A szemétmentes élet kimért művészete

Meghirdették a műanyagmentes júliust. Szuper, erre vártam tíz éve.  Mégis égnek áll a hajam tőle. Most egész hónapban szar embernek érezhetem magam, amiért nem tudom betartani.
Fotó: PÁL EDIT ÉVA

Egyik szemem sír, a másik kacag három napja. Meghirdették a műanyagmentes júliust. Szuper, erre vártam tíz éve.  Mégis égnek áll a hajam tőle. Most egész hónapban szar embernek érezhetem magam, amiért nem tudom betartani.

Szerencsére vannak üzletek, amelyeknek a vezetői belátták, nem mindenki akar, vagy tud június 30-ról július 1-jére virradóra amish-sá válni Székelyföldön, és megtermelni magának a fogyasztásra szánt eszközöket, vagy pedig nonstop a piacon ólálkodni, ami nincs is a közelben, és drágább is, mint a bolt, esetleg közösségi oldalakon egyeztetni helyi termelőkkel, hogy mekkorát nőtt a bébimurok, lehet-e már belőle bébiételt főzni.

Nemrég abban egyeztem meg magammal, hogy a világ és gyermekem jövője érdekében hajlandó vagyok néhány banival többet fizetni azokért az árukért, amiket nem műanyag zacskóban árulnak: papírtasakos cukor, liszt, üveges joghurt és üdítő, kofrácsos tojás, papírcsomagolású szappan, bambuszfogkefe és szemezek – bocs, ha too much information – a pamutbetéttel és a menstruációs kehellyel is.

És még ez az alku is megvisel érzelmileg: a sírás szélén álltam, amikor este fél kilenckor hullafáradtan kivonszoltam magam a boltba az éjszakai lekvárfőzéshez – akkor végeztem a munkával –, és az egész rohadt bevásárlóközpontban csak egyféle, akciós, de zacskós cukrot árultak. Mivel 15 kiló epret kockáztattam azzal, hogy ha elmegyek a város másik felébe, kidőlök a fáradtságtól és lekvár helyett pálinka lesz reggelre, jobb esetben, rosszabb esetben szén, inkább megvettem 2 csomaggal. Undorodva dobtam a műanyag szemétbe, remélem, újrahasznosítható az a hülye zacskó.

Ezek után tegnap este örömhullámok tajtékoztak végig a testemen, még a kicsi lábujjkám is beleremegett, amikor megláttam, hogy csomagolásmentes bolt nyílik. Valaki gondolt rám is, az én frusztrációimra is, még ha oly távol van is – morzsoltam el egy hálakönnycseppet félálomban.

Pur și Szimpla

Július 3-án, szerdán nyílik a sepsiszentgyörgyi Szimpla nevű kocsmában a zero waste, azaz zéró hulladék elven működő bolt – olvastam az este egy ismerősöm, Bakó Rozi Facebook oldalán a covasnamedia.ro cikkét. Tőle az alcím is.

Mosódió, bambusz fogkefe, ehető tányérok, tésztafélék, rizs, kávé és tea lesz többek közt vásárolható, mind kimérős formában. A Lucky Day Fancy Shop nevű üzletet tavaly év végén nyitották, kézműves ajándéktárgyakat lehetett náluk venni, most, hogy eljött az ajándékozás hava helyett a műanyagmentesé, módosították a koncepciót.

A szemét nélküli élet művészete lesz a központi témájuk, a hulladékmentesség, amellyel próbálnak rávenni arra, hogy újragondoljuk a fogyasztási szokásainkat, tudatosabban vásároljunk. Az erőforrások pazarlása ellen, azok megbecsülése és újrahasznosítása mellett lépnek fel – állítják.

Az élelmiszerkereskedelem évente több tonna hulladékot termel, és ennek jelentős része a csomagolás. A legtöbb szemetet a konyhában és a fürdőszobában termeljük: a lisztet, a cukrot, a rizst megvehetnénk műanyag csomagolás nélkül, kimérős formában is. Ráadásul nem annyit veszel, amennyire szükséged van, hanem annyit, amennyit előre csomagoltak, így rengeteg élelmiszer kárba vesz – érvelnek az említett cikkben a tulajdonosok.

A „nonfood”, azaz nem élelmiszer részlegen a fent említetteken kívül lesz még a fürdéshez használt luffaszivacs, kókuszból vagy kenderből készült mosogatószivacs, búzakorba gőzölésével és préselésével készült egyszerhasználatos ehető pohár a kínálatukban. Az élelmiszerek közül pedig liszt, puliszkaliszt, olaj, kókuszkrémbe vagy csokiba mártott mandula, sajtos és tepertyűs pogácsa, keksz, kávé és tea. Amit feltétlenül szükséges becsomagolni, azt az alu- és élelmiszerfólia természetes alternatívájaként használt méhviaszba teszik. Ezeken kívül számos kézműves termék szerepel a kínálatukban az ékszerektől a csokikon át a borokig.

Barátom, az Amigo

Nem sokkal ezután fedeztem fel a Facebookon, hogy az Amigo üzletek is műanyagmentes júliust hirdettek: kiszolgálnak, ha saját edényt viszel a kimérős árukhoz, és ha elfelejtenél edényt hordozni magaddal, papírtasakokat helyeztek ki a műanyag zacskók helyett. A Szimpla egy kicsit messze van, de az Amigóval megpróbálok barátkozni. Udvarhelyen a Bethlen negyedben, az élelmiszersoron is van.