Románia besárgult, Ausztria és Horvátország bevörösödött

Újraszínezték a térképet az országok járványügyi kockázata alapján.

Románia besárgult, Ausztria és Horvátország bevörösödött

Aktualizálta az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a járványügyi kockázatot jelentő országok és régiók listáját. Új, 74-es számú határozatuk értelmében Horvátország, Lettország, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Új-Kaledónia, Gibraltár, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, valamint Curacao piros besorolást kapott.

A koronavírusos megbetegedések lakosságarányos számának csökkenése miatt a piros zónából sárgába került át Görögország, Ciprus, Norvégia, Liechtenstein, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Jamaica, a Fidzsi-szigetek, Srí Lanka, Jersey és Anguilla, míg zöldből lett sárga Románia, Szlovákia, Luxemburg, Grönland, Kanada, Szingapúr, valamint Sao Tomé és Príncipe.

Portugália, Izland, Japán, Monaco, Libanon, Irak, Eswatini, Kelet-Timor és a Brit Virgin-szigetek ezentúl a zöld zónás országok jegyzékén szerepelnek – számol be az Agerpres hírügynökség.

A karantén alól mentesülnek

a piros zónából jövet:

  • a koronavírus ellen beoltott, EU-s oltási igazolással rendelkező személyek, vagy akik dokumentummal tudják igazolni, hogy átestek már a betegségen;
  • a 12 évnél fiatalabb személyek;
  • a 12 és 16 év közötti személyek, ha negatív koronavírus tesztet (PCR) mutatnak be;

a sárga zónából érkező személyek, ha:

  • a Romániába lépés előtt legalább tíz nappal megkapta a koronavírus elleni vakcina második oltását is;
  • igazolni tudja, hogy az országba való belépés előtti 90 napban átesett a betegségen (pozitív PCR-teszt a fertőzésről, kórházi kibocsátó, az utóbbi 14 napban elvégzett, antitestek jelenlétét igazoló IgG-teszt);
  • kevesebb mint 3 napig (72 óráig) maradnak az adott ország területén, és bemutatnak egy negatív koronavírus tesztet, amelyet az országba való belépés előtt legfeljebb 72 órával végeztek el.

A 14 napos karanténból leghamarabb a nyolcadik nap után lehet szabadulni, ha negatív PCR-tesztet tud felmutatni az érintett személy.

A besorolás abból a szempontból is releváns, hogy a beutazási feltételeken szigoríthatnak az államok.