Sok bába közt szenved a medve

Sokat kellett várnia a megsebesült állatnak a kegyelemdöfésre.
Fotó: DIGI

Napok óta értetlenül áll az egész ország az előtt, hogy egy teljes éjszakát és egy fél napot kellett várni egy sürgős helyzet rendezésére a Parajd és Szováta között elütött medve ügyében. A szombat este 7-kor történt balesetben a nagyvad súlyosan megsérült, három lába eltörött és belső vérzése is volt, ennek ellenére csak vasárnap délben adták ki a kilövési engedélyt, addig az út szélén szenvedett.

A belügyminiszter, a környezetvédelmi miniszter után a kormányfő, Ludovic Orban is felháborodását fejezte ki, amiért a helyi hatóságok egymásra hárították a felelősséget és nem léptek időben az elütött medve érdekében. Costel Alexe környezetvédelmi miniszter szerint az ilyen sürgős esetben nem is lett volna szükség a minisztériumhoz fordulni, hanem helyben kellett volna vállalni a döntést. Hétvégén azonban nehezebb volt az illetékes személyeket megtalálni, és a tárcavezető abban látja még a problémát, hogy nincsenek törvényesen leszögezett reakcióidők – hangzott el a hétfő déli sajtótájékoztatón.

A szaktárca napok óta azt hangoztatja, hogy rajtuk nem múlt, hiszen ők nyomban megadták az engedélyt a kilövésre, amint a kérés a vadásztársulattól beérkezett. Habár akkor még nem volt világos, hogy mulasztás történt-e valamely hatóság részéről, a Hargita megyei prefektust azonnal menesztette a belügyminiszter, pedig a hivatkozott törvény (323/2010. számú kormányhatározat) értelmében nincs is kifejezett hatásköre az ilyen ügyekben. A kormányfő szerint össze kellett volna hívnia az általa elnökölt katasztrófavédelmi bizottságot.

Arról, hogy mi is történhetett azon az éjszakán,

sorra kérdeztük a ténylegesen illetékes hatóságok – a rendőrség, a csendőrség, a környezetvédelmi őrség és a vadásztársulat – képviselőit.

Közúti balesetről lévén szó, a rendőrséget az elsők között riasztották a helyszínre. Gheorghe Filip szóvivő elmondta: mivel személyi sérülés nem történt, ezért az egyetlen jogi besorolás, amelynek alapján egyáltalán nyomozást tudtak indítani, az orvvadászat bűncselekménye volt. Ez súlyosan hangzik, de megnyugtatott: nem találtak arra utaló jeleket, hogy szándékosan ütötték volna el a medvét, ezért az sem merül fel, hogy a sofőrnek fizetnie kellene a trófeának minősülő állatért. A saját autójában esett kárt az állammal nem, csak a biztosítóval tudja rendezni, ha van erre fedezete. A Hargita megyei rendőrség szóvivője úgy tudja, a 112-es sürgősségi diszpécserszolgálat a rendőrségen kívül a csendőrséget, a prefektusi hivatalt, a környezetvédelmi őrséget és az ISU-t is azonnal értesítette.

A 323/2010. számú kormányhatározat értelmében az ilyen helyzetek koordinátora a megyei környezetvédelmi őrség, amelynek főfelügyelőjét kérdeztük az eljárásról általában és arról, ahogyan ezt a hétvégén alkalmazták.

Balla Izabella elmondta, hogy őt szombat este értesítették, és személyesen ott volt a helyszínen. Hatáskörének megfelelően az őrség értesítette a Hargita megyei állategészségügyi igazgatóságot, amely állatorvost küldött a baleset helyszínére, hogy megvizsgálja az állatot. Még aznap este megvitatták annak a lehetőségét, hogy valamely rehabilitációs központba helyezzék az állatot, azonban erre nem kaptak befogadó választ, az állat állapota és a mérete miatt sem. Az állatorvos azt mondta, hogyha kezelést kapna, akkor sem tudna megélni a vadonban.

– Eleve akkora állatról volt szó, hogy nem olyan egyszerű elvinni, kezelni. A balánbányai medve-visszavadító központban pedig csak bocsokat fogadnak, kezelési lehetőség nincs, egy másik, távoli központban pedig nem volt hely, és távol (250 km-re) is van. A törvény viszont nem tér ki arra, hogy mi történik ilyenkor. Az őrség csak akkor rendelhette volna el az elfogást, de egyszerűen nem volt hova vinni – panaszolta főfelügyelő.

Miért nem altatták el még szombat este?

rótta fel a környezetvédelmi miniszter az illetékeseknek, miközben Ludovic Orban kormányfő azt nyilatkozta: „Ahogy értettem, az állatorvosnál nem is volt altatóinjekció.” A menesztett prefektus picit másképp tudta a dolgot: az állatorvos az engedély hiánya miatt nem volt hajlandó beadni az injekciót, mert attól tartott, hogy bűnvádi eljárást indíthatnak ellene.

Az elhangzottakra dr. Ladó Zsolt állategészségügyi igazgató közleményben reagált, hogy az állatorvosoknak nincs is hatáskörükben elkábítani vagy elaltatni a vadon élő állatokat. A prefektus úgy tudta, a csendőrségnek is van altató fegyvere, viszont nincs felhatalmazása a lövedék használatára. Ezt egy régebbi medveügyben Gheorghe Suciu szóvivő is megerősítette portálunknak. A csendőrség egyetlen feladata ebben az esetben az volt, hogy az esemény teljes időtartama alatt, tehát szombat éjszaka is biztosítsák a terepet, távol tartva a bámészkodókat – tudtuk meg tőle.

Balla Izabella sajnálta az állatot, de nem volt mit csinálni, mert nekik sincs engedélyük sem fegyvertartásra, sem kábításra, és nem is utasíthatják sem az állatorvost, sem a vadásztársulatot semmilyen lépésre. Úgy tudja, a minisztérium kérte a vásárhelyi állatkert közbenjárását, de a törvény tiltja az altatólövedékes fegyver kihozását a saját területéről.

– Aznap este leírva nem volt semmi,

de nagyon nehéz helyben dönteni, és mindent papírozni kell – mondta. Kilövésről még nem is volt szó szombat este, mert nem tudták, hogy mennyit ér az állat. A minisztérium tudott az ügyről, de mivel a medve nem veszélyeztette a forgalmat, ezért Bukarestben nem tartották feltétlenül szükségesnek a kilövését. A helyi hatóságok dönthettek volna másképp, de senki nem meri a hatáskörét meghaladni, ezért az eljáráson változtatni kellene.

Amint a kilövésre vonatkozó kérés vasárnap délelőtt 10.30-kor beérkezett a Nagy-Küküllő vadásztársulattól, a kormányőrség rögtön véleményezte azt, és továbbította a minisztériumnak, ahol egy órán belül jóvá is hagyták – magyarázta a főfelügyelő a történéseket.

A vadásztársulattól úgy tudjuk, végül mégis egy állatorvos próbálta – sikertelenül – elkábítani a nagytestű állatot, miután az engedély megérkezett Bukarestből. – Az állatorvos megállapította, hogy nem lehet gipszes lábbal hetekig tartani, ezért úgy véleményezte, hogy meg kell lőni, és a vadásztársulattal ezt közölték. Azért is kellett meglőni, mert több dózist is beadtak, de nem hatott – magyarázta Mărmureanu-Bíró Leonárd, az egyesület vezetője, aki saját kezűleg vetett véget a medvét szenvedésének.

Hogy miért nem adták le korábban a kérést,

a vadásztársulat vezetője azt a választ adta, hogy ő csak vasárnap reggel értesült a dologról a környezetvédelmi ügynökségtől (APM), és azonnal intézkedett. Lehet, hogy próbálták őt hívni szombat este, de ő sem tud mindig elérhető lenni, mondta. Különben „senki nem mer meglőni egy medvét engedély nélkül. Én lőttem meg, de hivatalból így is kivizsgálást indít a rendőrség, pedig volt rá engedély (…) Elvileg én segítettem rajtuk, mégis kell fizessek egy 200 lejes környezetvédelmi illetéket” – mesélte. A vadász úgy látja, most valóban gyorsan kiadták az engedélyt Bukarestben, de Kovászna megyében egyszer addig várták, hogy közben vízbe fulladt egy medve. – A vadásztársulat nem közintézmény, nem hatóság, mikor ilyen van, pontosabban el kellene dönteni, hogy ki, mikor, hova megy – vélte.

A Nagy-Küküllő Vadászegyesület román nyelvű közleményében megkérdőjelezte a prefektus leváltását, szerintük sem is minősült olyan sürgősségi helyzetnek, ami a hatáskörébe tartozna. A minisztériumot tartják felelősnek, és ezért (ők is) a törvény megfelelő módosítását sürgetik. Emlékeztettek, hogy még november 7-én kértek engedélyt két medve kilövésére ugyancsak Parajd környékén, de azóta sem kapták meg. A vasárnap kilőtt medve nem volt közöttük.