Akár 10-12 százalékkal is drágulhatnak a következő hónapokban az élelmiszerek a szakértők szerint. A becslések szerint sertéshúst, kenyeret legalább 25 százalékkal, tejtermékeket 15 százalékkal drágábban vehetünk majd, nyilatkozta az Agerpresnek Dragoş Frumosu, a hazai élelmiszeripari szakszervezetek szövetségének elnöke.
Az élelmiszer-drágulás lehetséges oka,
hogy a villamos energia közel száz százalékkal drágult, a földgáz és az üzemanyagok ára is emelkedett, ráadásul tavaly aszályos év volt, és kitört a világjárvány is, mondta el Dragoş Frumosu, hozzátéve, Románia egyébként is nagyon sok nyersanyagot importál: a tej 20-25 százalékát, a sertéshús közel 70 százalékát külföldről hozzuk be, de importálunk marhahúst is. A lej is gyengült, a valutaárfolyamtól is függünk – magyarázta a szakértő.
Kifejtette, a kenyér drágulását is elkerülhetetlennek tartja az energiaárak emelkedése miatt, a pékségek nagy többsége ugyanis villamos árammal fűti a kemencéit, így a sütőipari termékek szerinte mintegy 25 százalékkal drágulhatnak.
A szakértő úgy látja, az élelmiszerárak emelése az eladások csökkenéséhez vezethet az ágazatban és várhatóan számos kis és közepes vállalat bezár majd, és jelentős elbocsátások lesznek, amivel azt kockáztatjuk, hogy még többet importáljunk. „Ha a kormány nem talál valamilyen megoldást, a következő fél évben elkezdődnek az elbocsátások”, jelentette ki a hazai élelmiszeripari szakszervezetek szövetségének elnöke.
Sorin Minea, a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség elnöke úgy véli, az országos minimálbér emelése is az élelmiszerek drágulásához vezet, és szerinte ez az intézkedés teljes zavart okozna a piacon: „A minimálbér emeléséhez a termelékenység növekedésére van szükség. Egyetlen kormány, a jelenlegi sem értette meg, hogy a minimálbér növelésének dominóeffektusa van, és az összes fizetés emelésével jár. Ha tehát január elsejétől nő a minimálbér, akkor drágulni fog a hús és más élelmiszerek is” – jelentette ki Sorin Minea.