Kedden, július 9-én elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves iaşi-i nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici túraösvényen. Az állatot később kilőttek, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.
Az esettel kapcsolatban Klaus Iohannis államfő is megszólalt, az európai rendelkezéseket és az emberi életet egyaránt tiszteletben tartó jogszabályt vár az illetékesektől, írja az Agerpres.
„Túl messzire jutottunk. Aggodalommal tölt el és sokkolt az eset” – fogalmazott az államfő, hozzátéve, szombaton maga is a Bucsecs-hegységben túrázott, közel ahhoz a helyhez, ahol a medve szétmarcangolt egy fiatal nőt. „Sajnálom az áldozatot és a családját, de sajnálom Romániát is, mert hihetetlen erőforrásokkal rendelkezünk, amelyeket azonban nem tudunk megfelelően kezelni” – nyilatkozta washingtoni sajtótájékoztatóján.
Iohannis kiemelte, a medvekérdés nem új keletű, a politikai osztály azonban minden alkalommal csak az éppen aktuális helyzetre reagált.
„Nagy az izgalom, összehívnak egy kormányülést, megvitatják a témát a parlamentben, majd továbblépünk. Ha továbbra is egészséges turizmust szeretnénk, nem engedhetjük meg, hogy az emberek állatok áldozataivá váljanak, mint ahogyan azt sem tartom helyénvalónak, hogy szórakozásból öljenek meg állatokat. Meg kell találni a középutat, és bízom benne, hogy az illetékesek ezúttal megtalálják a megfelelő megoldást” – szögezte le.
Iohannis szerint „egyértelmű, hogy túl sok a medve”, túl sok ember sérül meg vagy hal bele a medvetámadásokba, és „ez nem folytatódhat így tovább”. „Nem vagyok sem vadász, sem a téma szakértője, de szükség van egy olyan törvényre, amely eleget tesz minden európai szabálynak, és tiszteletben tartja az emberi életet is. Nem védhetjük az állatokat az emberek kárára” – fogalmazott.
Idén több mint 2.200 bejelentés érkezett a 112-es egységes segélyhívószámra medvék jelenlétéről vagy medvetámadásokról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közzétett grafikonja szerint folyamatosan nőtt az elmúlt években a medvék jelenlétéről szóló bejelentések száma: míg 2019-ben 1.654 ilyen hívást jegyeztek, 2020-ban ezek száma 1.757-re, 2021-ben 6269-re, 2022-ben 3.473-ra nőtt. Idén az év elejétől mostanig 2.264 ilyen jellegű bejelentést regisztráltak.