Vasárnap kapott nyilvánosságot a Facebook-on a hír, hogy az Úz-völgyében található osztrák-magyar katonai temetőben román sírkertet és emlékművet állítottak.
A Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület közösségi oldalán megjelent bejegyzésben számol be a kialakult helyzetről.
A szervezet elnöke, Jakab Kevend portálunknak elmondta, minden évben tiszteletüket teszik az Úz-völgyében, megemlékeznek az itt elesett hősökről.
– Megdöbbentem tegnap, amikor a helyszínen jártam, egész éjszaka anyagot gyűjtöttem, informálódtam, hogy megértsem mi történt. Minden évben, augusztus 26-án 5 napos lovastúrát teszünk ide a bajtársakkal. Egy darab a lelkemből kiszakadt, amikor megláttam. Azt akarom, hogy tudja meg az egész világ, legyen hangos minden ettől – eleveníti fel közeli emlékeit a szervezet elnöke.
Az Úz völgyében több haditemetőt hoztak létre, az első és második világháború véres helyszínének számított. Az osztrák-magyar katonai temetőt 1917 novemberében létesítették, források szerint több mint 650 osztrák, magyar, német katona van itt eltemetve, de románokról nem tudnak.
Valaki gödröket ásott a temetőben
A katonai temető Csíkszentmárton község adminisztratív határain belül helyezkedik el, kormányhatározat erősíti ezt meg – kezdi az helyzet ismertetését Gergely András, Csíkszentmárton község polgármestere. A szomszédos Bákó megyei város, Dormánfalva önkormányzata “fű alatt olyan akcióba kezdett, ami nem morális, titokban román parcellát alakítottak ki az osztrák-magyar temetőben”.
Fotó: Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület
A kiásott gödröket, a munkálatok előkészületeinek nyomait először a tavaszi takarításra érkezett temetőgondnokok észlelték, még április 6-án. A fotókat megosztották különböző csoportokban a közösségi médián, de ekkor még nem kaptak nagy nyilvánosságot ezek.
– Minden katonának kijár a tisztelet, találtunk volna megoldást arra, hogy emlékművet állítsanak ott, ahol el vannak temetve – fogalmaz a polgármester. Az építkezés kezdetén tiltakozó jegyzéket juttatott el a Bákó megyei városhoz, kérve a munkálatok felfüggesztését, befejezését.
Kaptam erre egy jópofa eligazítást, amiben az áll, hogy egy projekt részeként „felújítják” a temetőt a kulturális minisztérium támogatásával, a hadügyminisztérium jóváhagyásával. A bákói kataszteri hivatal által kiállított dokumentumra hivatkoznak, miszerint a temető területe Bákó megyhéhez tartozik – ismerteti a válaszlevél tartalmát a községvezető.
Fentről támogatott projekt, nagyszabású avatóünnepség
Az elektronikus közbeszerzési rendszer információi alapján 2018. december 21-én találtak nyertes céget a munkálatra. A Hősök Nemzetközi Temetőjének felújítására korábban közel 200 ezer lejes pályázatot nyert a bákói önkormányzat a centenáriumi programok részeként.
Március 29-én Dormánfalva önkormányzata beemelte a közvagyonba ezt a területet. Ezt a határozatot megtámadtuk, értesítettük az illetékes magyar hatóságokat is – mondta a csíkszentmártoni polgármester.
Mivel sokan Borboly Csabától várták a megoldást, megkerestük kérdéseinkkel a megyei tanács elnökét. Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen lépéseket terveznek az ügy rendezése érdekében. Később, a megyei tanács sajtószolgálata közleményben jelezte azt, hogy Borboly felvette a kapcsolatot Hargita megye prefektusával, Andrei Jean-Adriannal, hogy lépjen fel az ügyben. Bákó Megye Tanácsát arra kérte, hogy ne továbbítsák a dormánfalvi önkormányzat határozatát a kormánynak kihirdetésre, amíg a vita nem rendeződik.
A dormánfalvi hivatal honlapjára feltöltött meghívó 2019. május 17-re avatóünnepségre invitál, ahol az első és második világháborúban elesett román katonáknak fognak emlékművet állítani. A rendezvényen katonai díszzászlóalj fog felvonulást tartani és tisztelegni.