Érdekes jelenségről számolt be kedden a 444. Olvasójuk a marosvásárhelyi néprajzi múzeum Maros mentiek a Háború lövészárkaiban című kiállítására látogatott el, ami első világháborús katonákat vonultat fel. Az egyik csoportképen azonban, amin a k.u.k. hadsereg katonái pózoltak, egy ismerős arcot vélt felfedezni. A képről nem más, mint Joe Jonas XXI. századi színész-popsztár, a Jonas Brothers nevű amerikai tesóegyüttes tagja nézett vissza rá.
A második sorban, jobbról a második k.u.k-katona hasonlít kísértetesen a jelenleg 34 éves sztárra.
Szerdára magyarázatot is találtak a furcsaságra, írja Szily László, a 444 újságírója.
A megoldás röviden az, hogy bár maga a nagy fotó eredeti, mégis tényleg Joe Jonas arca látható a kiállításon, és az ismert szórakoztatóipari szakember mégsem időutazó. „A részleteket magától Sárándi Tamástól, a remek kiállítás kurátorától tudtam meg”, számol be Szily.
Sárándi elmesélte Szilynek, hogy a kiállítás markáns látványelemeinek számító jókora katonafotók eredetijei kis méretű, levelezőlap nagyságú régi fényképek voltak, ezeket kellett sokszoros méretre nagyítaniuk. Mivel a fotókat – ahogy azt nyilvánosan többször is elmondták – ezen a tárlaton nem történeti forrásként, hanem vizuális elemként használták, nem egyszerűen felnagyították őket, mert akkor nagyon rossz lett volna a minőségük. Hanem úgy jártak el, mint manapság sokan, ha néhol homályos, régi fotókat kell élesebbé tenniük: rájuk eresztettek egy e célra szolgáló képszerkesztő programot.
Balra egy 2017-ben készült kép látható Jonas-ről, jobbra pedig az elvileg 1918 előtti fotó részlete.
Sárándi elbeszélése szerint ők is valami hasonló programot használtak és mivel a katona eredeti arca is hasonlított Jonasére, a szoftver az ő arcát rendelte hozzá az eredeti, első világháborús képhez. Vagyis az összes levélírónk jól látta – írja Szily – az a bizonyos katona nem egyszerűen hasonlít, hiszen úgy tűnt, hogy az arca szőrszálszinten azonos Jonas-ével. Az is volt tényleg.
A kiállítást virtuálisan is be tudod járni, ide kattintva.
A kurátor elmondta, hogy a legtöbb látogatójuk felfedezi, hogy az illusztrációk szerkesztett fotók, „de először fordult elő, hogy valaki be tudott azonosítani egy élő személyt a képeken. Így Jonas arcának szerepeltetése a kiállításban számomra is újdonság.”
Az eset olyan értelemben tanulságos, hogy bármilyen régi képet látsz a neten vagy IRL, azt megdolgozhatták ilyen programmal, de az egyáltalán nem biztos, hogy szándékos hamisításról van szó – vonja le a következtetést a 444 újságírója.