Szerinted a motorolajjal megbirkózik Ariel?

Csak pontosan, szépen, ahogy a kupak gyűl a képen.

Képzelj el egy 21. századi Arielt, aki kíváncsian úszkál az emberek hajója után, megpillant egy jóképű fiatalt, beleszeret. Kitör a vihar, a férfi vízbe zuhan, a hableány eldönti, hogy megmenti az életét: a part felé úszva beleakad néhány műanyag-foszlányba, nyel egy kis motorolajat, majd nehezen, de megérkezik a partra. Ott négyzet és henger alakú óriások emelkednek fölé, idegesnek tűnnek, mély hangon morgolódnak valamit, sötét gomolygó anyag veszi őket körül, akárcsak a mérges polipokat. Ijesztőnek tűnnek. Nem messze a parttól egy kupac szokatlan tárgyat pillant meg, könnyűek, recsegnek, és néhányban van valami számára is ismerős dolog: víz vagy legalábbis valami hasonló anyag. Ráfekteti a fiút, majd eltűnik a habok között.

Vajon kívánkozna egy 21. századi Ariel egy olyan földre, amilyenen most élünk, visszatérne a herceghez, és szomorúan tűrné, ha néha egy-egy barátja megsérülne egy szívószál, fülpiszkáló, flakon vagy zacskó miatt? – a gondolat székelyudvarhelyi iskolások fejéből pattant ki, melyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány és az RDE Harghita által szervezett KupakMozaik nevű versenyén mutattak be. Rajtuk kívül még 24 tízfős csapat szállt versenybe a díjakért. 

Ők sem látták sziporkázó helynek a világunkat.

A mozaikok java a jelenünket sötét, mocskos, kietlen, csúnya gombolyagot pöfékelő kocsikkal és gyárakkal, szeméthegyekkel teli helyként ábrázolta, a homokóra is egy visszatérő motívum volt: alig van időnk, sugallták a gyermekek. 

De még van remény, élhetnénk egy tiszta, madárcsicsergős, fás, bokros, virágos, pillangós, napsugaras változatban is, vagy megfordíthatnánk a homokórát, biztattak a terveikhez csatolt szövegekben vagy a mozaikjaikba csempészett csupa nagybetűs üzenetekben a verseny résztvevői. Csak elhatározás, odafigyelés, akarat, cselekedetek, odaadás, empátia kell.

Az összes mozaikot ide kattintva tudod megnézni.

A szervezők egyébként sokáig húzták a helyszín pontosítását, 

reménykedtek, hogy összejöhet, 

hogy ne Zoom-ablakocskákon keresztül lássuk egymást, de a bizonytalan idő és a járványhelyzet miatt úgy döntöttek a szervezők, 2021-ben is az online térben tartják meg a vetélkedőt.

A jó hangulat így sem maradt el, június 5-én, szombaton 9 óra 50 perckor 250 gyerek állt a kamerák elé, vizsgálgatta a többieket, és várta izgatottan, hogy munkához láthasson. 

A résztvevőket az SZKA részéről Veres Bernadett kommunikációs felelős és az RDE részéről Jakab Levente, ideiglenes ügyvezető köszöntötték. Alig húsz perccel később már szinte minden rajz elkészült, a gyerekek pedig gyorsan rakták le egymás után a kupakokat. Volt, ahol egyenpólóban vagy egyforma babos kendőben dolgoztak, volt, ahol zene szólt, egyesek táncoltak is, de az sem volt ritka, hogy egy-egy résztvevő odatapog a kamera elé, belemosolyog, nézelődik egy kicsit, majd elmegy: lehet csak a kamerákat ellenőrizték, lehet a többieknek mosolyogtak egyet, nem tudni.

A programot azoknak ajánlották a szervezők,

akiket érdekel a környezetvédelem, céljuk az volt, hogy nem csak az újrahasznosításra, hanem a megelőzésre is felhívják a gyerekek figyelmét. Általános és középiskolás osztályos tanulók jelentkezhettek április 18-áig Udvarhelyszékről, minimum 5.000 műanyagkupakot (10 kg) kellett összegyűjteniük, ez hozzávetőleg egy 2*2 méteres  mozaikhoz volt elég.

A feladat pedig az volt, hogy a kupakok segítségével egy saját maguk által választott és tervezett környezetvédelmi témát jelenítsenek meg, összesen négy órát dolgozhattak, de az utolsó csapat is befejezte a munkát három és fél óra után.

A nyertes csapat, a Kupak(tanács) munkája, a homokóra.

A csapatokat én és a négy másik zsűritag – Balázs Csaba, az RDE hulladékgazdálkodási menedzsere, Balázs Sarolta, a polgármesteri hivatal tanügyet, kultúrát, és egészségügyet felügyelő osztály vezetője, Geréb Harmat tanítónő és Magyari Tekla újságíró, televíziós tudósító, az SZKA kuratóriumi tagja – négy szempont szerint osztályozta: a mozaik mérete, a választott téma és annak indoklása, kreativitás és csapatmunka. De az értékelésnél számított a csapatok pontossága és a Facebook – lájkverseny eredménye is.

Így az eredmények a következőképpen alakultak: 

A győztes a Kupak(tanács) csapat lett, ők egy-egy rollerrel gazdagodtak. 

Második helyen a Kadicsok végeztek, ők egy-egy lovaglási lehetőséget kaptak a szentpáli lovardában.

A harmadik helyezett a Cickom lett, tagjai egy-egy hátizsákot kaptak jutalomképp.

A verseny végén az összegyűjtött kupakok az RDE Harghita újrahasznosító üzeméhez kerültek, értékük pedig a KupakSZÍV program keretében további környezetvédelmi kezdeményezések támogatását segíti majd.