Kábítószer-kereskedelem és bűnszervezet létrehozása miatt 16 személyt állít bíróság elé a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) az úgynevezett Enigma-ügyben – írja az Agerpres hírügynökség.
A DIICOT keddi tájékoztatása szerint az ügyészség Enigma művelete egy szervezett bűnözői csoport felszámolását célozta, amely egy üzenetküldő platformon Édes fű (Iarba Dulce) néven létrehozott egy csevegőcsoportot, amelyen kábítószert és etnobotanikus szereket árultak iskolásoknak. Az ügyészek szerint a csoportnak megközelítőleg 11.000 tagja volt. A bűnbanda tagjait ezen kívül törvénytelen fegyvertartással és gyermekpornográfiával is gyanúsítják.
Az ügy hat vádlottja jelenleg előzetes letartóztatásban van, négy házi őrizetben, négy hatósági felügyelet alatt, egy szabadlábon, egy pedig egy másik ügy miatti letartóztatásban. A bűnszervezetet 2022 júliusában hozta létre a vádlottak közül kettő, a csoporthoz pedig hamarosan a többiek is csatlakoztak.
Az üzenetküldő platformon működő csevegőcsoport 2023. április 10-én körülbelül 11 ezer tagot számlált, akik kihasználták az alkalmazás adatvédelmi beállításait, és csak ál felhasználónevekkel jelentkeztek be, hogy saját használatra kábítószert vásároljanak. A csoporthoz Bukarestből, Kolozsvárról, Nagyváradról, Brassóból, Aradról, Temesvárról, Craiovából, Konstancából, Târgu Jiuból, Piteşti-ről, Ploieşti-ről is csatlakoztak fiatalok.
A csoport tagjai szervezetten ténykedtek az új tagok felvételén és integrációján, a drogok beszerzésén és értékesítésén. A DIICOT közleménye szerint vásárlóik „fiatal és nagyon fiatal korúak” voltak, a bűnbanda tagjai többek között tombolák szervezésével is ösztönözték a drogfogyasztást.
Ez az online feketepiac könnyen hozzáférhető volt a fiatalok, a kiskorúak számára is, és lehetőséget kínált nekik, hogy névtelenül, látszólagos biztonságban összeköttetésbe kerüljenek olyan kábítószer-kereskedőkkel, akikkel a való életben nem tudtak volna olyan könnyen találkozni vagy kapcsolatba lépni. Az ügyfelek a platformon keresztül, mobiltelefonjukat használva kommunikáltak drogkereskedőkkel, akik a legközelebbi helyi dílerhez irányították őket.
Az ügyészség kérte a drogok, a kábítószer-kereskedésből származó pénzösszegek és a tevékenységhez használt eszközök lefoglalását, valamint, hogy a vádlottakat kötelezzék 160.000 lejes perköltség megtérítésére.
Az ügyet a bukaresti törvényszék tárgyalja.