Szabálysértések, tűzesetek és télisport-balesetek

Bevontak 29 vezetői engedélyt, közel 200 ezer lejre bírságoltak és 14 esetben oltottak tüzet Hargita megyében az év elején – derül ki a prefektusi hivatal közleményéből, mely a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, a Hargita Megyei Csendőrség és a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) jelentéseit tartalmazza 2024. december 31. és 2025. január 7. közötti időszakra vonatkozóan.

Az év eleji szabadnapok alatt a rendőrség összesen 77 akciót hajtott végre, amelyek során 91 bűncselekményt állapítottak meg, közülük 16 volt közlekedési szabálysértés.

Az akciók során több mint 780 személyt igazoltattak, 670 járművet ellenőriztek, és körülbelül 500 személyt teszteltek alkoholszondával. Összesen 242 szabálysértési bírságot osztottak ki, amelyek többsége a közutakon való közlekedés szabályainak megsértése miatt történt.

A közlemény szerint az összes bírság értéke 189.041 lej volt. Továbbá 29 vezetői engedélyt vontak be, ebből 11-et alkohol vagy más tiltott anyagok hatása alatt történő vezetésért, 7-et a megengedett sebességhatár túllépéséért, 11-et egyéb szabályszegések miatt. 17 esetben bevonták a jármű forgalmi engedélyét.

A rendőrségnek a megadott időszakban összesen 324 esetben kellett beavatkoznia, a legtöbb bejelentés, 279 a 112-es segélyhívó számon keresztül történt.

Eközben a csendőrök 81 közrendfenntartási küldetést hajtottak végre, 4 szabálysértési bírságot szabtak ki, összértékük 4.000 lej. Ebben az időszakban bűncselekményt nem regisztráltak.

Az ISU közlése szerint a Hargita megyei katonai tűzoltók 113 sürgősségi helyzetben vonultak a helyszínre. 14 tüzet oltottak el, 10 közlekedési balesetnél végeztek tűzmegelőző intézkedéseket, 1 műszaki mentést hajtottak végre és 1 lakásajtót nyitottak ki.

A SMURD mentősök orvosi segítséget nyújtottak 90 személynek, akik közül 15 személy télisport-balesetek áldozata volt, valamint elsősegélyt nyújtottak 11 közlekedési baleset sérültjének, akik közül 7 személyt kórházba szállítottak.

A tűzesetek közül 9 lakóépületeknél történt, a leggyakoribb ok a kémények nem megfelelő állapota volt: koromlerakódás, sérülések, nem megfelelő hőszigetelés. Emberi sérüléseket nem jelentettek, és a tüzeket a helyszínen sikerült eloltani.

A közleményben kérik, hogy fordítsunk fokozott figyelmet a fűtési eszközök és elektromos berendezések használatára, hogy elkerülhetőek legyenek hasonló esetek. Tilos használni a kéményeket, ha azok nincsenek megfelelően kitisztítva. Az épületek padlásain a kéményeket hőszigeteléssel kell ellátni, ami megakadályozhatja, hogy a gyúlékony anyagok – például gerendák, tetődeszkák – tűzre kapjanak. Arra kérik a lakosságot, hogy legyenek különösen óvatosak a kályhák és egyéb fűtőberendezések használatakor.

A kiemelt kép illusztráció / archív