tervek szerint az idén készen is lehetnek. Az előterjesztés szerint a projekt összértéke 5.217.362,11 lej ÁFÁ-val, melyből az építési és szerelési munkálatok értéke 2.536.407 lej. Kovács Attila beruházási igazgató kiemelte még, hogy az előzőleg jóváhagyott költségvetés 249 ezer lejjel csökken. 

A szakbizottságtól, majd a tanácsülésen pozitív ítéletet kapott a határozattervezet. 

A neved ezentúl legyen…

Az utolsó napirendi pont szerint egy kis zsákutcához tartozó terület került a város tulajdonába a lakók felajánlása nyomán a Keresztvápa, Termés és Menta utcák közelében, akik kérik a Pitypang, románul Păpădie név odaítélését. A szakbizottság pozitívan bírálta a határozattervezet, majd a tanácsülésen el is fogadták azt.