Klaus Iohannis április 14-én aláírta a szükségállapot harmincnapos meghosszabbításáról szóló rendeletet.
A pártok közül a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Facebook-bejegyzésben már jelezte, hogy megszavazza a szükségállapot meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet. „Nyilvánvaló, hogy még nem vagyunk túl a világjárvány legnehezebb szakaszán, és továbbra is különleges intézkedésekre van szükség. Mi, az USR, mindig azt mondtuk, minden erőnkkel hozzájárulunk ahhoz, hogy túllegyünk ezen a nehéz időszakon” – áll a bejegyzésben, amelyben arra kérik a kormányt, hogy dolgozzanak átláthatóbban.
Bátrabb intézkedéseket
vár a román gazdaság, a munkahelyek védelme érdekében a kormánytól Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke: „Amit eddig láttunk, nélkülözte a bátorságot is, és a fantáziát is, arról pedig, amit eddig elfogadtak, nem tudni, miként alkalmazzák, miként fog működni. A kényszerszabadságra küldött személyeknek járó juttatáson kívül minden lóg a levegőben”.
A szövetségi elnök hangsúlyozta, míg más országok konkrét intézkedéseket hoztak a gazdaság támogatása és a munkahelyek védelme érdekében, „mi a deficitről beszélünk és még keressük a finanszírozókat”. Amennyiben az elnöki rendelet nem egészíthető ki további előírásokkal, a kormánynak haladéktalanul újabb intézkedéseket kell bevezetnie, és a válságkezelés mellett szinte kizárólag a gazdasággal kellene foglalkoznia – szögezte le Kelemen.
Fenntartásai ellenére a szövetség elnöke az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, valószínűleg meg fogják szavazni a szükségállapot harmincnapos meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet. „Még nem haladtuk meg a járvány csúcspontját Romániában. (…) Én azt fogom javasolni az RMDSZ parlamenti frakcióinak, hogy szavazzuk meg az elnöki rendeletet, és nincs kétségem afelől, hogy ez így fog történni” – fogalmazott.
Nem így
vélekedik erről Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke, aki kijelentette, nem fogja megszavazni a szükségállapot meghosszabbítását. Az ALDE elnöke szerint nem mindegyik megyét érinti a koronavírus-járvány, és ott, ahol nincsenek problémák, újraindulhatna a tevékenység.
Az Antena 3 keddi műsorában Tăriceanu azzal vádolta a hatóságokat, hogy visszaélnek a helyzettel, és kihasználva a demokratikus jogok felfüggesztését „zsíros szerződésekhez” juttatják politikai klientúrájukat, vagy különböző tisztségekbe nevezik ki saját embereiket.
Úgy véli, a kormány megalázó intézkedéseket hozott az idős személyekre nézve, és feláldoz több mint 3 millió krónikus beteget, akiket a koronavírus-járvány miatt nem kezelnek a kórházakban. A pártelnök azt is felrótta a kormánynak, hogy semmiféle tervet nem készít a gazdaság újraindítására, szerinte „nem lehet megbénítani egy egész országot”.
Tăriceanu szerint széleskörű tesztelésre van szükség a lakosság körében, és ugyanakkor biztosítani kell a védőfelszereléseket az egészségügyi dolgozók és a teljes lakosság számára. Kifejtette, azért olyan alacsony a fertőzöttek száma Romániában, mivel kevés tesztet végeznek, és itt van egy paradoxon, ugyanis az esetek alacsony száma nem indokolja a rendkívüli intézkedéseket.
Agerpres
Fotó: archívum
A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről. A vírussal kapcsolatos, április 14-ei híreinket, ide kattintva olvashatod.
Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!