Románia feleannyit költ a diákokra, mint az OECD-országok

Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) tagállamai, amelyekhez Románia 2026-ban kíván csatlakozni, átlagosan 14.000 dollárt költenek egy gyermek oktatására, míg Románia évente csak átlagosan 6.000 dollárt fordít egy diákra. Az OECD legújabb, 2024-es Education at a Glance jelentése, amelyet 38 tagállam és partnerország bevonásával készítettek, rávilágít arra, hogy Romániának jelentős lemaradása van az oktatás finanszírozásában és az oktatási problémák kezelésében. Az országban nemcsak a nemek közötti egyenlőség terén vannak problémák, hanem jelentős különbségek tapasztalhatók a falusi és városi lakosság oktatáshoz való hozzáférésében is – olvasható a Transtelexen.

A jelentés szerint Romániában a felnőttek 25 százaléka nem fejezte be a középiskolát, míg az OECD-átlag csupán 12 százalék. Ennek következményeként a középiskolát nem végzett 25-34 éves románok 48 százaléka munkanélküli, ami jelentősen meghaladja az OECD-országok átlagát.

A nemek közötti egyenlőtlenség Romániában is kiemelkedő: bár a nők jobb tanulmányi eredményeket érnek el, mint a férfiak, mégis kisebb eséllyel találnak munkát. Azok közül a fiatal román nők közül, akik nem fejezték be a középiskolát, mindössze 30 százalék dolgozik, míg a férfiak esetében ez az arány 65 százalék (az OECD-átlag 47% és 72%).

Románia az oktatási kiadások terén is komoly lemaradással küzd: évente egy diákra 6.279 dollárt költ, szemben az OECD-átlaggal, ami 14.209 dollár. Az állami kiadások a GDP mindössze 2,5 százalékát teszik ki, ami az OECD-átlag felét sem éri el (4,9%).

Emellett Romániában súlyos tanárhiánnyal küzd minden szinten, különösen a matematikai, természettudományi, testnevelési, művészeti és egyéb tárgyak esetében. A tanárok fizetése is elmarad az OECD-átlagtól.

A kiemelt kép illusztráció