2019. február 10-e és március 31-e között azt tesztelik egy autista gyerekek kezelésére szakosodott kolozsvári központban, hogy a robotok mennyire hatékonyak a laboratóriumi körülményektÅ‘l eltérÅ‘, mindennapi feltételek között – adta hÃrül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kommunikációs osztálya.
A Nao-robotok 3–10 éves gyerekek kezelésére alkalmasak. 54 centiméter magasak, 5 kilogrammot nyomnak, egy töltéssel nagyjából fél órán keresztül képesek intenzÃven üzemelni, ami megegyezik egy ülés idÅ‘tartamával. Számos szenzorral, videokamerával és mikrofonnal szerelték fel Å‘ket, hogy feldolgozhassák a környezetükbÅ‘l érkezÅ‘ információkat.
Megértik az emberi nyelvet, intelligensen reagálnak rá, és érzékelik az érintést is. A robotok román, illetve angol nyelven beszélnek, tudnak táncolni, és ismernek egy sor olyan éneket, kifejezést, ami megkönnyÃti a gyerekekkel való nyelvi érintkezést. Egy Nao-robot nagyjából 5 000 euróba kerül.
A közlemény szerint az úgynevezett Nao-robotokat évek óta teszteli a BBTE kutatócsoportja, eddig 75 autista spektrumzavarral küzdő gyerek bevonásával végeztek klinikai vizsgálatokat.
Az eddigi eredmények alapján elmondható, hogy az autista gyermekek pozitÃvan reagálnak a robotokkal támogatott kezelésre. Ezeknek a gyerekeknek ugyanis nehezére esik az emberekkel való érintkezés, ami hátráltatja az imitációs képességük fejlÅ‘dését, a robotokra viszont inkább játszótársként tekintenek.
Daniel David rektorhelyettes,a kutatócsoport vezetője szerint a hosszú távú cél az, hogy a Nao-robotok eljussanak iskolákba, óvodákba, az autista spektrumzavarral küzdő gyermekek otthonaiba.