Nehéz kérdés és nincs válaszom, van viszont pár szempontom. Ha már olyan volt az elmúlt hét, amilyen, lapmegszűnéstÅ‘l újraalakulási performanszig, hadd Ãrjak le pár gondolatot.
A szerző illusztrációja
Kitérő: az emberanyag
Amikor újságÃrói állásra jelentkezÅ‘ ifjú titánokat vizsgáztattam, ugyanazon a napon volt két meghatározó tapasztalatom. EgyfelÅ‘l: a végzÅ‘sök, és nem csak, tekintélyes hányada alkalmatlan az önálló munkára és alkalmazás esetén vagy aránytalanul nagy emberi és anyagi befektetést igényelne, vagy szomorú a helyzete és kész. Hogy konkrétan buta-e, hogy káposztalé-e, ezen hadd gondolkozzon más. Lakmusz-papÃrnak szánt több oldalas műveltségi, tájékozottsági kérdÅ‘Ãvvel mértem fel az emberanyagot, kábé száz ember fordult meg a kezem alatt az évek során, és nagyon savanyú lett az eredmény. Engem sokkolt, hogy több jelentkezÅ‘ – megjegyzem, a diplomázás küszöbén vagy azon jóval túl – nem tudta helyrerakni az általam kitalált településneveket és valós településeket ömlesztve tartalmazó listáról például… Verespatakot. Amikor a bányanyitással voltak tele a hÃrek, és az ablak alatt tüntetések zajlottak, és skandálták hogy RoÈ™ia Montană.
Az is sokkolt, hogy Románia területe nagyságrendileg sincs meg a kobakokban, vagy hogy melyik nagyvárosban melyik nagyobb folyót találjuk, esetleg Románia államformája és a parlament kétszobakonyhás vagy kétkamarás volta mi fán terem. PapÃron ceruzával negyedik osztályos számolást, egész számok összeadását és szorzását végeztetni pedig eredendÅ‘ bűn volt részemrÅ‘l, mert sokan belebuktak. És ha már számok, az érem másik oldala: azok a jelentkezÅ‘k, akik nagyon jól teljesÃtettek ezen a felmérÅ‘n, azok vagy egyszerűen felálltak, amikor meghallották, milyen nevetséges összeget kÃnált az alkalmazó (az én ajánlásomnak a felét, ez nem rajtam múlott és adott esetben nem is ismertem az összeget), vagy elfogadták átmeneti szükségbÅ‘l pár hónapig, és azóta már nem a sajtóban dolgoznak, hanem versenyképes fizetést adó multinacionális vállalatnál.
A pénz forrása
Hogy van-e a tájainkon üzleti modell, elÅ‘fizetési rendszer, adományok, reklámok, tudomisén, amibÅ‘l csinálni lehet egy médiaterméket úgy, hogy a lekenyerezettség gyanúja ne merüljön fel, ahhoz én nem értek. Hogy kell-e a sajtóra, és nem csak közmédiára, az államnak alanyi jogon adóösszegeket folyósÃtania, annak szellemében, hogy közérdek a tájékoztatás, és mert hosszútávú befektetés lévén üzleti modellként az oktatáshoz hasonlóan nehéz elképzelni, megint nem tudom. De ha igen, akkor ezt pályázati modellben bonyolÃtanák-e, ami vajon nem pont oda vezet-e, ahol mi vagyunk most, és akkor feltaláltuk a melegvizet. Ezt is nyitott kérdésnek hagyom.
Megpedzem, az emberek tájékoztatása, horribile dictu gondolkodásra sarkallása, a demokratikus modellben a hatalom és a javak aránylag egyenletesebb szétosztását célozná. Nem pedig a hatalom és a tÅ‘ke összpontosÃtását és halmozását. Az üzlet, és ez alól egy sajtóvállalkozás sem lehet kivétel, a tÅ‘kehalmozás, tartalékhalmozás, lehetÅ‘leg monopolizálás satöbbi felé halad, különben be kell zárnia a boltot. Feloldandó ellentét, nálam okosabbak csináljanak vele valamit.
Ez a mi urambátyámos helyzetünk
Van tehát nálunk egy helyzet, ismerjük. A politikai, az egyházi és az iskolai, valamint a médiabeli elit összefonódásával, mocsaras belterjességével, függési viszonyaival; ugyanakkor a szabadpiaci vállalkozói tÅ‘ke gyakran látványos távolmaradásával. Szóval leginkább közpénz. Az emberanyag: mivel gondolkodni pénzbe (is) kerül, vagy komoly pénzt tesz valaki az asztalra, és akkor honnan van a pénz, ki adja és mire adja, vagy a kis pénz, kis foci helyzet a kontraszelekciót bátorÃtja, és akkor a szerényen vértezett sajtós felhasználási módjául egyedül a szócsÅ‘ szerep merül fel. Persze vannak árnyalatok és tisztelet a kivételnek, azzal a megjegyzéssel, hogy az éhbért – mert nálunk aligha van magasabb fizetésekrÅ‘l szó – egy ideig ugyan kompenzálhatja a hivatástudat, de utána már csak a fanatizmus, amin megint érdemes gondolkodni egy kicsit. A nyugati, nagyságrenddel nagyobb piac, piacok és az erdélyi magyar piac két külön dolog, más-más pénzzel, és más-más érdekeltségekkel.
A szabad sajtó küldetése
Fennebb nem is akartam újat mondani, mindössze hangosan gondolkodtam. Arról, hogy van ez a mi helyzetünk, ebben élünk, ez a mi társadalmunk, politikusokkal, papokkal, médiamunkásokkal, anyagi-függési rendszerekkel, urambátyámokkal. Hogy ez jó-e vagy rossz helyzet, teljesen tárgytalan, mert nincs másik helyzet, csak ez van, és legalább harminc éve van, és nem fog egycsapásra megváltozni – ne is változzon egycsapásra, mert a forradalmak is sokba kerülnek. Ezzel a helyzettel kell valamit kezdeni, itt kell, a pénz felmutatása mellett, küldetést megfogalmaznia annak, aki szabadsajtósdit kÃván játszani ebben a posztmioritikus tündérkertben.
És akkor a kérdés az, hogy a konkrét tényektÅ‘l és ügyektÅ‘l, faktumoktól, mennyire rugaszkodik el az ember a vÃziók, az ideák, az ideológia magasságába, és a tájékoztatáson túl mennyire és hogyan akar világképet is formálni. Széles a skála, nyugati példákból tudjuk, hogy sokféleképpen el lehet helyezkedni rajta, a megfelelÅ‘ anyagi vonzatokkal.
Csakhogy. Igaz ugyan, hogy sem a fenti helyezkedéssel általában véve nincsen baj, sem az itt levont következtetéssel, mármint általánosságban, amÃg tudjuk, hogy a pénz honnan jön és hová megy. De. Amikor valaki ezt a mi helyzetünket átfogón tekinti a részletei helyett, és úgy a teljes egészében nem csak elemzi, hanem ellenzi is, mégpedig zsigerileg, teátrálisan és militánsan ellenzi, az nem szabad, vagy nem szabad sajtót művel, hanem azt, amit olyan toporzékolva ellenez:
politikát.
Â