Több mint száz tonna sajt. El tudod azt képzelni? Ennyit gyártottak idén a szépvízi gyárban. Jövőre pedig egy francia különlegességgel készülnek.
Dávid Anna Júlia fotói
Gál Zoltánnal, a csíkszépvízi Csengő Mezőgazdasági Szövetkezet feldolgozójának ügyvezetőjével beszélgettünk az idei év sikereiről, kudarcairól és a következő év terveiről.
Mi történt az idén a szépvízi sajtgyárban? Megvalósultak-e a 2018-as tervek és álmok?
Nagy tervekkel indultunk, be kell vallanom, de ez jövőre sem lesz másképp. Idén szerettünk volna egy olyan gépsort beszerezni, amellyel új termékként a Camembert sajtot készítenénk. Az erre megírt pályázatunk sajnos nem nyert, de nem adjuk fel, a jövőbeli célok között is ott van ugyanez. A pályázatot ismét letettük, sőt, a mostani kiírás előnyösebb, mint a tavalyi, bízunk benne, hogy sikerrel járunk.
Milyen összegekről beszélünk ilyenkor?
Közel 400 ezer euró a beruházás értéke, magába foglalná a gépsor beszerzését, az épület felújítását, ahová a gépek kerülnek, illetve egy üzemi labor létrehozását is. Ezen kívül két autó, egy be- és egy kiszállító jármű vásárlása is tervben van. A helyszín adott, ennek az épületnek a hátsó részében, ahol az irodánk is található. Ezt a teret ki szeretnénk használni.
Szintén régi tervünk már, és bízom benne, hogy jövőre ez is megvalósul, hogy a Keresztúri, a Kézdi és a Csengő szövetkezeteknek létrehozzunk ide egy központi laboratóriumot egy 110 ezer eurós pályázatból. Ennek a tejminták rendszeres bevizsgálása lenne a feladata. Jelenleg egy kolozsvári intézmény végzi ezt el nekünk, de a távolság miatt óriási költség ez a gazdáknak, havonta 67 lej. Ezt legalább felére tudnánk csökkenteni, ha létrejön itt a saját laboratóriumunk, ami nagy segítség lenne, főként a kistermelők számára.
De ne csak a tervekről beszéljünk, teljes sikerként könyvelhetjük el, hogy idén megnöveltük a feldolgozott tej mennyiségét éves átlagban számolva napi háromezer literre és új gazdák is csatlakoztak a termelőinkhez. Ennek következtében természetesen nőtt az előállított termékek mennyisége is. Sikeresek lettek a piacra újonnan bevezetett fűszeres sajtjaink, a chilis, köményes és borsos sajtok, egyre népszerűbb a telemea, és az orda, a legújabb termékünk, amelyet már hetente két alkalommal rendszeresen készítünk.
Látok itt egy oklevelet a Magyar Sajtmustráról. Hogy kerültek oda a Szépvízi sajtok?
Tagjai vagyunk a Magyar Sajtkészítők Egyesületének, akik minden év szeptemberében megszervezik ezt a sajtmustrát. Ez egy egésznapos vásárral egybekötött esemény, tehát eladni is tudtunk a termékeinkből.
A versenybe két termékkel neveztünk be, gazdag volt a mezőny, végül a többszáz sajt közül a Csengő kapta a bronz minősítést. Ez azt jelenti, hogy egy évig ezt feltüntethetjük a csomagoláson mint minőséget jelző emblémát.
A gyárépület környékén is történtek változások.
Igen, sikerült az udvarra térkövet rakni és egy kis zöldövezetet is kialakítottunk. Ezen kívül újrafödtük az üzemépület hátsó részét, amelyik korábban lapostetős volt és nem szigetelt jól. A födésben sokat segített a község három közbirtokossága: a szentmiklósi és a borzsovai közbirtokosság adta a cserepet, a szépvízi a faanyagot, mi pedig a gyár részéről biztosítottuk a munkadíjat.
Sikerült vásárolni egy új autót is idén, amit adminisztratív célokra használunk leginkább, vagy abban az esetben, ha az egyik kolléga autója szervízben van.
Milyen nehézségekkel szembesültek idén?
A sikertelen pályázat volt a legnagyobb gondunk, úgy éreztük magunkat, mint akit orrba vertek. De ezen kívül minden gördülékenyen működött idén, a gazdáknak naprakészen tudtunk egy reális piaci árat fizetni a tejért, a termelés, meg az értékesítés is jól ment. Nem maradt plusz termék a nyakunkon, viszont van egy megfelelő mennyiség raktáron a most következő téli hónapokra.
Mennyi sajt gurult ki a gyárból idén?
Körülbelül 100 tonnát készítettünk, és 30-32 tonna van jelenleg raktáron.
A munkafolyamatokban, vagy az alkalmazottak körében történt változás ebben az évben?
Igen, bővült a csapat, most már összesen nyolcan dolgozunk, idéntől van egy új kolléganőnk a gyárban, és érkezett egy új sajtmesterünk is a régi helyére. Ő egyébként jelenleg egy vidékfejlesztési program által indított sajtmesteri kurzuson vesz részt, aminek a részeként az egész régióból érkeznek majd hozzánk gyakorlatozni a jövendőbeli sajtkészítő szakemberek.
Ezen kívül lesz egy új sajtszeletelő gépünk is a gyárban, ami a kollégák munkáját fogja segíteni. Nagy a kereslet az apró sajtokra, ezért hetente több száz kilót kell felszeletelni, csomagolni, címkézni. Ez nagyon sok energiába és időbe kerül. Egy torockói üzemben láttunk hasonló szeletelő berendezést, és most készíttettünk mi is egyet, bízom benne, hogy nagy segítség lesz a csapatnak.
Milyen volt a beszállított tej minősége idén?
Meg voltunk elégedve, nem volt ilyen jellegű problémánk ebben az évben. Figyelünk az ellenőrzésre is, havonta kétszer küldjük laborvizsgálatra a gazdák tejét és az össztejet is, hogy minden rendben legyen.
Hogy sikerült a piacon helyezkedni?
A régi stabil klienseinket megtartottuk, néhány kisebb üzlet esett ki, ahol a forgalom sem volt nagy, de jöttek új partnerek, és még mindig van érdeklődés. Van olyan település, amit idén cserkésztünk be, például Székelyudvarhelyre is eljutottak a Szépvízi termékek, hamarosan Marosszentgyörgyre is viszünk, továbbá a gyergyói és az alcsíki zónában szereztünk új klienseket.
Hogyan tovább jövőre?
Továbbra is nagyon bízom abban, hogy megnyerjük a pályázatot az új gépsorra, és elindulhat a Camembert sajt gyártása. A feltételek adottak, itt áll az épület, szeretnénk kihasználni. Azt gondolom, hogy ez a termék is megállná a helyét a piacon, mert különleges, prémium kategóriának számít, ritkaság az országban, talán Kolozsvár környékén gyártanak még ilyet. Fehér nemespenész borítja, ezért is kell külön gyártani, érlelni, csomagolni és tárolni. Erre nekünk megvan a lehetőségünk.
Ugyanakkor a központi labor kialakítása is fő célunk jövőre, amit korábban említettem. Helyet tudunk annak is biztosítani, az épület adott, csak némi átalakításra vár, öltözőt, mosdót kell hozzáépíteni.
Nem mellékes, hogy legalább három új munkahelyet hoznánk létre, ha mindkét beruházás megvalósul, a gépsor mellé kell egy alkalmazott, a laborba a tejpróbák begyűjtésére és megvizsgálására pedig legalább két személyre lesz szükség.
Ha ebben az ütemben megyünk tovább jövőre is, akkor még növelhetnénk a feldolgozott tejmennyiséget. Itt a faluban már nagyrészt bevontuk a helybéli gazdákat, de más, akár nagyobb termelőkkel is együtt tudnánk dolgozni.