Nem jön a taxi?

Nőtt a taxik száma, és jött velük az alkalmazás meg a hibridek. Meg kell szokni.

Fotó: GÁL ELŐD

Már 2018 júniusában döntöttek arról a városatyák, hogy tizenöttel megemelik a taxik számát Székelyudvarhelyen, remélve, hogy a létszámnövekedés és a nagyobb versengés a szolgáltatások minőségén is javít majd.

A tizenöt helyett végül tizenkettővel nő a taxis állomány. Ennek magyarázata, hogy három hely tehertaxik számára volt meghirdetve, és mivel a jelenleg dolgozó három tehertaxi sincs kihasználva, ezekre a helyekre nem volt pályázó. Arról, hogy ki lett a tizenkét nyertes a tizenöt jelentkezőből, a hivatal döntött.

A kritériumok között olyanok szerepeltek, mint az autó régisége, az autó szennyezésének mértéke, a csomagtér térfogata, klíma-légkondicionáló berendezés, a fuvarozó években kifejezett régisége, az autóba beszerelt légzsákok, az autó tulajdonjogviszonya, a munkavégzés időtartama. Olyan további ellátások is plusz pontoknak számítottak az elbírálásban, mint az, hogy az autó rendelkezik-e GPS rendszerrel, kisállat szállítására alkalmas térrel és bankkártya leolvasó eszközzel.

A taxis helyekre 2018. szeptember 3-ig lehetett pályázni, az elbírálást követően, szeptember 13-án függesztették ki az eredményeket. A fellebbezési időszakot követő végleges lista közzététele után hat hónap áll rendelkezésre, hogy a sofőrök munkába álljanak. Ez a határidő május elején jár le, de már néhány új autó munkába is állt.

Kelemen Andrással és Barta Ferenc Istvánnal

találkozom, akik összesen hat autóval pályáztak, mind a hat pályázatukat sikeresen bírálta el a tanács. Mindketten régóta taxiznak már, mindkét flottaszolgálatot megjárták, de mivel úgy látták, egyik sem fogadná szívesen a taxis applikációt, új szolgálatot indítottak City Taxi néven.

Nekik jól jött a taxik számának növeléséről döntő határozat, noha ők is, ahogy a taxisok többsége azt vallják, már az eddigi 75 autóval le lehetne fedni a várost, csupán rendesen meg kellene szervezni a sofőrök időbeosztását.

Ez a szervezés azért nehéz, mert jóformán mindenki a maga főnöke a taxisok között, rengeteg az egyéni vállalkozó közöttük, és csak a diszpécserhálózat köti egy rendszerbe őket. Valamelyik diszpécserszolgálathoz tartozni kell, különben nem igazán jutnak el hozzájuk a kliensek.

Mivel mindenki a maga ura, ő dönt arról, hogy mikor dolgozza le az előre minimálisan meghatározott nyolc órát.

„A munkaprogramot minden diszpécserszolgálat maga dönti el. A sofőrnek, amikor versenybe száll a meghirdetett helyekért, nyilatkoznia kell, hogy mennyit fog majd dolgozni: 8 órát, többet, kevesebbet. A sikeresen pályázó autóvezetők maguk döntik el, hogy melyik flottaszolgálatot választják” – mondták kérdésünkre a városházán.

Az új flottaszolgálatnak

van néhány stabil éjszakai sofőrje, három-négy mindig. Nagyjából ki van alakulva a program, de még fog változni. „Amikor meglesz a létszám, úgy szeretnénk, este későn, reggel korán, hétvégén, vasárnap délután is legyen autónk kint, az is egy problémás időpont. Igen, mindenki úgy szeretné, reggel nyolckor kijöjjön, s délután ötkor haza, csak akkor a többi időponttal mi lesz” – magyarázza Ferenc és András.

Elmondják, sokan kritizálják őket és a polgármesteri hivatalt, amiért ők nyerték meg a helyeket, pedig mindenki pályázhatott és mindenkire ugyanúgy érvényes volt a kritériumrendszer. Ők többnyire hibridekkel pályáztak, ami nagy előnyt jelent, sőt, más városban még többet, míg Suceáván húsz pontot ért egy hibrid, itt csak hetet, egy Euro6-os Skodával szemben csak két pont előnnyel indultak.

„Láttuk a hiányosságokat,

és a szükségleteket. Tizenöt-tizenhat éve benne vagyunk. Azt is láttuk, hogy máshol dübörög ez az applikációs történet” – válaszolják, miért látták fontosnak egy új társaság létrehozását. Többen, körülbelül húszan a sofőrök közül már a CleverTaxi nevű applikációval is megpróbálkoztak, de konfliktust szült a taxisok között, azok között, akik nyitottabbak voltak erre és azok között, akik nem. Sokan úgy gondolták, hogy aki applikációt használ, ahhoz nem kellene, hogy beérkezzenek a hívások. „Félnek az újtól, a székely és a magyar emberek még inkább pesszimista beállítottságúak” – mondja András.

Itt a diszpécseres rendszer bevált, ezért sokan nem is akarnak más módszereket kipróbálni, holott nem kell messzire menni ahhoz, hogy taxis applikációkkal találkozzunk. Segesváron körülbelül egy éve jelent meg a CityTaxi, Kolozsváron már az is ritka, ha valaki telefonon hív magának taxit.

Amikor szúrópróbaszerűen tesztelem az alkalmazást, Zoltán jön értem, ezt és autójának rendszámát is mutatja a rendszer. A Céhekbe rendelem és mivel a Bethlen negyedi parknál állomásozik éppen, egy perc múlva meg is érkezik. Szerinte a CleverTaxival az is nagy probléma volt, hogy nagyon nehéz volt egyszerre a rádióra és az alkalmazásra is figyelni. Az új társaságnál is van telefonos hálózat, de a diszpécser nem a rádión továbbítja, hanem a rendszerbe vezeti be a kliens címét, így azt a sofőr az applikáción keresztül látja.

Az alkalmazást

nem ők készíttették, a használati jogokat vásárolták meg. Több alkalmazást is megnéztek, mielőtt erre esett a választás. Ugyanez az alkalmazás Budapesten kétezer taxival működik jól, mondják.

Kiderül, itt voltak Budapestről az applikáció fejlesztői, ők egy kurzust is tartottak a sofőröknek. Az applikációra szinkronizálni kellett a román nyelvet, az utcák neveit is bevezetni román nyelven, szóval az indulás előtt Udvarhelyre szabták az alkalmazást. „Megint egy miccses botrány ne törjön ki” – mondja András. Egyelőre androidos operációs rendszerű telefonokra tölthető le az alkalmazás, iOs operációs rendszerre március végére ígérik a taxisok.

Mielőtt kipróbáltam volna az appot, sok ismerősömtől hallottam, hogy a GPS rendszer nem méri be jól őket és teljesen más címre megy az autó, mint ahová szeretnék. Rá is kérdezek, miért van ez a bibi és mikor lesz kiküszöbölve.

Kiderül, szó sincs erről, ha valaki egy picit hozzámatat a térképhez, pozíciója rögtön elmozdul rajta és ilyenkor, ha rákattint arra az opcióra, hogy Taxit kérek, az elmozdítás utáni helyre küldi az autót a rendszer.

Egy kattintással kiköszörülhető a csorba: a rendelési cím mellett található kör alakú ikonra kell klikkelni és az alkalmazás újra betölti az ember tartózkodási helyét. Le kell ellenőrizni, hogy a cím pontos-e, és utána rákattintani a Taxit kérek lehetőségre. Az ilyennemű apróságokra figyelni kell, ugyanúgy meg kell szokniuk a felhasználóknak, mint a sofőröknek.

„Én kiszúrom, hogy ki kérte a taxit, látszik az arcán” – mondják. A taxisnak is és az utasnak is figyelmesnek kell lenni. Az applikáció is tévedhet métereket, ha autót rendel valaki egy teremből, ami le van árnyékolva, de ugyanúgy megtörténik ez a telefonos szolgálaton keresztül is. Kell idő, hogy kifinomuljon a rendszer, de a diszpécserszolgálatnak is ugyanúgy kellett. Volt, hogy hárman mentek egy adott hívásra régebb, és persze, csak a helyszínen vették észre.

Barta Ferenc elmesél egy történetet, amikor valaki applikációval kért autót, de nem magának, ő meg továbbsétált, és mivel a helymeghatározás be volt kapcsolva a telefonján, hiába kérte az 1918. december 1. utcába az autót, már a benzinkútnál tartott, amikor a taxi megérkezett mellé. „Ha beült volna egy autóba s ment volna Segesvár felé, én mentem volna utána” – mondja nevetve.

Egyszerű a rendszer, mondják, kérsz egy taxit oda, ahol vagy, látod, mennyire van tőled az autó, hogy halad, mennyi idő kell, amíg hozzád ér. Az app a Google és a Waze adatbázisát használva az érkezési időt is aszerint tudja meghatározni, hogy éppen mekkora a forgalom az adott szakaszon.

A taxis,

amikor elindul a műszakja, bejelentkezik a rendszerbe, ha beül egy utas, egy gomb megnyomásával jelzi, hogy foglalt lett. Ha útja végén jár, és a Hamarosan végzek opcióra klikkel, újra kaphat rendeléseket a közelből. Amikor hazamegy ebédelni, kijelentkezik. Ha elmegy kávézni, akkor szünetre klikkel, ilyenkor, ha nincs rajta kívül szabad autó és kérnek egyet, akkor tudja, gyorsan kell hörpintenie a kávéját, mert neki fogja osztani a rendelést a rendszer.

Ha a taximegállóhoz közel kérnek autót, a rendszer annak a sofőrnek adja a fuvart, aki a megállóban volt elsőként. Ha nincs senki, akkor a legközelebbi autó kapja a fuvart.

A sofőrök természetesen teljesen mást látnak a képernyőn, mint a felhasználók, a rendelések helyszínei látszanak az autóban elhelyezett táblagépeken és az opciók, amikkel jelezhetik, üresek-e, szüneten vannak-e, az utakon vannak-e egyáltalán. Persze, a törvény így is kötelezi őket, hogy a taxiskupola ott legyen az autó tetején, ez mutatja, hogy foglalt-e a taxi, attól függően, hogy be van-e kapcsolva az óra. Ezt minden taxisnak kötelessége bekapcsolni.

Kelemen András és a diszpécser egy másik felületet is lát, amely minden mozgást jelez: hogy hol vannak az autók, hova kérik őket, volt-e elmaradás, időben vették-e fel a kuncsaftot.

„Ezek a hívásaink voltak az utóbbi fél órában” – mutatja. A rendszer pontozza is a sofőröket. Ha valaki kap egy hívást és nem megy oda, három büntetőpont jár. Tíz büntetőpont után a rendszer egy napra letiltja az autóvezetőt. „Nincs olyan, hogy nem veszem fel, mert éppen túl messze van, és nem akarom” – magyarázta András a plusz motivációt.

A létszámnak is nőnie kell.

Jelenleg huszonhárom autó tartozik az új flottához huszonhét sofőrrel. Öt hibrid autójuk is van, egyelőre mindegyik nincs forgalomban, de remélik, mihamarabb forgalomba kerülnek, és egy újabb hibriddel is bővül az állomány nemsokára. Van egyéni vállalkozó, aki saját autóval állt be, van, aki csupán sofőrként.

Ketten épp készülnek vizsgázni, hiszen ez is kell egy sofőrnek, hogy taxizhasson. Ezen kívül a polgármesteri hivatalnál is kell vizsgázniuk a sofőröknek. Helyismeretből és elsősegélynyújtásból kell megfelelniük, és a városháza szabályozza az öltözetet, illetve a gépjárművek tisztaságát is. Ezeket szúrópróba szerűen ellenőrzik a hivatal munkatársai, csakúgy, mint az autók műszaki állapotára vonatkozó dokumentumokat – tudjuk meg a városházától.

A nappali tarifát tanácshatározat állapítja meg, ez jelenleg 2,49 lej kilométerenként. Az éjszakai árakat minden flottaszolgálat maga határozhatja meg, a törvény csak azt szabályozza, hogy a maximális ár a nappali tarifa legtöbb másfélszerese lehet. Ferenc elárulja, minden udvarhelyi flotta ugyanazzal az éjszakai árral dolgozik, 2,69 lejjel kilométerenként. Az autókban minden információ jól látható helyen ki kell, hogy legyen függesztve, így a díjszabás is.  

A City Taxi diszpécserszolgálatát is elindította, ez egyelőre reggel 6 és este 11 óra között működik, az applikáció non-stop.