Szavaztunk a reményért s a fejlődésért

Kire ütötték a pecsétet Bögöz községben és miért?
A szerző felvételei

Tényleg nagy változások előtt állunk 2020-ban, a csíkszeredai előválasztás eredménye ismétlődött meg vasárnap kicsiben Bögöz községben. Korodi Attila után Ülkei Zoltánnak sikerült a hivatalban levő polgármestert kiütnie az RMDSZ előválasztásán a ringből.

Magas részvételi aránnyal zajlott az előválasztás Bögözben is: 1146 szavazásra jogosult állampolgár ment el választani, 1136 volt az érvényes szavazatok száma. Összehasonlításképpen a legutóbbi, Európa-parlamenti választáson 1700 körüli volt a községben a létszám.

Az RMDSZ előválasztás szabotálója a MINTA

Az érvényes szavazatok közel egyharmadát, 366 voksot a hivatalban levő Farkas Mózes polgármester, több mint kétharmadát, 770-et Ülkei Zoltán, a székelyudvarhelyi városháza városgazdálkodási osztályának vezetője szerezte meg.

Érdekesen alakult a részvételi arány településenként: Agyagfalván, Bétában, Székelydobóban és Vágásban magas volt, míg a községközpont Bögözben alacsony. Ehhez képest Agyagfalván, Farkas Mózes szülőfalujában ottjártamig szinte megdöntötték a részvételi rekordot, 346-an szavaztak, az eddigi csúcs 353 volt.

Az a hír járta Bögözben, hogy

az Erdélyi Magyar Szövetség szimpatizánsai távolmaradásra buzdították az embereket, arra spekulálva, hogy ha Farkas Mózes nyer, akkor könnyebb lesz az ő jelöltjüknek legyőznie a júniusi választáson. Hallottak erről a szóbeszédről, erősítették meg Bögözben a választási bizottság tagjai is, de nem kívánták kommentálni.

Választási eredmények falvanként

Farkas Mózes/Ülkei Zoltán

Bögöz falu: 113/37
Székelydobó: 29/175
Béta: 4/164
Székelymagyaros: 13/55
Mátisfalva: 6/54
Agyagfalva: 155/190
Vágás: 5/59
Décsfalva: 41/36

Bögözben a hölgyek előtt virág, vidáman telik a délután a szavazófülkék árnyékában. Délután volt nagyobb a szavazókedv, mondják a bizottság tagjai. Arra számítottak, hogy a tejcsarnokba menés és a templomozás között a választás nagy része lejár, de igazából délután elevenedtek meg az emberek. Nem voltak sokan, az átlagnál kevesebben vettek részt. Amíg beszélgetünk, az utolsó félórában, este 7 óra előtt megjelennek az „utolsó fecskék”, elkezdenek ismét szállingózni a szavazók.

Megkérdezem néhányukat arról, hogy miért tartották fontosnak eljönni erre a választásra, és hogy a folytonosságot vagy a változást támogatták szavazatukkal. A legtöbben kerülő választ adnak: azért, mert fontosnak tartják, hogy döntsenek a sorsukról, és szebb jövőben reménykednek: „Hátha jobb lesz, mint ami volt. Örökké a remény s a fejlődésért. Ez rólunk szól, értünk van” – hangzik el.

Bögözben kevesen szavaztak

Egyikük kicsit bátrabban meg mer szólalni. Ő elismeri a polgármester tevékenységét, hogy amit tudott megtett. Volt aszfaltozás, épül az óvoda, folyamatban van a csatornázás, de úgy gondolja, hogy le vannak maradva a többi községhez képest. Nézzük csak meg Korondot, de nem menjünk addig, félreeső településeken is meg vannak már a járdák, a sáncok csinálva. „Valahogy nézzen ki nálunk is a falu” – válaszolta arra a kérdésemre, hogy mit szeretne, ha a következő polgármester megvalósítana.

Az új jelöltet, Ülkei Zoltánt még személyesen nem ismerik – mondták.

Olyan szavazó is akad, aki csalódott, mert nem találta a nevet a listán, akiért eljött: Csomor Csabára, az EMSZ által támogatott független jelöltre akart szavazni. Valószínűleg azért, mert egy nappal az előválasztás előtt a Néppárt és a Polgári Párt tagjai szórólapokat helyeztek el a postaládákban azzal a felirattal: Ki az a Csomor Csaba, és mit akar?

„A változásért jöttünk el”, mondta kérdésemre egy házaspár női tagja.

Agyagfalva túlteljesített

A községszerte rekordmagas részvételt elérő Agyagfalvára a szavazás végén érkeztem. Az utolsó negyedórában egyetlen személy szavazott. Idegesen jönnek-mennek a kocsik a letérőtől a faluig, gondolom, a szokásosnál nagyobb a vasárnap esti forgalom.

A kultúrház ablakán egy fiatalember pillant ki. Úgy látom, mögötte szavazófülke van, bekopogok.

Agyagfalva központja a szavazás után

Agyagfalva túlteljesítette Kolumbán Dávidnak, a szavazóbizottság helyi elnökének a reggeli becslését – „gondoltam, hogy ne dobjunk ki annyi papírt” – és délután új szavazólapokat kellett kérnie. Nem volt olyan félóra, hogy ne szavazott volna valaki. Vasárnap reggel 7-től este 7-ig folyamatosan volt valaki, 7 óra 10 perckor már 6 szavazat volt. Az éjjeli váltásban dolgozók, a reggel munkába menők „leszavaztak” már hajnalban – mesélték a bizottság további tagjai.

– Egyik jelölt se nagyon kampányolt, egyiküknek volt plakátja kifüggesztve a faluban vagy két helyre. Választási vita nem volt, a jelenlegi polgármester az előválasztást megelőzően tartott egy beszámolót az eddig tevékenységéről, Ülkei Zoltán pedig bemutatkozott nyilvánosan, ennyiben merült ki a kampány – tudom meg a helyszínen.

Aki túl van rajta

Hogyan értékelik az eredményt a jelöltek? Farkas Mózes nem kívánta kommentálni az eredményt, mert abból nem tud jól kijönni. A hangjából érződött, hogy csalódásként és a munkája el nem ismeréseként élte meg. „Erre nincs, amit mondjak, amin változtatni nem tudok, azon nincs miért bánkódjak. El kell tűrni. Rosszul éltem meg, de túl vagyok rajta” – mondta telefonon hétfő délután.

A polgármester plakátja az agyagfalvi játszótér kerítésén

Nem indul függetlenként, de a közösség életében RMDSZ-tanácsosként továbbra is részt szeretne venni. Utódjának azt kívánja, hogy „a Jóisten segélje, tegyen meg, amit tud, a közösségért, és ne élje meg azt, hogy nincs köszönet a munkájában, mert az emberek hamar elfelejtik, amit tett”.

Legfontosabb megvalósításának azt tartja, hogy folyamatban van egy egymillió eurós pályázat nyomán a kanalizálás Agyagfalva, Décsfalva és Bögöz településeken, és kezdődik Béta, Székelydobó, Vágás területén – válaszolja az erre vonatkozó kérdésre.

Jó az irány, csak lassú

Ülkei Zoltán pozitívan értékelte az eredményt, örül a szavazók magas számának, és annak, hogy rá esett a többség választása. Szerinte ez annak köszönhető, hogy az emberek úgy érezték, szükség van a változásra – válaszolja telefonon, és megkér: ne­­hogy úgy írjam meg a válaszait, hogy nagyképűsködik.

Azt mondja, ellenfele állításával szemben nem ígérgetett felelőtlenül, csak olyan dolgokat említett meg a bemutatkozóin, amik nem kerülnek pénzbe: lakosságbarát polgármesteri hivatalt, hogy ne kelljen az időseknek formaságok miatt több ízben is beutazniuk faluról a községházára­, internetes oldalt, ahonnan bárki letöltheti az űrlapokat stb.

–  Huszonegy év után, 52 évesen úgy éreztem, szükségem van a váltásra, és a második szülőföldemnek mondott Bögöz községnek is szüksége lehet arra a tapasztalatra és kapcsolatrendszerre, amit mostanig gyűjtöttem – válaszolja arra a kérdésre, hogy miért akarja – a kívülállók számára legalábbis – derült égből villámcsapásként jelöltetni magát polgármesternek.

– „Minden polgármester hozzáadott valamit a község életéhez, jó irányban haladnak a dolgok Bögözben is, én úgy érzem, hogy kicsit lassan a többi községhez képest, fel kellene egy kicsit gyorsítani a folyamatokat”. A lassúság okaként a pénz hiányát nevezte meg: az építőipari minimálbér növelésével plusz költségeket róttak az önkormányzatokra, mert a pályázatok értékét már nem lehet megnövelni, megnőtt az önrész mértéke. Úgy gondolja, tudna ezekre forrást szerezni.

Azt, hogy nem lakik a községben, nem tartja hátránynak, szerinte az a fontos, hogy az emberek között legyen, kommunikáljon velük,  bevonja a döntésbe a lakókat, a fiatalokat. Úgy érzi, megérett az idő arra, hogy a kampányban ne az ellenfelet mocskoljuk – ez tudott működni 10 éve, de az emberek megunták –, hanem arról beszéljünk, hogy mit akarunk elérni.