Dénes Petra Szomszédok című székelyföldi medvetámadásokról szóló filmje nyerte meg az idei Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle fő és közönségdíját is – áll az esemény közleményében.
A fesztivál szakmai zsűrijét idén Gergely Zsuzsa rádiós újságíró, Váró Kata Anna egyetemi oktató, valamint Vízkelety Márton filmrendező, operatőr alkotta.
A sepsiszentgyörgyi származású Dénes Petra a Budapesti Metropolitan Egyetemen készített alkotása a zsűri szerint egy „közvitát és közösségi médiabeli csatározást generáló film, amelynek sikerült érzékenyen, az áldozatokra összpontosítva kezelnie a témát”. A 24 perces dokumentumfilm az egyimllió forintos fődíjat és közönség tetszését is elnyerte.
„A székely panoráma mindig is medvés volt, de mostanában még medvésebb lett. Bár Robi és Géza bácsi nem ismeri egymást, összeköti őket a tény, hogy mindkettejüket megtámadta a medve. A Romániában oly visszás témának számító medvekérdés a háttérben meghúzódó érdekek miatt folyamatos misztérium. Egy dolgot messziről látunk: a vadásztársaságok és a zöldszervezetek az összhangtól távol állnak, míg a pistabácsiknak néha akaratukon kívül kell összeverekedniük a medvével. A színfalak mögött meg zuhanunk” – állapítja meg a Szomszédok szinopszisa.
A zsűri különdíját
a Street-Legal című portréfilm kapta, amely „betekintés Péntek Hunor szenvedélyének fejlődésébe. Az utcai drift világának szerelmese, kissé makacs, de kitartó elszántsággal kezdi el a pályáját a motorsport területén”.
A 16 perces alkotást a temesvári születésű Székely Péter, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézetnének hallgatója rendezte. „Ritka, hogy egy szubkultúrának számító világról, egy életveszélyes szenvedélyről készüljön film; energikus, izgalmas film” – idézik a zsűri véleményét.
A közleményből kiderül még, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 200.000 forintos különdíja Szatmári Lorettáé lett, aki a Preludiu című filmet rendezte. A zsűri szerint az alkotás „kísérlet egy vallomás képi megfogalmazására, bátor és őszinte”.
A Sárga Csikó Díjat Lakatos Róbert filmrendező, operatőr, egyetemi oktató vette át, Szabó R. Ádám filmes szakújságíró pedig a Filmtett Egyesület nívódíját, a Fám Erika-díjat.