A 2024/2025-ös évad első bemutatójaként a székelyudvarhelyi közönség a William Shakespeare Athéni Timon című drámája nyomán készült Timon című előadást tekintheti meg. A tragédiát Szabó Lőrinc fordításának felhasználásával Bereczki Ágota dolgozta át, és Zakariás Zalán állítja színpadra – derül ki a színház sajtótájékoztatóját összefoglaló közleményéből.
Nagy Pál igazgató hangsúlyozta, hogy a nagy szereposztású előadásban a társulat valamennyi színésze játszik majd, némelyek több karaktert is megformálva. Zakariás Zalán rendezőként visszatérő vendég a társulatnál, akinek ebben a hónapban három rendezése is látható Udvarhelyen (Timon, Exit, Strip-tease, utóbbi a Győri Nemzeti Színház vendégelőadása).
Zakariás Zalán elmondta, húsz éve foglalkoztatja őt ez a shakespeare-i mű. „Figyeltem, hol és mikor tudom megrendezni. Aztán Szentgyörgyön és Budapesten is elmaradt, mert nem volt olyan szereposztás, ami megfelelt volna az elképzeléseimnek. Végül Barabás Árpádot, Freddyt másfél éve kerestem meg a főszerepre való felkéréssel, mert úgy éreztem, hogy ez a szerep valahogy következik az eddigi munkákból, amelyeket közösen végeztünk.”
A rendező kiemelte, hogy a társulattal való kapcsolat régisége is hozzátesz ehhez a közös munkához, amelyet egy jó és szép házassághoz hasonlít. Céljuk nemcsak az volt, hogy egy előadást hozzanak létre, hanem olyan előadást, amelyben mindenki mélyre áshat, és megmutathatja, hogy mi az, ami valójában az ő lelki mélységeiben meghúzódik. Bár ez egy nehéz szöveg, Shakespeare utolsó tragédiája, de egyben groteszk is, és kellő humorral van fűszerezve. Ez és a társulattal való régi kapcsolat sokat segít a darab színrevitelében. „Sokszor már otthon hallom, hogy fogják olvasni a színészek a szöveget, és az esetek nagy részében úgy is történik.”
Az előadásban látható történet egy sikeres életút lecsengése, amikor a főhős az emberekben való csalódottsága, illetve a kiábrándultság okozta undor nyomán azt érzi, a halál megváltást jelent számára, és inkább választja azt, mintsem a már meglévő körülmények között folytassa életét. A történet sok olyan témát érint, amely a mai emberi életekben is nagyon aktuális: barátság, főnök-beosztott kapcsolata, pénzhez való viszony. Az élet értékét az adja, hogy az ember mennyi felelősséget vállal, és azt hogyan viszi végig a magánéletében, szakmai területen, az emberi kapcsolataiban, illetve hogyan tud minden körülmény között ember maradni – mindez nagyon hangsúlyosan visszacseng ebben a műben.
A csapatra rátérve a rendező elmondta, hogy Bereczki Ágota dramaturg az eredetitől nagyban eltérő szöveget írt. „Shakespeare-t jóval lazábban, rugalmasabban kell kezelni 2024-ben, ahogy a mai világ ritmusa megköveteli. Annál is inkább, mivel Shakespeare esetében a szöveghűség és eredetiség sokszor megkérdőjelezhető, hiszen az ő kézirataihoz gyakran a színészek tették hozzá az általuk kidolgozott részeket.” Csiki Csaba díszlettervezővel sok éve együtt dolgoznak, igazi alkotótársat jelent a rendező számára, akivel már gesztusokból is értik egymást. A jelmezeket Kovács Aliz, fiatal, ám ígéretes jelmeztervező jegyzi, az előadás zenéjét pedig Boca Hunor-Lehel, a társulat hangtechnikusa szerezte.
A Barabás Árpáddal való együttműködésre térve Zakariás elmondta, hogy bár a főszereplő jelenleg társulatot is vezet, rendezést is vállal, ám mindig is színész volt, és színész marad, aki hihetetlen energiával képes megújulni, és olyan erővel adja bele magát egy általa játszott szerepbe, ami kiemelkedővé teszi Erdély-szinten.
Barabás Árpád szerint ehhez a szerephez nagyon sok köze van, hisz a halállal való kacérkodás kivételével az összes témát a sajátjának is tartja. „Én minden szerepembe szeretek belefogalmazni valamit magamból. Enélkül nincs értelme az egésznek. Ha ott van a színész szíve-lelke a színpadon, azt nem lehet nem észrevenni.” Művészeti vezető minőségében hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy egy társulat időnként nekifusson nagy daraboknak, bevállalva az azzal járó mindenfajta kockázatot. Ilyen szempontból egy Shakespeare-darab vizsgaelőadás tud lenni egy társulat számára, aki ráadásul attól zseniális szerző, hogy minden korban aktuális. „Mi nem öltünk magunkra korabeli jelmezeket, és nem kalauzoljuk el a nézőket egy muzeális korba, ugyanis mi a probléma felől közelítettük meg az eredeti mű üzenetét.” – zárja mondandóját a főszereplőt megformáló színész.
A bemutatóra október 10-én, csütörtökön kerül sor, amikor a Tomcsa Sándor bemutatóbérlettel rendelkezőket várjuk. Másnap, pénteken a Nyirő József bérletház keretében tekinthetik meg a nézők az előadást, mindkét este 19 órai kezdettel. Online is lehetséges jegyet vásárolni a következő linken.