Tanévkezdés: veszélybe került a jelenléti oktatás egy iskolában

Fotók: GÁL ELŐD

Hétfőn, szeptember 13-án elkezdődik az idei tanév Udvarhely mindegyik iskolájában fizikai jelentéttel, noha az Orbán Balázs Általános Iskolában ez az utolsó napokig kérdéses volt a hátsó udvaron zajló építkezés miatt. Megnéztük, az udvarhelyi iskolákban mikor és milyen formában tartják a tanévnyitót, részt vehetnek-e rajta a szülők, milyen változások történtek a járványmegelőző intézkedések között.

Egyedül a Tábor-negyedi ceruzás iskolában merült fel annak a lehetősége, hogy online indítsák a tanévet, hiszen a hátsó udvar – amelyen az új tornaterem épül – telis-tele van építkezési anyagokkal, és a vezetőség nem akart kockáztatni azzal, hogy a diákok csupán az iskola előtt kis udvart vehetik igénybe.

„Elmentünk a tanfelügyelőségre, mivel úgy láttuk, hogy az online kezdés a legjobb megoldás, mert a gyermekek biztonsága az mi felelősségünk. Aztán egyik reggel egy szülői bizottság várt minket, jöttek az érvekkel, azt mondták, hogy közmunka során elhordják. De a munkálatok is kell, hogy tudjanak haladni, máshová nem nagyon lehet rakni a tetőszerkezethez szükséges anyagokat, hogy a darunak is legyen helye bejárni, és a tetőre emelni az elemeket” – avatott be Nagy Endre aligazgató.

Úgy élje meg a gyerek, mintha nem lenne gubanc a világban

Az óvodai tanévkezdésről, szabályokról itt írtunk.

Amikor az online iskolakezdés híre eljutott a városházáig Albert Sándor városmenedzser, és Pálfi Kinga alpolgármester többedmagukkal mentek ki a helyszínre, és szembesültek vele, hogy tényleg nincs hely, de Szász-Tikosi Zalánnal, a kivitelező Viaduct vezető mérnökével egyeztetve arra jutottak, hogy az udvar belső részét fel tudják szabadítani. „Most ez történik, kerítést is fognak felhúzni, le fogják zárni az építkezési részt, így már tudjuk vállalni a jelenléti oktatást” – mondta az aligazgató. Pozitívumnak nevezte, hogy amikor meghallották a városházán, hogy nehézségbe ütköztek, intézkedtek, de hozzátette, gyakrabban is ellenőrizhetnék, hogy halad az építkezés, milyen állapotok uralkodnak.

A megnyitó megszervezését elvetették,

hiszen túl sokan vannak a jelenleg használható udvarrészre, felváltva hívták be a gyerekeket, kilencre érkeznek az elemisek, tízre a nagyobbak egy-egy osztályfőnöki órára, ahol megkapják a tankönyveket és az órarendet, hogy kedden elindulhasson a jelenléti oktatás. Az elemisek nem egyszerre lesznek szüneten, a felsősöknél ezt nehezebb ezt megoldani, hogy ne bomoljon az óraszerkezet, de őket is megpróbálják felváltva szünetre engedni, hiszen 235-en vannak, és ők használják majd a hátsó udvart. „1-2 hétről van szó, amíg felszabadul az udvar” – jegyezte meg Gábos Anna igazgató. Mivel a fertőzöttségi arány egyelőre alacsony a városban, az előkészítősöket a szüleik is bekísérhetik első nap, viszont a maszkviselet és a távolságtartás kötelező lesz.

Az igazgatónő bizakodó, hogy ezt az évet végig lehet vinni jelenléti oktatással, de mindenre fel vannak készülve, mondják. „Minden osztályban mozgatható, kamerával ellátott all-in-one számítógépünk van, amivel az otthoni oktatás simán fog működni, ha most online kellett volna kezdeni, az sem okozott volna nehézséget. Ebben az esetben a tanárok jöttek volna, és itt tartották volna az órákat, a diákok otthonról hallgatták volna azokat” – magyarázta Nagy Endre. Szerinte sok pozitív hozománya is volt ennek a periódusnak, például a gyűlések, szülőértekezletek megtartására nem mindenki kell bejöjjön, ki van építve a rendszer.

Az Orbán Balázs ismét készül egy újdonsággal az új tanévre, mégpedig online naplóval. „Udvarhelyszinten mi vagyunk az elsők. Tavaly felmerült az igény, és ezt mint szülő is mondom. Sok esetben nincsenek, csak néhány jegy beírva az ellenőrzőbe ebben az időszakban, év végén jönnek a médiák, és azt sem tudod, miből, miért. Van, amit szándékosan nem mond el a gyerek, de ebben az időszakban sok jegy amúgy sem kerül be az ellenőrzőbe” – ecseteli Nagy Endre.

Mihály Attila programozó, az iskola honlapjának és hálózatának működtetője hozta létre a felületet, ahová mint adminisztrátor, mint tanár és mint diák is be lehet lépni. Az adminisztrátor minden lát, a tanár az osztályt és a saját tantárgyát, míg a szülő csak a saját gyermekének jegyeit minden tantárgyból. „Szerintem szülőként ez nem rossz” – mondta hozzátéve, hogy a tanároknak ez plusz feladat, úgy egyeztek, hogy hetente egyszer be kell vezetniük a jegyeket. 

A többi iskolában hagyományos ünnepi megnyitót tartanak,

a Bethlen Gábor Általános Iskolában a szülők jelenlétében az iskolaudvaron, viszont mindenkinek maszkot kell viselnie, és a szülők nem mehetnek be az osztálytermekbe az elsősök és az előkészítősök esetében sem. A tanévre vonatkozó szabályok is megmaradnak többnyire: az épületben maszkot kell viselni, az udvaron nem muszáj. A távolságtartásra, fertőtlenítésre és az útvonalak jelzésére vonatkozó szabályok továbbra is érvényben maradnak. A szabály most engedékenyebb, azt mondja, ha nem lehet biztosítani az egyméteres távolságot, a lehető legnagyobbat kell – mondta Lukács Barna igazgató, aki jóhiszemű azzal kapcsolatban, hogy nem érjük el a hat ezrelékes fertőzöttséget.

Amennyiben igazolt fertőzés van, abban az osztályban 14 napra fel kell függeszteni az oktatást, viszont azok a diákok, akik teszteltetnek 8 nap után, és negatívak lesznek, hamarabb visszajöhetnek. „A beoltottakkal kapcsolatban is van külön szabály, hat ezrelék fölött a hét-nyolcadikos diákok jöhetnek jelenléti oktatásra. Az iskolában való tesztelés igény alapján működik, de nem igazán kérik” – magyarázta.

Oltási kampány is kezdődik

hétfőtől, ha igény van rá, az iskolában megkaphatják az oltást a kollégák és a gyerekek, számolt be Lukács Barna. Az erre vonatkozó szabályok ezután fognak letisztázódni. A Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában is meg lehet majd kapni az oltást, de kötelezni nyilván nem fognak senkit semmire – nyilatkozta portálunknak Porsche Éva igazgató.

Ők is többnyire hagyományos évnyitót tartanak reggel 9 órától, de ezen csak az előkészítős szülők vehetnek részt, nekik is maszkot kell viselniük, és az osztályfőnöki órákra nem mehetnek be.

A tavaly is covidos időszakban kezdték a jelenléti oktatást, úgyhogy az osztályok berendezése, és így a távolságok is maradnak, mindenkinek saját helye van, és fel van tüntetve a padokon, székeken. „Amik nálunk specifikusak, a szakórák, amelyek a szaktermekben zajlanak. Mi már tavaly tömbösítettük az órákat a képzőművészeknél, ha bemegy egy csoport, lejár az egész heti szakórája, ezután jön egy óra szünet szellőztetéssel, fertőtlenítéssel, és azután a következő csoport mehet is be a szakterembe” – magyarázta az igazgató. Szerinte a technikai felkészültség egyértelműen jobb, mint tavaly: laptopokra, interaktív táblákra pályáztak, illetve vásároltak, és a tanárok tapasztalata is óriásit bővült egy év alatt.

Ugyanígy jó a felkészültsége az Eötvös József Szakközépiskolának is Trinfa Pálma igazgató elmondása szerint, a tavalyi forgatókönyvhöz viszonyítva a legfontosabb változás a szabályozásban, hogy amíg a város el nem éri a hat ezrelékes fertőzöttséget, mindenki jöhet iskolába, afölött senki. Ők szintén kilenc órától tartják a tanévnyitót az iskola udvarán.

Több részletben nyitják meg a tanévet

hétfőn a Tamási Áron Gimnáziumban, lesz egy Veni Sancte tanévnyitó mise a kezdő osztályoknak: ötödikeseknek és kilencedikeseknek 8 órától az iskola melletti templomban, ide szívesen látnak szülőket is, akik a karzatban foglalhatnak helyet.

Az elemistáknak külön tanévnyitó lesz a bentlakás előtti udvarban 9 órától, az egészségügyi posztliciseknek külön a Nyíró József díszteremben 10 órától. „Sok tanévnyitó lesz, eltolva úgy, hogy mindenhová elérjünk” – mondta el Lackzó György iskolaigazgató. A tanévnyitó misét leszámítva, ezeken csupán a diákok vehetnek részt, „túl nagy az iskola, túl sokan vagyunk”, mondta, hozzátéve, hogy az előkészítősökkel kivételt tesznek, nekik jöhetnek a szüleik, de csupán egy ilyen osztályuk van.

A Móra Ferenc Általános iskolában hétfőn kilenc órától az alsó tagozatos diákoknak és szüleiknek, tíz órától a felső tagozatosoknak rendeznek tanévnyitót. „A szülők csupán az udvaron vehetnek részt a tanévnyitó ünnepélyen a számukra kijelölt helyen. Ugyanígy kijelöljük az udvaron az osztályok helyeit is” – osztotta meg Tifán Irén igazgató.

A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnáziumban is több részre bontották a megnyitót: 9-től az elemisek, 10-től az öt-nyolcasok, és 11-től a felső tagozatosok évnyitóját tartják meg. „Jöhetnek a szülők, feltételezem, hogy mindenki felelős gondolkodású, tudja, hogy maszkot kell hordani. A templomi rész elmarad, hiszen az épület nincsen kész, az iskola udvarán lesz a rendezvény. Az előkészítős gyerekek zászlós bevonulása megmarad, így sem ugyanaz, mint korábban, de reméljük, jövőre már visszatérhetünk a megszokott forgatókönyvhöz” – ecsetelte Tőkés Zsolt igazgató.  

Végh Jenő, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója szerint, mivel az ő esetükben nem kisiskoláról van szó, nem kísérgetik a szülők a diákokat, ha öt-tíz szülő menni akar a tanévnyitóra, az udvaron elférnek. „Kilenctől lesz a megnyitó, és utána indul az élet” mondta. 

A Bányai János Műszaki Szakközépiskolában, ahogy azt már a diákoknak is közölték: 10 órától lesz a hagyományos tanévnyitó, ahol köszöntik a hat új, kilencedikes osztályt, utána osztályfőnöki órákat tartanak, tájékoztatott Szakács Paál István igazgató. Szintén tíz órától nyitják meg a tanévet a Benedek Elek Pedagógiai Líceumban. „Annak örülnénk igazán, hogy a nulladikosok, és az ötödikesek szülei jönnének csupán, mivel kicsi a terület” – jegyezte meg Székely Gyula igazgató, aki arra is felhívta a figyelmet, kérik a diákokat, hogy a maszk mellett az egyenruhát is öltsék fel.

A Tompa László Általános Iskola vezetőségét ugyan nem sikerült elérnünk, weboldalukon jelzik, tanévnyitójuk hétfő reggel 9 órakor kezdődik az iskola udvarán. „A maszk viselése és a távolságtartás kötelező előírás és elvárás minden résztvevőnek! A tanévnyitó után a gyerekek bevonulnak tanítóikkal és osztályfőnökeikkel az osztálytermekbe egy rövid találkozásra. A tanítási órák kedden, szeptember 14-én 8 órától veszik kezdetüket” – írják.