Több forgatókönyv is van tanévkezdésre

Fotó: SZÁSZ ZSUZSI

Szeptember 14-én kezdődne az új tanév a közoktatásban, és a tervek szerint a tanulók többsége bejárhat majd az iskolába – jelentette ki szerdán Klaus Iohannis, miután erről egyeztetett a kormány képviselőivel.

A megbetegedések számának függvényében három forgatókönyv merült fel az iskolakezdés kapcsán:

A zöld forgatókönyv esetén az iskola valamennyi tanulója bejár az iskolába, a sárga forgatókönyv esetén a tevékenység részben az iskolában, részben online zajlik, piros forgatókönyv esetén pedig senki nem jár be a tanintézménybe – magyarázta.

A sárga forgatókönyv alkalmazása esetén az óvodások, továbbá az elemi osztályok tanulói, valamint a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek járnak majd be a tanintézménybe, a többi osztály tanulói pedig felváltva mehetnek iskolába, hogy legyen elegendő helyük azoknak, akiknek naponta be kell járniuk.

A települések besorolásáról a tanévkezdés előtti napokban dönt a megyei vészhelyzeti bizottság az azt megelőző 14 nap esetszámainak átlaga alapján. A jelenlegi adatok szerint a romániai települések nagy részén a zöld forgatókönyv lépne életbe, „néhány száz” olyan település van, ahol a sárga és ötven olyan, ahol a vörös forgatókönyvet kellene alkalmazni.

Ha pedig szeptember 14-e környékén „nagyon sok” koronavírusos megbetegedés lesz az országban, elhalasztják a tanévkezdést – jelentette ki Iohannis, hozzátéve, hogy a kormány törvényt dolgoz ki azon szülők támogatására, akik kénytelenek lesznek otthon maradni a gyerekkel a járványügyi helyzet miatt.

Klaus Iohannis arról is beszélt, hogy az egészségügyi minisztérium már elkezdte a különleges egészségvédelmi szabályok kidolgozását egyebek mellett a fizikai távolságtartásra, a higiéniára és a fertőtlenítésre vonatkozóan.

De hogy is lesz?

Monica Anisie oktatási miniszter szerint – a megszokott módon – 45 vagy 50 percesek lesznek az órák az új tanévben, és az országos vizsgákon alkalmazott modell alapján (sz.m.: hőmérés, távolságtartás, maszkviselés stb.) szerveznék meg a tanulóknak az iskolába való érkezését és távozását.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy a sporttevékenységek, testnevelésórák mindenképpen a szabadban zajlanak, és néhány tanórát – például a zene- vagy rajzórát – is meg lehet tartani szabad levegőn, ha az időjárás megengedi, ez azonban minden esetben a tanintézet döntésén múlik.

Az iskolai maszkviselés kapcsán a miniszter rámutatott, ezt törvény írja elő, jelen pillanatban csak az 5 évesnél kisebb gyerekek mentesülnek a maszkviselési kötelezettség alól. Az óvodások és az elemis tanulók esetében az egészségügyi minisztérium hozza meg az erre vonatkozó döntést.

Hozzátette, mind a zöld, mind a sárga forgatókönyv alkalmazása esetén kötelező lesz a higiéniai szabályok és a közegészségügyi intézkedések betartása az iskolákban. Arra a felvetésre, hogy a 30-as létszámú osztályokban miként biztosítják a másfél méteres távolság betartását, a tárcavezető azt mondta, utasították a megyei tanfelügyelőségeket, hogy augusztus 12-éig vizsgálják meg az egyes tanintézetek helyzetét, azonosítsák az esetleges problémákat, és szeptember 14-éig közösen megtalálják majd a megoldást ezekre.

Egy másik kérdésre válaszolva Anisie rámutatott: zöld forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból. „Ha a megyei vészhelyzeti bizottság és a közegészségügyi igazgatóság azt mondja, hogy nem áll fenn semmiféle veszély, nem értem, miért ne vennének részt az órákon a tanulók” – érvelt.

Agerpres