RMDSZ: váltsuk le Gálfit, váltsuk le a káoszt!

Van egy ház. Van egy ház az Attila utcában, ahol Derzsi László néz ki minden ablakon. Ne parázz, nem ment agyadra sem a kovid, sem a napsütés. A CEC-kel átellenben álló, korábban ügyvédi irodaként is szolgáló épületben tanyázik az RMDSZ-kampánystábja. Vasalt inges férfiak, libbenő szoknyájú nők húzódnak az árnyékba szerda délelőtt.

fotó: DÁVID Anna Júlia

Sajtóreggelire hívtak az RMDSZ-től – rengeteg pánkóba rejtett szénhidrát – hogy bemutassák újonnan elkészült programjukat a legközelebbi helyhatósági választásokra, amely a legutóbbi előrejelzések szerint szeptember 27-én lesz.

Három férfi: Benedek Árpád Csaba, Szakács Tibor tanácsosjelöltek és Derzsi László polgármesterjelölt állt ki a tűző napra,

hogy megmutassák, képesek izzadni a városért,

és elmondják, mit terveznek elérni a következő négy évben Székelyudvarhelyen. A Tegyük sikeressé Székelyudvarhelyt! szlogen szerepel a kis könyvecskén, amelyet kezünkbe nyomnak sorvezetőnek, hogy mit is tervez a székelyudvarhelyi RMDSZ megvalósítani a következő négy évben. Hogy teljes legyen az élmény, a jelöltek bejelentik a könyvecske tartalmát.

Derzsi László felvázolja a borús jelent (politikai suli kezdő politikusoknak, 1. lecke: mondd azt, hogy minden rossz), amelyből kiderül, „Azt gondoljuk, hogy Székelyudvarhely nem egy sikeres város, a többi székelyföldi városok, Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy fényévekkel lehagytak minket, a környező községek is megoldottak nagyon sok olyan problémát, amelyek Udvarhelyen még mindig léteznek, és a 21. században már nem kellene létezniük”.

Elég csak végignézni a városon: káosz van, kifogások és magyarázkodások vannak eredmények helyett – mondja. Az RMDSZ székelyudvarhelyi jelöltje elismeri, hogy fontos pályázatokat nyert meg a város, de a projektek nem haladnak előre, mert 2016 óta sem sikerült Gálfi Árpádnak és csapatának jobbra váltania. A választáson győztes koalícióban fellépett konfliktusok gátolják Székelyudvarhely fejlődését, ami megengedhetetlen – jelenti ki.

Az RMDSZ eredményeket akar (politikai lecke kezdő politikusoknak 2. lecke: mondd azt, hogy te a rosszal szembeszállsz) hogy hogyan, azt egy 5 pillérre épülő programban foglalta össze, melynek egyik fontos eleme az értékeink megőrzése, többek közt a Székelytámadt vár és a Szejkefürdő ügye.

A Szejkén fa nő a fürdőmedencéből, nincs közműhálózat, nem tudnak elindulni a turisztikai fejlesztések, a Mini Erdély Park ivó- és szennyvízhálózat nélkül kell, hogy elkezdje működését (politikai suli kezdő politikusoknak, 3. lecke: sorolj fel néhány nem működő dolgot, aztán ígérd meg, hogy te megoldod) Az RMDSZ városvezetése visszahozná a várba a Míves Emberek Sokadalmát, pezsgő kulturális életet akar a várban és a városban, a Szejkefesztivált újragondolná, nemzetközivé tenné. (politikai suli kezdő politikusoknak, 4. lecke: nem túl merész ötletekkel, ismerős dolgokat új köntösbe öltöztetve inspirálj).

Az öt pillér:

  •       Élhető közlekedést
  •       Megbecsült értékeket!
  •       Új lendületet a gazdaságban!
  •       Sikeres sportéletet!
  •       Tiszta Székelyudvarhelyet!

Ne döcögjenek munkába menet a városi buszok!

Szakács Tibor a gazdasági és infrastrukturális fejlesztésekről beszélt. A más városokéhoz képest alacsony helyi költségvetésről, a helyi gazdaság erejéről, ami van, és büszkék lehetünk rá, de nem tudatosan halad, hanem lendületből, miközben a fiatalok hazavonzásához, itthon maradásához tudatos, folyamatos beruházáskeresésre lenne szükség. Ipari park is kellene, ahova jól fizető munkahelyeket teremtő vállalkozásokat kell bevonzani. A képzési rendszert a gazdasági igényekhez kell szabni, azokat a helyi vállalkozókat, akik tényleg jól fizető munkahelyeket teremtenek és tartanak fenn, adókedvezményrendszerrel kell segíteni, mondta Szakács, és milyen jó, hogy feltételeket is szabtak ehhez.

A kisiparosoknak  is inkubátorházat kezdeményeztek, aminek a kivitelezése reményeik szerint nem azért akadt el, mert az RMDSZ kezdeményezte, jegyezte meg a tanácsosjelölt.

Infrastruktúra terén a terelőút problémáját emelte ki. Ha nyernének, a tömegközlekedés működtetését az RMDSZ visszavenné a város hatáskörébe, a diákoknak ingyenessé tenné, a környező településekkel összevonná, és nem engedné, hogy a Magyarországról szerzett buszok évekig a garázsban parkoljanak. Udvarhely a legrosszabb utakkal rendelkezik Székelyföld területén – jelentette ki még megróvóan.

Mozgásba hoznák zéró hulladékkal

Benedek Árpád Csaba a sportélet átszervezésének szükségességét emelte ki: visszaállítanák a sportgálát, amit egyébként az RMDSZ-es városvezetés annak idején azért hozott létre, hogy a megyei díjazásokból rendszerint kimaradt udvarhelyi sportolókat itthon értékeljék. Hangsúlyt fektetnének az utánpótlásnevelésre, támogatnák a kézilabda akadémia további fejlesztését magyar és helyi forrásokból, a Szejke SK-t mihamarabb feljuttatnák a nemzeti ligába. A költségvetés elfogadásakor ne csak egy évre, hanem legalább négyre gondolkodjanak előre. A zero waste, a zéró hulladék mozgalommal is kacérkodna a város, ha bizalmat szavaznának az RMDSZ-nek: tiszta és zöld várost szeretnének.

Derzsi szerint, ahogy a mostanában mozgolódó civilek is hangoztatják, manapság ügyek mellett kell felsorakozni, ezeket az ügyeket a Városi Konzultáció során választották ki, fogalmazták meg.

Ha esetleg valakinek hiányzott a tavaly ősszel elindított közvélemény-kutatás-szerűség eredménye, az megtalálja az Attila utca 2. szám alatti épületben a kávézóasztalon levő könyvecskében hétköznapokon 9 és 15 óra között.

Derzsi Lászlót és Benedek Árpád Csabát is ott kérdeztük, miután ittunk egy-két pávás kávét, és megtudtuk, az épületet nem vette meg az RMDSZ, csak kölcsön kapta az étteremtől.

Mitől jobb, ha ablakodban nyílik a tulipán?

Kicsit még eklektikus az iroda berendezése, de látszik, hogy törekedtek fiatalos, trendi imidzst kialakítani. A társalgóban motivációs idézetek a falon. Bekeretezett Insta-posztoknak, sztoriknak tűnnek. Valószínűleg az UIET-es kampánystábnak készültek, ahogy a raklapból készült bútorok is, amelyek segítenek elérni a fesztiválos pezsgést, majd chillbe jutást.

A kicsit komolyabb tárgyaló intimitásában próbáltuk megtudni, mégis konkrétan hol rontotta el Gálfi és csapata a polgármesterséget, mit csinált jól, és mi a garancia, hogy nekik sikerülni fog.

Derzsi és Benedek azt rótták fel a koalíciónak, hogy folyamatosak a konfliktusok a csapatukban a város kárára, Gálfinak pedig azt, hogy nem működteti megfelelően a polgármesteri hivatalt, kulcsemberek, fontos szakemberek hiányoznak a városházáról – például a korábbi mandátumokban megismert Karda Emese, Puskás Katalin, Bóni István, Tikosi László.

A városvezetés egyfajta menedzsment munka, amiben benne van a folyamatmenedzsment is, és bár nem lát bele, csak bizonyos ügyek kapcsán van rálátása most a polgármesteri hivatal egy-egy osztályának a működésére, szerinte nagy baj van a folyamatokkal, hogy egy-egy kérés hogyan oldódik meg, kitől kihez jut stb. Hiányzik a bizalom, a középvezetőknek több döntési jogot kellene adni, és mellettük a felsőbb szinteken kiállni – véli Derzsi.

Aztán tovább csapongunk az infrastruktúrára: megengedhetetlen, hogy a gázvezetés ilyen ad hoc módon történik, nem tervezett, előbb aszfaltoznak, aztán törnek az EON munkatársai. Szerintük az összes vezetéket, beleértve a vizet, szennyvizet is, egyszerre kellett volna lefektetni, cserélni, hogy ne kelljen évente feltörni a burkolatokat, és ez kommunikáció kérdése kellett volna, hogy legyen. Kellett volna valaki, aki le tud ülni tárgyalni a nagy szolgáltató cégekkel.

Jogos kérdések

Amit még ellenzéki tanácsosként látnak, hogy több mint száz, a polgármesteri hivatal által előterjesztett, a tanács által elfogadott tanácshatározatot utasít vissza a prefektusi hivatal jogtalanságra hivatkozva. Ez is akaszthatja az ügyek előrehaladását. Elfelejtettünk rákérdezni, de információink alapján amúgy épp RMDSZ-közeli emberek értesítik a prefektusi hivatalt ezekről a tévedésekről, amiknek persze nem kellene előfordulniuk, de az sem szép dolog ám, hogy megszavazok valamit, hogy szimpatikusnak és együttműködőnek tűnjek, aztán gáncsolom. Az ügyvédfogadással kapcsolatos tanácshatározattervezetet pont emiatt vonta vissza állítólag a polgármester, mert feltételezte, hogy úgyis megtámadja az ellenzék a prefektusnál.

Benedek szerint, ami most jól működik a Gálfi-érában, az a pr, vagyis, hogy mit láttat magáról a polgármester. Túl sok a látvány, a szükségesnél kevesebb a valódi tartalom a Facebook-posztok mögött, Ember Attila, a polgármester volt kampányfőnöke, jelenlegi tanácsadója mestere ennek, gondolja a volt alpolgármester. Derzsi azonban elismerően nyilatkozik a városháza online kommunikációjáról, ami sokat javult az utóbbi években.

Utolsóként a tanácsosi listára térünk ki: sok új arc van a kis kampánykönyvecskében, a 19 tagú listáról csak 6 személy folytatná a munkát az önkormányzati testületben, és van néhány név, akik minden választási listán rajta vannak, de nem befutó helyeken.

Arros Orsolya, Benedek Árpád Csaba, Berde Zoltán, Derzsi László, Lőrincz Zsuzsanna és Szabó Gyula újrázna. Ványolós István elhagyja a politikai porondot, Sinka Arnold megyei tanácsosjelöltnek pályázik. Megrezegtetheti az RMDSZ kampánylécét, hogy ha a többi szervezetek nagyobb neveket gyűjtenek – vetjük fel a két vezérnek.

Benedek Árpád Csaba viszont úgy gondolja, jöhetnek nagy, vállalkozói nevekkel, esetleg román pártlistán a többi szervezetek, nem biztos, hogy jó lesz az a városnak. Amikor egy vállalkozó meglátja, hogy a közigazgatás más logika alapján működik, rájön, hogy nem biztos, hogy elég a „kifizetem” attitűd, és valójában nincs is a közügyekre ideje, akkor szép csendben lelép. Volt már rá példa néhány mandátummal korábban, amikor az egyik polgármesterjelölt egyszercsak visszalépett a tanácsosi mandátumtól. A lakók határozott frissítést kérnek, de nem lehet úgy frissíteni, hogy közben megmaradunk csak a régiekkel. Kell a frissítés és kell a tapasztalat is, érvel.

Derzsi László megtoldja: – Nekem teljes a bizalmam a csapatban. Nem az a fontos, hogy ki mondja, hanem az, hogy mit mondunk.